Andorra Andorra

  • Svátky a události

    Mnoho svátků v Andoře je náboženského charakteru. Ačkoli se zde slaví poměrně mnoho svátků, jen málokdy jsou zavřeny úřady a jiné instituce.

    1. leden: Nový rok – oproti České republice jsou oslavy Nového roku ještě bujařejší, neboť ohňostroje a hojné popíjení a hodování trvá i několik dní, obvykle až do Tří králů.

    6. leden: Zjevení Páně – tento křesťanský svátek připomínající zjevení Boha v podobě Ježíše Krista. Oslavuje se rovněž příchod tří králů, kteří přišli s dary uctít narození Ježíše Krista. Andořané na tento den připravují speciální cukroví. Ten šťastlivec, který najde jediný kousek s drobným šperkem uvnitř, se stává pro tento den „králem“.

    14. březen: Den ústavy – v tento den se oslavuje přijetí andorské ústavy, ke kterému došlo v roce 1993. Většina obchodů má zavřeno.

    Březen: Velký festival sněhu – koná se vždy v lyžařské středisku Arinsal. Návštěvníky tu čekají nejrůznější hudební vystoupení, party v místních hotelech a barech a samozřejmě mnoho najetých kilometrů na zdejších svazích.

    Velikonoce – v Andoře platí tradice, že od zeleného čtvrtka až do neděle Zmrtvýchvstání přestávají zvonit kostelní zvony. Podobně jako v jiných západních zemích, i zde děti vstávají brzy ráno, aby našly do nejvíce malovaných vajec. Až do dne Nanebevstoupení Páně pak Andořané každý den zapalují svíčku jako znamení toho, že Ježíš Kristus je „světlem světa“.

    1. květen: Den práce – jako tomu bývá v jiných zemích, i v Andoře je 1. května zavřeno ve většině obchodech a mnoho občanů se účastní nejrůznějších protestů, pochodů a demonstrací.

    Květen: Mezinárodní festival ženských klaunů

    Zmrtvýchvstání Páně – 40 dní od Velikonoc si Andořané připomínají den, kdy se Ježíš Kristus naposledy zjevil svým apoštolům a na oblaku se vznesl do nebe. V mnoho andorských kostelech je v tento den symbolicky vyzdvihnuta socha Krista ke střeše kostela.

    24. červen: Den svatého Jana Křtitele – ačkoli je tento den pojmenován po sv. Janu Křtiteli, Andořané jím oslavují spíše letní slunovrat a počátek léta. V každém městě je založeno velké ohniště, u kterého se všichni obyvatelé sejdou a tančí, zpívají a modlí se za dobrou úrodu. Když oheň vyhasne, farmáři zbylým popelem posypou rohy svých polí.

    Červenec: Mezinárodní jazzový festival

    15. srpen: Nanebevzetí Panny Marie – další z křesťanských svátků, tentokrát si připomínající nanebevzetí Panny Marie. Andořané jej oslavují návštěvou kostelů a trávením času se svými blízkými.

    8. září: Den Panny Marie Meritxellské – tento den oslavuje patronku Andorry, Pannu Marii Meritxellskou. Lidé po celé zemi navštěvují kostely, ve kterých se slouží mše za tuto patronku. Večer se všichni sejdou, jedí grilované jehněčí, tančí a po setmění pouští ohňostroje.

    Září: Festival klasické hudby

    1. listopad: Svátek všech svatých – podobně jako v České republice lidé v tento den navštěvují hroby svých blízkých.

    8. prosinec: Neposkvrněné početí Panny Marie – oslava momente, kdy byla Panenka Marie zproštěna prvotního hříchu a stala se matkou Ježíše Krista. Místní v tento den pokládají růže k nohám u soch Panny Marie.

    24. prosinec: Vánoce – lidé tento den většinou tráví tak v rodinném kruhu, pijí svařené víno, jedí cukroví a o půlnoci navštěvují vánoční mši.

    25. prosinec: Boží hod vánoční – Andořané navštěvují kostely, vyměňují si dárky a k večeři si dávají krocana.