Kuba Kuba

 • Měna, ceny, nákupy

  Kuba má i co se týče měny své specifikum. Využívají se zde dvě měny, a to PESO NACIONALE a PESO CONVERTIBLE. Pojďme si tedy říci, proč tomu tak je a co to znamená pro Vás.

  Konvertibilní (convertible) pesos neboli CUC, je měna, kterou dostane po rozměnění EUR. Je to takzvaná turistická měna, za kterou ale mohou nakupovat i Kubánci. Pesos nacionale je měna, ve které Kubánci dostávají své platy, nakupují potraviny na lístky a Vy jako turista za ní můžete také nakupovat. Problém je v tom, že nákupní místa dobře znají jen místní obyvatelé, tudíž je pro Vás výhodnější měna Pesos convertible.

  1 CUC je přibližně 24 pesos nacionale, aktuální kurz CUC je asi 16, 024 Kč.

  Vhodná místa pro směnu jsou například banky, hotely, směnárny nebo větší turistická střediska. Hotely si ale účtují mnohem větší poplatky za zpracování.
  Pokud hledáte směnárnu, určitě Vám pomůže tato fráze: "Hay una cadeca cerca de aquí?" [aj una kadeka serka de akí?]

  Co za kterou měnu nakoupíte?

  Za pesos nacionale koupíte zeleninu a ovoce na tržištích, noviny na ulici, pizzu ve stáncích a některých restauracích, housku se sýrem nebo se šunkou, nápoje v plechovce a místní chléb v tzv. ?cadena cubana de pan?. Pak můžete narazit také na obchody, ve kterých jako turisté nakupovat nemůžete. Prodávají se zde totiž potraviny na lístky, to znamená na příděl: rýže, fazole, housky. Za CUC ale nakoupíte většinou všude a všechno.

  Pokud Vám bude činit problém rozeznat, v jaké měně jsou ceny uvedeny, pomůže Vám to, že ceny uváděny v desetinných číslech jsou v měně CUC, v pesos nacionale se platí v desítkách. Pokud si ani tak nebudete jistí, určitě se zeptejte, Kubánci Vám vždy ochotně poradí.
  Dejte si také pozor na označení měny. Pokud se někdo zmíní o dolarech, jde většinou o měnu peso convertible, což byl dříve dolar. Narazíte ? li na zboží s označením ceny ?$?, jde tedy o peso convertible.

  Ceny na Kubě

  Kuba, ačkoliv by to na první pohled mohlo zdát, není zemí s nízkými cenami. Vše, co je pro obyvatelé nadstandardní a luxusní, tzn. vše kromě rýže, fazolí a chleba, je i drahé. Ceny jsou proto téměř srovnatelné s cenami v České republice, pokud se jedná o měnu CUC. V pesos nacionále sice nakoupíte velmi levně, ale zato jen omezené množství potravin, které připadá i na místní obyvatele. Jídlo se zde ale naprosto úchvatné, proto chcete ? li se užít pohádkovou snídani, nechce si ji, sice za vyšší cenu, připravit ve Vašem ubytovacím zařízení. Najíte se vskutku výtečně!

  Banky

  Na Kubě existují tři hlavní bankovní řetězce. Zastoupení těchto bank naleznete ve všech hlavních městech regionů a ve všech větších městech na ostrově: Banco Financiero International, Banco Crédito y Comercio (Banco Nacional de Cuba), Caja de Ahorros. Banky jsou ale stále v procesu instalování bankomatů, ale tento systém stále ještě na Kubě nefunguje. Proto banky ve větších městech jsou schopny poskytnou hotovost na základě kreditní karty, minimálně však 100 USD.

 • Orientační ceny

  Odletová taxa je 20 dolarů. Ubytování lze sehnat pod deset dolarů v tzv. Peso hotelech, v soukromí 10 - 25 USD. Jídlo se dá v soukromé restauraci pořídit za 2 - 10 USD a oblíbené daiquiry v nočním podniku se vstupným (5 dolarů) za 3 americké dolary. Drahé jsou doutníky. Krabice nejlepších Cohíba,vás přijde v oficiálních obchodech na tři sta dolarů. Levnější Partagás třeba na padesát dolarů.

  Pronájem levného, malého auta pořídíte do čtyřicet dolarů. Je třeba si však domluvit pojištění, které může vyšplhat na patnáct dolarů za den. Jako další dopravní prostředek se nabízí taxi s řidičem - lze usmlouvat na deset dolarů denně včetně benzínu.

  Příklady cen:

  - 1/4 grilovaného kuřete - 1 USD

  - pizza - 1 USD

  - pivo - 0,60 - 1,50 USD

  - voda 1,5 l - 0,50 - 1 USD

  - cigarety místní 0,50 USD, americké 1,50 USD

  - telefon do ČR - 5,50 USD/min

  - kilo banánů - 1 CUC

  - kilo pomerančů - 1 peso nacionále

  - pizza noc quesso - cca 4 pesos nacionále

  - tortila s chlebem - 4 pesos nacionále

  - rodinná večeře - cca 5 CUC

  - míchaný nápoj - cca 3 CUC

  - bohatá snídaně- 4 CUC

  - taxi z letiště do Havany - 30 CUC

  - krabice s 25 ks COHIBA - 450 CUC v oficiální prodejně, černý trh cca 50 CUC

  - vstup do továrny na doutníky - 5 CUC

  Oficiální kurz kubánských pesos v bance (CADECA) 1 USD = 22 pesos, na ulici 20 pesos.

Potřebujete poradit?

Volejte zdarma Po - Ne 7-22 hod. 800 999 800