Nepál Nepál

  • Svátky a události

    Nepálská kultura se řídí hinduistickým náboženstvím. Za den klidu je považována sobota a neděle je běžný pracovní den. V turistických oblastech jsou obchody otevřené i přes víkend. Většina svátků a festivalů vychází z lunárního kalendáře a jejich datum se každý rok mění. V Nepálu se slaví více než 50 událostí ročně a je pravděpodobné, že se během své návštěvy stanete svědky některého veselí.

    Tibetský nový rok Lhotsar se slaví v únoru. Buddhistické kláštery jsou zahaleny bohatou výzdobou, tančí se na ulicích, rodiny se setkávají, nosí se tradiční oblečení a blízcí se obdarovávají maličkostmi.

    Na přelomu února a března nastává Shivaratri, neboli Šivova noc. Hinduisté zapalují ohně a do Pashupatinathu putují tisíce poutníků, aby se zúčastnily náboženské pouti mély, při které se koupou v řece Bagmati.

    Nepálské Velikonoce Holi s sebou nesou polévání se obarvenou vodou a všudypřítomné barevné prášky vyhazované po hrstech do vzduchu na turisty nehledě. Slaví se na přelomu února a března.

    Svátek Gai Jatra neboli svátek krav připomíná posvátná zvířata. Rodiny, kterým v loňském roce zemřeli příbuzní, se účastní pestrobarevných průvodů po ulicích a mladí chlapci běhají v kravských maskách mezi přihlížejícími.

    Na přelomu září a října se Nepál ponoří do tradic největšího svátku Dashain. Trvá 15 dní a slaví ho všechny náboženské i etnické skupiny. Jakmile se sklidí poslední zrníčko rýže, rodiny se setkávají, děti pouštějí draky a dovádí na bambusových houpačkách postavených pro tuto příležitost. Rovněž se obětují zvířata a ulicemi procházejí průvody. Devátý den Nawami začíná půlnoční obětí buvolů ve všech nepálských městech a vesnicích a prolitou krví se skrápí dopravní prostředky a nářadí, aby získaly energii bohyně Durgy.

    Druhý největší svátek se jmenuje Tihar. Pět dní se oslavuje bohyně štěstí a plodnosti Lakšmí. Lidé rozsvěcují v oknech lampiony a svíčky, aby k nim bohyně trefila. Po celou dobu Nepálci hrají hazardní dny a sázejí.