Turecko Turecko

Mapa - Turecká republika

Oficiální název: Turecká republika
Hlavní město: Ankara
Státní zřízení: demokratická republika
Náboženství: zastoupen je islám a křesťanství
Úřední jazyk: Oficiálním jazykem je turečtina, můžete použít ale i angličtinu a němčinu
Časový posun: + 1 hodina

Turecko - zájezdy od 4 990 Kč

O TURECKUTurecko leží na dvou kontinentech

Díky své rozloze je podnebí v Turecku velice rozmanité. Klima převládá většinou subtropické s horkými léty a mírnějšími zimami. Výjimkou je východ země, který má v průběhu celého roku nižší teploty. Pobřeží Turecka lemují vody Středozemního moře na jihu, Černého moře na severu, na západě země moře Egejského a na severozápadě moře Marmanského. Celková délka tureckého pobřeží dosahuje 7 200 km.

Dvě odlišné turecké části - Anatolie a Thrákie

Turecko můžeme rozdělit na dvě části. Menší z nich, Thrákie, leží jako jediná na Evropském kontinentě. Její povrch je podobný přímořským oblastem Balkánu a oproti zbytku země je poměrně nížinatý. Pobřeží Středozemního a Egejského moře je proslulé díky zeleným údolíčkům a mírně se zdvihajícím pahorkatinám. Podnebí je teplejší s horkým létem a vlhkými zimami. Teplota vzduchu se v Istanbulu pohybuje kolem 30° C, na pobřežích Středozemního moře vyšplhá rtuť i ke 40°C. V zimě se ručička na teploměru pohybuje kolem 0°C. Černomořské pobřeží je oblastí s největším množstvím srážek v roce a díky tomu patří i mezi nejúrodnější části Turecka. Má mírné klima a vyšší vlhkost vzduchu než je obvyklé v ostatních oblastech.

Asijská část země je rozdělena na střední a východní Antolii. Střední Antolii tvoří hlavně náhorní plošiny. Mezi ty nejznámější patří pohoří Taurus, které se rozpíná po celém jejím jižním okraji. Sníh se na svazích hor udrží přes celý rok. Typická jsou zde horká a suchá léta s teplotami kolem 40°C. Zimy bývají kruté s teplotou vzduchu i -25°C.

Západní Antolie je místem zdánlivě nehostinným se spoustou kamenitých hor a pustých oblastí. Je to oblast vhodná pro milovníky divoké přírody a horské turistiky. U hranic s Arménií se v Arménském pohoří do výšky 5165m tyčí bájná hora Ararat. Počasí je tu v průběhu celého roku chladnější než v ostatních částech Turecka. V létě se teploty vyšplhají mnohdy i k 35°C, v zimě může být v nejvyšších oblastech i -48°C.

Turecké lázně

Turecké lázně hamam jsou proslulé po celém světě. Patří k velmi navštěvovaným turistickým atrakcím každého tureckého města, proto byste si jejich návštěvu rozhodně neměli nechat ujít. Lázeňské procedury jsou vždy rozložené do několika místností, z nichž každá plní přesně jeden konkrétní účel. Výsledné komplexní ošetření má blahodárné relaxační a revitalizační účinky nejen na unavené tělo, ale i na každodenním stresem zatěžkanou mysl.

Omamné vodní dýmky

Turecké vodní dýmky jsou produktem dalekosáhlé tradice a patří mezi ty nejčastější suvenýry z dovolené v Turecku. K dostání jsou dýmky nejrůznějších tvarů, barev i velikostí a vybírat si můžete i z provedení v několika různých materiálech. Při koupi se neunáhlete a určitě nezapomeňte ani na kvalitní turecký tabák. Nabídka jeho vůní a příchutí je až nepřeberně široká.

Turecko - zájezdy od 4 990 Kč

Nejnovější recenze Turecko

20.09.2014 - Jana P. - Přečteno: 25× - Datum pobytu: 26.8. - 5.9.2014

 • Celkem: 6,4
 • 5 Ubytování
 • 7 Strava
 • 8 Okolí
 • 7 Cena

Celkové shrnutí
Celkový dojem z dovolené je dobrý, ale hlavně díky umístění v blízkosti historického městečka Side, které je úžasné. Téměř na každém kroku narazíte na na antické památky, které jsou velmi působivé. K tomu spousta zajímavých obchůdků. Dostanete se tam velmi příjemnou procházkou po promenádě. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Nejslabší článek celého pobytu. První noc jsme byly ubytovány v pokoji s oknem do světlíku (téměř naprostá tma i ve dne!), které nešlo otevřít, silný zápach plísně. I přes opakované protesty a snahu pokoj vyměnit za jiný nám recepcí nebylo vyhověno (zkoušely jsme i dát peníze, ale asi opravdu nic jiného neměli). Jiný, normální pokoj jsme dostaly až v poledne následující den.Přišly jsme tak o den dovolené.

Samostatnou kapitolou je pak přístup delegátek CK, které se odmítly na původní pokoj jít podívat s tím, že jim to manažer hotelu nedovolil! Těžko věřit. Tohle řešit člověku dovolenou samozřejmě také nezpříjemní:-(

Strava
Strava byla velice dobrá, spousta čerstvé i dušené zeleniny na nejrůznější způsob, sposta sladkostí, masa už méně. Co vadilo, byly časté fronty u pultů s jídlem a také nebyla příliš snaha doplňovat. Co došlo, došlo...

Služby hotelu
Hotel, ač popsán jako 4*, je maximálně 3*. Hotel byl plně obsazený skupinami, které byly hlučné a velmi chtivé jídla:-) Ale zase to byla zajímavá sociologická sonda.

Pokud toužíte po klidu, vyberte si něco jiného.

Pláž
Pláž s jemným pískem, úžasně teplé moře (přelom srpna a září). Bohužel hotelová pláž byla nacpaná lehátky a slunečníky (zdarma) velmi nahusto. Ale pokud byste byli ochotni si připlatit, našli byste poblíž i o něco klidnější místa.

Hera Park, Side, Turecko Jana P. 2014-09-20 6.4 1 10 Hera Park Hotel

20.09.2014 - Jan Pýcha - Přečteno: 25× - Datum pobytu: 26.8. - 2.9.2014

 • Celkem: 9,8
 • 10 Ubytování
 • 10 Strava
 • 9 Okolí
 • 10 Cena

Celkové shrnutí
Byli jsme s přítelkyní poprvé spolu na dovolené u moře a musíme říct, že jsme byli naprosto spokojeni. Tip jsme dostali od známých, kteří v Turecku na dovolené byli také a opravdu všechna chvála, kterou nám sdělili, byla pravda. Menší hotýlek, pravděpodobně rodinný, byl umístěn jen přes ulici od moře, s ubytováním jsme neměli sebemenší problém, vždy uklizeno, čisté ručníky cca každý 3 den, povlečení vyměněno 1x za pobyt, ale každé ráno ustláno. funkční klimatiace, lednice, koupelna společně s wc a jelikož jsme byli umístěni na rohu hotelu, měli jsme i dva balkóny. Jídlo neskutečně vynikající, tolik druhů ovoce bychom ani nevymysleli, nikdy shnilé, vždy vše upravené a všeho dostatek. Ať jsme odcházeli od jakéhokoli jídla (snídaně, oběd, coffee break, večeře), vždy bylo všeho dostatek a rozhodně se nestalo, že bychom jedli pořád to samé, v podstatě jsme si každý den dali něco jiného. Opravdu doporučujeme. Sice jsme mladý pár, nemáme moc velké nároky, ale myslíme si, že i náročnějším by se tu líbilo:-) Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Bydleli jsme v menším pokojíku, dvě postele, které jsme si srazili, funkční lednice, klimatizace (zdarma), televize (ani jednou jsme se na nic nedívali, ale když jsme se jen ze zajímavosti podívali, jaké mají kanály, našli jsme i české), vestavěná šatní skříň, dva balkóny (na jednom stolek a dvě židle), koupelna (sprchový kout, wc, zrcadlo, skříňka, fén - zda funguje nevíme, díky teplu jsme nepotřebovali:-)). Uklizeno bylo každý den, tedy i ustláno, povlečení vyměněno 1x za pobyt a čisté ručníky cca po 3 dnech, ale když jsme si je chtěli vyměnit dříve, tak jsme si na chodbě od uklízeček prostě vzali a nebyl to problém. Balkón jsme měli do ulice, na moře jsme se museli otočit doprava. Noční ruch nám nijak nevadil, jelikož jsme měli zavřené balkónové dveře a puštěnou klimatizaci, abychom se neupekli. Asi na nic bychom si nestěžovali.

Strava
Strava byla, jak jsme již zmínili, vynikající. Spousta ovoce, zeleniny, což pro nás bylo to pravé, nejlepší byly ovšem melouny (hlavně červené), ty jsme jedli opravdu ke každému jídlu. U snídaně byly vždy vajíčka natvrdo, dále nějaké párečky, či nějaká zelenina s masem (prostě pro chlapy dřevorubce), dále spousta čerstvého pečiva (bagety, chleby, tousty, bulky a dva druhy, které známe jen od nich). Řekli bychom takových 6 druhů tvrdých sýrů (neslané, slané, "smradlavé"...), dva druhy salámů, máslíčka, alespoň 6 druhů balených marmelád, mísy s domácími džemy (zvlášť byly džemy označené jako dietní, možná vhodné pro diabetiky, přítelkyně je jedla a prý byly moc dobré), nugeta, výborné jogurty, vždy jeden čistě bílý, dále asi 4 namixované s nějakých ovocem (meruňky, jahody, ostružiny, maliny), různé musli, corn flakes, takové ty čokoládové bobky... No opravdu bylo na výběr, neumím si představit, že někdo trpí hlady. K hlavním jídlům jako oběd a večeře byla opět zelenina, ovoce, pečivo, vždy dva druhy polévek, 2 přílohy (např. rýže, těstoviny), jeden druh masa a v poslední lorně nějak upravená zelenina (samotná nebo s masem). Nebylo dvěstě druhů jídel, ale i díky tomu jsme měli každý den jiné jídlo, přeci jen, kdo by pořád vymýšlel co jiného tam ještě dát:-) a k večeři bylo navíc vždy nějaké jídlo připravené extra od kuchaře (pozor, je to vzadu u bazénu, né přímo v jídelně, my si toho všimli, jen díky to, že jsme seděli u bazénu). Kuchař připravoval různá masa, těstoviny na ohni, měli jsme i jejich kebab. Opravdu bylo neustále co jíst. Bar fungoval od 10,00 do 23,00 a mohli jste pít cokoli. My pili pivo, červené víno, gin s tonicem, vodku, no zkusili jsme asi vše. Měli i Fantu, Colu (vše pravé, žádné ty oranžové limči). Voda se čepovala s barelů, pro tu se dalo jít kdykoli. Nečepovalo se do takových těch hnusných plastových kelímků.

Služby hotelu
Jídelna je propojená s bazénem, jen se do jídelny nesní chodit sedat v mokrém, ale to nám přijde logické, můžete tedy jíst jak v klimatizované jídelně tak i u bazénu. Neustále jsou všude čísníci. Jakmile dojíte, máte prázdnou sklenici, cokoli, přijdou a vše po vás uklidí, opravdu se o vás starají jako o krále. Wifi funguje. Jinak jsme nic nevyužívali. Jediné co doporučujeme, je výlet do Side (spojený s návštěvou mešity a výletem loďkou, kde máte i večeři. Je to na odpoledne až do večera a opravdu to stojí za to, i cena byla přijatelná (27 euro/os).

Pláž
Na pláž jsme se dostali po přejití jedné silničky. Jen pozor, Turci opravdu neberou zřetel na chodce a pořád troubí. Raději se víckrát rozhlédnout:-) Jakmile jsme přešli silničku byli jsme u pláže. Kleopatřina pláž je rozdělena na 22 částí, k našemu hotelu patřila 11, ale můžete si chodti kam chcete, pravděpodobně je to spíš pro orientaci. Na každém čísle je totiž bar i hřiště na beach volejbal (snažili jsme se opravdu využívat, ale jelikož je písek přes den opravdu horký, hráli jsme ráno nebo večer a vždy se někdo přidal), takže je s čísli asi lepší najít tu část kde máte věci:-) Písek byl hrubší, než například ve Španělsku, ale ničemu to nevadilo. Všude je spousta lehátek, která si můžete za tuším 8 euro na den půjčit (2 lehátka, 1 slunečník), ale mezi lehátky a mořem je dost místa na vlastní deku i slunečník. My leželi jen na písku, přece jen si to chceme u moře užít. Vstup do moře začíná takovým hupem a najednou jste po prsa ve vodě a rychle klesáte. Není to možná úplně vhodné pro malé děti, ale to záleží na uvážení, já bych tam s nimi jel, dokonce jich tam hodně pobíhalo. Moře krásné, neskutečně čisté, žádné chaluhy, krásně modré, vidíte i ve velké hloubce na dno. Jediné co jsme nechápali, že někteří lidé, kteří si večer udělají piknik na pláži (na procházce jsme je viděli), nechají bordel tam kde seděli a vůbec jim nevadí, že to dost kazí dojem a dále, že kuřáci nechávají zbytky cigaret v písku. Ale s tím bohužel nic neuděláte, někteří jsou prostě prasata. Jinak opět samá chvála. Chtěli jsme si půjčit auto, napadlo nás, jet se podívat na jiné pláže a popř. zátoky, ale usoudili jsme, že tato je opravdu nejkrásnější a bylo by to zbytečné.

Kleopatra Güngör, Alanya, Turecko Jan Pýcha 2014-09-20 9.8 1 10 Kleopatra Güngör

20.09.2014 - Blanka B. - Přečteno: 26× - Datum pobytu: 6.9. - 13.9.2014

 • Celkem: 9,2
 • 10 Ubytování
 • 8 Strava
 • 10 Okolí
 • 8 Cena

Celkové shrnutí
HOTEL BYL PĚKNY,PERSONÁL MILY A OCHOTNY,PLÁŽ I MOŘE ČISTE,PEKNÝ PARK PODÉL CELE PLÁŽE.V HOTELU VELKY VÝBĚR OVOCE A ZELENINY Zobrazit celou recenzi

Strava
JEN MI CHYBĚLY RYBY

Kleopatra Güngör, Alanya, Turecko Blanka B. 2014-09-20 9.2 1 10 Kleopatra Güngör

20.09.2014 - Marie K. - Přečteno: 11× - Datum pobytu: 22.8. - 5.9.2014

 • Celkem: 8,2
 • 8,5 Ubytování
 • 8 Strava
 • 8 Okolí
 • 8 Cena

Celkové shrnutí
S dovolenou jsme byli naprosto spokojeni. Skvělé počasí, výborné koupání. Přátelská atmosféra. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Ubytování bylo solidní. Čisto, klidné prostředí, žádné rušné noční podniky. Jeh hlasitá reprodukovaná hudba u bazénu rušila relaxaci.

Strava
Strava byla chutná, mohlo být více ryb. V restauracích jsme byli s objednaným jídlem naprosto spokojeni.

Služby hotelu
V hotelu byl vstřícný přístup zaměstnanců, nedostatek byl ve vabavení pokoje - v daných klimatických podmínkách není samozřejmostí lednička

Pláž
Přístup k pláži byl přes ulici. Na hotelové pláži by měli mít klienti hotelu slunečník zdarma. Čistota moře byla negativně ovlivněna množstvím kolem plujícících a krátkodobě kotvících výletních lodí. Ve vodě plaval různorodý odpad.

Kleopatra Celine, Alanya, Turecko Marie K. 2014-09-20 8.2 1 10 Kleopatra Celine

20.09.2014 - Anonym - Přečteno: 15× - Datum pobytu: 12.9. - 19.9.2014

 • Celkem: 9,8
 • 10 Ubytování
 • 9 Strava
 • 10 Okolí
 • 10 Cena

Celkové shrnutí
Vydařená dovolená Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Byli jsme ubytování ve vedlejší budově, kde není výtah, takže do 5. patra jsme museli pěšky, někdy to dalo zabrat :) Pokoje čišté, při příjezdu minibar naplněný Pepsi, Mirindou a vodou zdarma . Pokoje uklízené a ručníky měněné každý den.

Strava
Pestrý výběr z několika druhů jídel, až na snídaně, které se opakovaly bylo jídlo pořád měněno, takže se nám nestalo, že by jsme za ten týden měli 2x stejné jídlo. Různé saláty, těstoviny, rýže, hranolky, kuřecí maso, zákusky atd.

Služby hotelu
V celém prostoru hotelu dostatečné pokrytí WiFi signálem, někdy u večeře žívá hudba.

Pláž
Čistá, hned přes ulici. Na jedné části pláže možnost pobytu zdarma na vlastních dekách nebo hned vedle placená část, kde jsme si mohli za poplatek 5 € jít na lehátka.

Kleopatra Life, Alanya, Turecko Anonym 2014-09-20 9.8 1 10 Kleopatra Life

Všechny recenze Turecko

Potřebujete poradit?

Volejte zdarma Po - Ne 7-22 hod. 800 999 800