Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Blog o cestování, tipy kam vyrazit na dovolenou

10 nejkrásnějších měst v České republice

10 nejkrásnějších měst v České republice

10 nejkrásnějších měst v České republice

Česká republika má spoustu krásných historických měst. Tady je naše desítka nejhezčích, ohodnocená nejen na základě významných pamětihodností, ale i s ohledem na polohu, okolí a atmosféru.

1. Praha

Hlavní a největší město České republiky je díky historickému centru (zapsanému roku 1992 na seznam UNESCO) pokládáno za jedno z nejhezčích měst vůbec. Mezi nejvýznamnější památky patří Katedrála sv. Víta na Pražském hradě, Hradčany, Staroměstské náměstí s orlojem, Karlův most, Vyšehradský areál se hřbitovem a mnoho dalšího.

Praha

Praha

2. Český Krumlov

Český Krumlov leží v Jihočeském kraji, 22 km jihozápadně od Českých Budějovic. Má úžasnou polohu mezi meandry Vltavy a patří k nejnavštěvovanějším turistickým místům v zemi. Davy turistů však trochu kazí jinak pěknou atmosféru historického místa. Naleznete zde krásný zámek a náměstí Svornosti obklopené malebnými domy. Nabízí se i několik hezkých vyhlídek na celé město.

Český Krumlov

Český Krumlov

3. Kutná Hora

Kutná Hora ve Středočeském kraji je význačnou památkovou rezervací zapsanou na seznamu UNESCO. Kromě působivé historie nadchne návštěvníky také malebným okolím a řadou kulturních památek. K těm nejznámějším a nejnavštěvovanějším patří bezesporu chrám sv. Barbory, dále Jezuitská kolej (sídlo Galerie Středočeského kraje), katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele, Tylovo divadlo a samozřejmě kostnice – podzemní kaple při hřbitovním kostele Všech svatých s lidskými ostatky.

Kutná Hora

Kutná Hora

4. Litomyšl

Malé město s překrásným renesančním zámkem spadajícím do seznamu UNESCO leží v Pardubickém kraji, asi 17 km severozápadně od Svitav. K zámku patří krom klasických prohlídkových tras expozice klavírů a divadelních kulis, městská galerie ve druhém patře, sklepení se sochami Olbrama Zoubka a pamětní deska připomínající návštěvu prezidentů. Zámecký areál zahrnuje pivovar, jízdárnu a konírnu, panský dům, francouzskou zahradu, anglický park ad.

Litomyšl

Litomyšl

5. Telč

Telč v okrese Jihlava rovněž spadá do seznamu UNESCO, jedinečná je ale i pro svou unikátní polohu. Historické vnitřní město obklopují ze všech stran rybníky. Dominantou Telče je zámek, zdobí ji však také nádherné náměstí Zachariáše z Hradce, vroubené působivými měšťanskými domy.

Telč

Telč

6. Nové Město nad Metují

Město v okrese Náchod má taktéž zajímavou polohu. Centrum leží na vysokém ostrohu, jejž ze tří stran obtéká řeka Metuje, a je městskou památkovou rezervací. K nejzajímavějším pamětihodnostem a místům patří dozajista zámek a půvabné náměstí s domy s podloubím, dále např. kostel Nejsvětější Trojice ve východním rohu náměstí.

Nové Město nad Metují

Nové Město nad Metují

7. Olomouc

Město představuje centrum Olomouckého kraje a historickou metropoli celé Moravy. Proslavilo se velebným barokním sloupem Nejsvětější Trojice, roku 2000 zapsaným na seznam památek UNESCO, a řadou pěkných kašen. Většina památek se nachází kolem Horního a Dolního náměstí, na kraji města nicméně naleznete zajímavé Klášterní Hradisko a poutní Svatý Kopeček. V Olomouci je též mnoho divadel, muzeí a galerií. Navštívit můžete třeba i zoologickou zahradu.

Olomouc

Olomouc

8. Mikulov

Město ležící 18 km západně od Břeclavi na hranicích s Rakouskem láká na majestátní zámek a historické jádro, jež je městskou památkovou rezervací. K dalším známým památkám patří Dietrichsteinská hrobka, kaple sv. Šebestiána, kostel sv. Václava, sloup Nejsvětější Trojice od Ignáce Lengelachera a synagoga. Židovský hřbitov v Mikulově náleží k nejvýznamnějším v Česku. Zajímavostí je Mikulovský obří sud, uložený ve sklepení zámku.

Mikulov

Mikulov

9. Znojmo

Město vína nad Dyjí je historickým centrem jihozápadní Moravy. Leží 65 km jihozápadně od Brna a 83 km severozápadně od Vídně. Má bohatou historii a množství architektonických i technických památek. Zmiňme alespoň kostel sv. Mikuláše, Svatováclavskou kapli a rotundu sv. Kateřiny. Ve Znojmě se každoročně konají proslulé burčákové slavnosti s tradičním řemeslným jarmarkem, královským průvodem a spoustou zajímavých představení, jako je např. rytířský turnaj či přehlídka dravců.

Znojmo

Znojmo

10. Kroměříž

Kroměříž ve Zlínském kraji byla roku 1997 vyhlášena nejkrásnějším historickým městem Česka. Rok nato byl tamní arcibiskupský zámek zapsán na seznam dědictví UNESCO, spolu s Květnou a Podzámeckou zahradou. Turisty jistě zaujme i hezké Velké náměstí s domy s podloubím. Ve městě se tradičně pořádá mezinárodní festival vojenské dechové hudby a festival duchovní hudby.

Kroměříž

Kroměříž

Autor článku Simona Michálková

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Baví vás psát o zajímavých místech světa?

Hledáme nové nadšené kolegy do týmu, kteří by psali pro tento blog.

Chci psát pro tento blog