Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

10 otázek a odpovědí o koronaviru

Koronavir

Koronavir Shutterstock

Epidemie koronaviru vzbuzuje obavy a vyvolává mnoho otázek spojených nejen se zdravím, ale také s cestováním a plány na dovolenou. Můžete měnit destinaci nebo termín? A jak je to se stornem? Máme pro vás odpovědi na vše, co potřebujete vědět o koronaviru ve vztahu s vaší dovolenou.

Poté, co se evropským ohniskem stala severní Itálie (aktuální situaci můžete sledovat zde) řeší nové případy nákazy i další státy na starém kontinentu. 

Čtěte informace o aktuální situaci spojené s omezením cestování a změnami zájezdu

„Lidi mají z koronaviru zcela legitimní obavy, rád bych ale zopakoval, že není důvod k panice. Čtyři z pěti pacientů, kteří se ve světě nakazili, měli mírné symptomy podobné chřipkovému onemocnění. Pouze u čtyř až pěti procent nakažených se objevily vážné zdravotní potíže a jen dvě procenta lidí bohužel přišla o život. Téměř všichni byli pokročilého věku a už měli podlomené zdraví, trpěli například rakovinou nebo vážnými chronickými chorobami,“ řekl v rozhovoru pro Radiožurnál ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) v Česku Srđan Matić. 

1. Kdy dosáhne epidemie vrcholu, případně dá se odhadnout, kdy by mohla začít ustupovat?

Není zcela jisté, kdy bude epidemie kulminovat, v Číně už zaznamenali značný pokles nových případů, ovšem Evropa je podle Světové zdravotnické organizace novým epicentrem nákazy. Nedá se tedy odhadnout, kdy můžeme očekávat vrchol nákazy a její následný ústup. Je důležité zodpovědně dodržovat všechna opatření. 

Vše, co potřebujete vědět o koronaviru

Vše, co potřebujete vědět o koronaviru Shutterstock

2. Kryje cestovní pojištění případné léčebné výlohy spojené s koronavirem?

Cestovní pojištění Invia od AXA Assistance jako jedno z mála na trhu kryje náklady na léčení zdravotních komplikací způsobených i koronavirem, a to včetně situací, kdy vycestujete do destinace, kterou nedoporučilo Ministerstvo zahraničních věcí.

3. Co když se během dovolené dostanu do karantény?

Pokud se bez zdravotních komplikací dostanete v zahraničí do karantény a prodlouží se vám tak pobyt, automaticky vám prodloužíme platnost cestovního pojištění. Karanténa trvá povětšinou 14 dní, ovšem každý případ se řeší individuálně. Příkladem může být rodina, která se dostala do karantény v hotelu na Tenerife druhý den po příletu. Karanténa trvala nakonec jen čtyři dny. Cestovní kancelář zajistila vše potřebné, včetně nového letu zpět domů.

Důležité info:

  • Sledujte doporučení o cestování na mzv.cz.
  • Kontakty na krajské hygienické stanice.
  • Zaregistrujte se do systému DROZD (Dobrovolné registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí). Formou SMS zprávy budete pravidelně informováni o jakémkoli případném nebezpečí a o vývoji situace.
  • Pokud potřebujete hovořit s naším prodejcem, přečtěte si prosím tyto informace.

4. Mám pojištění proti stornu, mohu ho použít?

Toto pojištění se vztahuje na storno ze zdravotních důvodů. Tzn. pokud onemocníte nebo budete mít úraz a nebudete moci odcestovat, máte nárok žádat u pojišťovně odškodnění a proplacení storno poplatků. V případě, že se rozhodnete do dané destinace necestovat, storno pojištění neplatí.

Spokojená dovolená

Spokojená dovolená Shutterstock

5. Jak je to s uplatněním pojištění storna zájezdu na oblasti s koronavirem?

Pokud máte koupený zájezd nebo letenky do oblastí zasažených koronavirem, obraťte se na naše prodejce, kteří vám pomohou najít nejlepší řešení. Pojištění storna se nevztahuje na události, které nastaly v důsledku epidemiologické situace v cílové zemi. V médiích proběhla zpráva, že podle Ministerstva místního rozvoje nejste povinni platit stornopoplatky, pokud se jedná o oblasti, kam není doporučeno cestovat (momentálně se jedná o Čínu, vybrané regiony Lombardie a Benátska, Korejskou republiku a Írán). Tato informace je neúplná, vždy záleží na rozhodnutí konkrétní cestovní kanceláře. Podle zákona máte nárok na zrušení zájezdu bez stornopoplatků pouze v případě, kdy nemůžete čerpat službu cestovního ruchu (například když je zavřený hotel, či zrušený let).

Storno zájezdu mimo ohniska nákazy (aktuální seznam nedoporučených oblastí sledujte na webu Ministerstva zahraničních věcí) se řídí všeobecnými podmínkami cestovních kanceláří. Odstoupení od smlouvy je aktuálně možné podle stornopoplatků cestovních kanceláří. Pokud chcete poradit ohledně vašeho konkrétního zájezdu, můžete se obrátit na prodejce.

6. Je možná změna destinace či termínu?

Každý zájezd se posuzuje individuálně dle domluvy s pořádající cestovní kanceláří a s hotelem. Kontaktujte prosím prodejce, který vám poradí a pomůže. 

7. O jakou částku přijdete, když stornujete plánovanou letní dovolenou?

Doporučujeme se neukvapovat a vyčkat, jak se situace vyvine. Za pár měsíců může být riziko nákazy minulostí a byla by škoda se připravit o dovolenou. Namísto storna můžete požádat o poukaz v hodnotě vaší dovolené, který využijete, až bude znovu bezpečné cestovat. My celou situaci pečlivě monitorujeme a naši prodejci vám rádi poradí. Mimochodem storno podmínky jsou zpravidla stejné teď jako 60 dní před odletem. 

Luskoun, původce koronaviru

Luskoun, původce koronaviru Shutterstock

8. Platí na tuto situaci Faktor 100?

Tento produkt garantuje klientům ochranu v případě, že dojde k úpadku cestovní kanceláře. Více informací čtěte tady.

9. Jak se můžete chránit proti koronaviru?

Dodržujte všechna zavedená opatření a také hygienické zásady. Často si myjte ruce a nesahejte si na obličej. Noste roušku a podporujte svůj imunitní systém dostatečným přísunem vitaminů. 

10. Letím v létě na dovolenou a přemýšlím, že zruším zájezd. Jak mám postupovat?

Aktuálně doporučujeme vyčkat, situace se mění každý den. Ve všeobecných obchodních podmínkách cestovní kanceláře, které jste obdrželi e-mailem, najdete nejzazší termín, do kdy je možné stornovat zájezd bez dalšího navýšení poplatků.

Co je koronavirus?

  • Onemocnění se rozšířilo z čínského města Wu-chan
  • Virus se na člověka přenesl pravděpodobně z divokých zvířat, konkrétně luskounů, šupinatých savců, kteří jsou loveni kvůli masu
  • Koronavirus se přenáší kapénkami – proto by měli všichni nosit roušku.
  • Typickými příznaky jsou suchý kašel a teplota, inkubační doba trvá většinou 14 dní

02.03.2020 Invia

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Baví vás psát o zajímavých místech světa?

Hledáme nové nadšené kolegy do týmu, kteří by psali pro tento blog.

Chci psát pro tento blog