Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

7 důvodů k návštěvě ostrova Mauricius

Mauricius

Mauricius

Mark Twain měl zřejmě pravdu, když říkal, že „Mauricius byl vytvořen jako první a až potom vzniklo nebe tak, že bylo okopírováno od Mauricia.“ Malý tropický ostrov v Indickém oceánu leží východně od Madagaskaru a je dvakrát větší než Hong Kong, má však jen milion obyvatel. Nabízí příjemné teploty, jemný vítr a dostatek slunečního svitu. Najdete zde malebnou přírodu, rušné trhy i zábavné festivaly. Zjistěte, proč byste měli Mauricius navštívit alespoň jednou.

1. Výtečné jídlo

Mauricijská kuchyně je velmi rozmanitá. Promítají se do ní vlivy francouzských, indických, afrických i asijských kuchyní, které společně utvářejí jedinečné kulinářské zážitky. Ochutnejte např. lahodnou omáčku vindaye, pikantní jehněčí polévku halim, tradiční kořeněný chléb plněný hráškem a podávaný s čatní a mnoho dalšího.

Mauricijská kuchyně

Mauricijská kuchyně

Hlavním vývozním artiklem Mauricia je cukrová třtina, sladká plodina životně důležitá pro místní ekonomiku. Prohlédněte si staré cukrárny na ostrově, poznejte zdejší historii zpracování cukru a nezapomeňte ocenit důležitý vedlejší produkt – rum.

Plantáže cukrové třtiny na Mauriciu

Plantáže cukrové třtiny na Mauriciu

2. Vzrušující festivaly

Festivaly jako Thaipusam, Ganesh Chathurthi, Ugadi a čínský Nový rok jsou široce oslavovány a každý z nich umožňuje nahlédnout do rozličných kultur, které společně utvářejí Mauricius. Chcete-li zažít největší hinduistickou pouť mimo Indii, naplánujte si návštěvu ostrova během oslav svátku Maha Shivaratri neboli Velké Shivovy noci. Každý únor se zhruba 500 000 lidí vydává pěšky k jezeru Grand Bassin, poblíž kterého stojí velká socha boha Shivy (Mangal Mahadev). Můžete také navštívit festival světla Diwali, jenž se koná každý podzim. Možností je skutečně celá řada.

Jezero Grand Bassin

Jezero Grand Bassin

3. Tradiční tanec Sega

Povzbuzující tradiční tanec pochází z Afriky a pravidelně se tančí po celém ostrově. Je hudebním vyjádřením radosti a štěstí. Sega se obvykle zpívá v kreolském jazyce, rodné řeči Mauricijců. Začíná jemným pohupováním na pomalou a vážnou melodii. Postupně se pohyb stává živějším, jak se tempo zvyšuje. Původní hudební nástroje pomalu mizí a nahrazují se konvenčním orchestrem. Nicméně ve vesnicích podél pobřeží se stále používají tradiční nástroje jako ravanne, triangl, maravanne a kytara.

Tradiční tanec Sega

Tradiční tanec Sega

4. Pozoruhodné trhy

Prodejci ovoce a zeleniny, řemeslníci nabízející své hezké výrobky, obchodníci s kořením a potravinami v ulicích po celém ostrově, to je typický kousek veselého mauricijského života. Nabídka míst, která můžete navštívit, abyste si vychutnali jeho pestré kouzlo, zahrnuje trhy v Port Louis, Rose Hill a Vacoas, Quatre Bornes, Flacq, Curepipe a rybí trh na pláži v Grand Baie.

Rybí trh na pláži v Grand Baie

Rybí trh na pláži v Grand Baie

5. Dobrodružné aktivity

Pokud vás už nudí polehávání na slunci, vydejte se na výlet do rezervace Domaine de l'Étoile na čtyřkolce nebo v bugině, na koni, horském kole či prostě jen pěšky. Vyrazte do deštného pralesa, vyzkoušejte náročný adrenalinový sport canyoning u vodopádů nebo jízdu na kajaku, windsurfing, kitesurfing i plachtění. To všechno můžete zažít na slunném Mauriciu.

Zkuste třeba canyoning u vodopádů

Zkuste třeba canyoning u vodopádů

6. Ráj milovníků golfu

Golf se stal na Mauriciu jedním z nejvyhledávanějších sportů a patří i k hlavním atrakcím pro návštěvníky. Mauricius byl vlastně třetí zemí na světě, kde se začal hrát golf (po Spojeném království a Indii). Byl tu provozován již od roku 1902, kdy došlo k otevření prvního golfového klubu členem královského námořnictva. Golfový klub Mauritius Gymkhana je tedy nejstarším na jižní polokouli a čtvrtým nejstarším hřištěm na světě. Od té doby platí Mauricius za žádanou golfovou destinaci, v níž se nalézá překvapivě vysoký počet hřišť, od základních devíti jamkových až po world-class golfová hřiště s osmnácti jamkami, navržená předními světovými golfisty, jako je Ernie Els, Bernard Langer a David Leadbetter.

Golfové hřiště na Mauriciu

Golfové hřiště na Mauriciu

7. Barevné vrstvy písku

Chamarel, malá vesnice na Mauriciu, je velice oblíbená pro jedinečné barevné vrstvy písku, které tu lze pozorovat. Půdu brázdí víry a střídají se na ní pruhy červených, zelených, žlutých i fialových odstínů. Není zcela jasné, jak byly tyto unikátní řady barev vytvořeny. Někteří se domnívají, že se tak stalo ochlazováním vulkanické lávy při různých rychlostech, jiní spatřují příčinu v přítomnosti různých oxidů kovů. Vyhledávaným suvenýrem bývají zkumavky naplněné sedmi barevnými písky. Odvezte si s sebou domů kousek Mauricia.

Chamarel - sedmibarevná země

Chamarel - sedmibarevná země

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Baví vás psát o zajímavých místech světa?

Hledáme nové nadšené kolegy do týmu, kteří by psali pro tento blog.

Chci psát pro tento magazín