Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Berlín a Postupim, jak je neznáte: Objevte zimní atmosféru místních zámků

Berlín, zámek Charlottenburg

Berlín, zámek Charlottenburg SPSG, W. Pfauder

Zámek Charlottenburg v Berlíně je největším a nejdůležitějším palácovým komplexem pruských králů, německých císařů a braniborských kurfiřtů. Jeho honosné interiéry i exteriéry vás provedou obdobím od baroka až po začátek 20. století. Mimochodem bývalá letní rezidence je jednou z hlavních atrakcí německého hlavního města.

Seznámíte se tu s dynastií Hohenzollern a střípky z jejich života. Uvidíte věrně zařízené pokoje, sály i umělecké sbírky. V barokních reprezentačních místnostech ve Starém zámku (postaveném okolo roku 1700) najdete porcelánový kabinet, zámeckou kapli a královskou ložnici. Nechala ji postavit královna Sophie Charlotte se svým manželem Fridrichem I.

Charlottenburg Zlatá galerie

Charlottenburg Zlatá galerie SPSG, Daniel Lindner

Jejich vnuk Fridrich Veliký rozšířil starý zámek Charlottenburg o Nové křídlo, který se pyšní impozantními reprezentačními sály. Bílý sál a okouzlující Zlatá galerie patří k nejkrásnějším rokokovým dílům v Evropě.

Zimní procházka zámkem Sanssouci

Postupim, zámek Sanssouci

Postupim, zámek Sanssouci SPSG, B. Kroeger

Pouhých 30 minut vlakem z Berlína leží město Postupim, které zve na zimní procházky rozsáhlými parky zámku Sanssouci. Jméno zámku znamená doslova bez starostí, což byl hlavní motiv krále Fridricha Velikého. Zámek Sanssouci, postavený v polovině 18. století, byl pro Fridricha Velikého nejen velmi oblíbeným letním sídlem, ale také důležitým úkrytem v těžkých dobách. Protože zámek leží na slavných viničních terasách a má původní vybavení pokojů z 18. století, můžete se snadno ponořit do světa „filosofů ze Sanssouci“. 

Zažijte zimní zámky v Braniborsku

Tajným tipem zůstává Nový palác, který najdete na západním konci hlavní třídy parku Sanssouci. Rozeznáte ho snadno, má totiž velmi specifickou kopuli. Nový palác sloužil jako reprezentační místo, na rozdíl od intimního a poněkud skromného zámku Sanssouci. Uvnitř najdete nádherné taneční sály, velké galerie a apartmány pro knížata. 

Park Sanssouci, Nový palác

Park Sanssouci, Nový palác SPSG, Hans Bach

Královské bydlení, postavené speciálně pro Fridricha Velikého, je kvůli svému přepychovému vybavení jedním z vrcholů umění své doby. Nedávno zrenovovaný Dolní knížecí pokoj představuje jeden z nejcennějších interiérů v Evropě. Po rozsáhlých rekonstrukcích si mohou návštěvníci prohlédnout také speciální sál Grotta.

Braniborská pohádka: Tropický ostrov uprostřed Evropy

Čtěte také:

Braniborská pohádka: Tropický ostrov uprostřed Evropy

TIP: Lístky si rezervujte předem, ať se vyhnete frontám v návštěvnickém centru. Se vstupenkou Charlottenburg+ získáte vstup do zámku a parku Charlottenburg. Pro Postupim doporučujeme Sanssouci+, která zahrnuje vstup do zámku Sanssouci, včetně Nového paláce a dalších Postupimských zámků.

Další informace a program akcí najdete na www.spsg.de

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Přáli byste si navštívit tuto lokalitu? Stačí si vybrat.

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Baví vás psát o zajímavých místech světa?

Hledáme nové nadšené kolegy do týmu, kteří by psali pro tento blog.

Chci psát pro tento blog