Kávové destinace: 5 tipů na dovolenou s vůní kávy
Přemýšleli jste někdy nad hrnkem voňavé ranní kávy, odkud se vzala ta kouzelná zrnka, která vám dodají vzpruhu do nového dne? Zámořské objevy a kolonizace počátku novověku rozšířily pěstování kávovníku z Afriky do zemí východní Asie a také do Střední a Jižní Ameriky. Káva se tak postupem času stala významnou světovou komoditou i každodenním rituálem nejednoho z nás.
Etiopie
Kolébkou kávy je jihoafrická Etiopie. Se zrnky původně divoce rostoucích kávovníků obchodovali bohatí kupci z Arabského poloostrova už od 6. století. Káva Arabica se zde pěstuje ve výškách kolem 1000 m n. m. Největší množství sytě zelených plantáží je k vidění na jihozápadě země. Stejně tak v Národní parku Mago, který je domovem lidu kmene Mursi, ve kterém si ženy zdobí dolní ret hliněným talířkem. Divoká zvěř Afriky, původní domorodé kmeny, živoucí lidové zvyky a zachovalá architektura starodávné Habeše, slibují při cestách Etiopií silné zážitky.
Brazílie
Největším světovým producentem kávy je jihoamerická Brazílie. Pěstuje se tu prvotřídní káva Arabica a Robusta. Podlehněte místní kávové kultuře a ochutnejte cafezinho v Sao Paulu nebo roztančeném Rio de Janeiru. Silná, lahodná káva ve sklence, vás tu bude provázet doslova na každém kroku. Pozvánka na cafezinho je brazilský ekvivalent naší otázky Jak se máš?. Kávovníky rostou i divoce v pralesích Amazonie. Spatříte je cestou za úchvatnými vodopády v Národním parku Iguazú.
Vychutnejte si dovolenou v Brazílii
Kolumbie
Kávové plantáže v oblasti Eje Cafetero jsou vyhlášeným turistickým cílem jihoamerické Kolumbie. V nadmořské výšce 1900 m tu najdete malebné městečko Salento. Majitelé kávových farem v jeho okolí vám ochotně odhalí cestu kávového zrnka od vysazení zelené rostlinky až její zjevení na dně vašeho hrnku. Trek v nedalekém malebném údolí Cocora se svěže zelenými kopci, loukami a voskovými palmami sahajícími do výšky až 60 m, nabídne všem milovníkům panenské přírody silný zážitek. Ti největší šťastlivci mohou v oparu mlžného lesa spatřit tapíra, pumu či medvěda brýlatého. Pány nebes jsou tu majestátní kondoři.
Vietnam
Káva se ve Vietnamu pěstuje už od dob Francouzské kolonizace v 19. století. Pije se tu velmi silná se štědrou dávkou cukru. Připravuje se podle tradice překapáním přes Phin filtr do skleničky, ve které čeká sladké kondenzované mléko. Na kávových plantážích v provincii Dak Lak můžete očekávat srdečné přijetí. Mnoho starších Vietnamců tu hovoří česky a velmi rádi vás provedou. Druhý největší producent kávy na světě, Vietnam, je skvělým cílem pro milovníky kávy i nevšední gastronomie.
Indonésie
Indonésie je s kávou spjata velice úzce, především díky exkluzivní cibetkové kávě. Nejluxusnější ze všech káv vzniká díky mlsnému jazýčku ovíječe skvrnitého. Malá kočkovitá šelmička pojídá plody kávovníku, které v jejím trávicím traktu ztrácejí typickou hořkost a získávají ceněnou jemnost. Vesničané posbírají hromádky trusu, které vyčistí a dále zpracovávají. Vzniká tak nejdražší druh kávy na světě: Kopi Luwak. V indonéské metropoli Jakartě si ji můžete vychutnat v některé z mnoha stylových kaváren. Vysoká cena tohoto nápoje má však i odvrácenou tvář. Tím je cílený chov cibetek v klecích, usnadňujících sběr vzácného trusu.

Líbí se vám tento článek?
Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.
Přáli byste si navštívit tuto lokalitu? Stačí si vybrat.
Baví vás psát o zajímavých místech světa?
Hledáme nové nadšené kolegy do týmu, kteří by psali pro tento blog.