Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Norské fjordy jsou uměleckými díly přírody

Útes Preikestolen nad Lysefjordem

Útes Preikestolen nad Lysefjordem

Fjordy chráněné UNESCEM jsou symbolem krásy tradičního Norska a místy, kde se čas pohybuje vlastním tempem. Po celém pobřeží země je více než tisíc fjordů. Většina těch ikonických, co se objevují na pohlednicích – např. Nærøyfjord, Sognefjord, Lysefjord, Geirangerfjord – se nachází na západním pobřeží.

Věčné kouzlo norských fjordů

Fjordy připomínají modrá jezera, ale sestávají ze slané vody. Jsou to vlastně prodloužená ramena moří, často dosahující do hlubokého vnitrozemí, s majestátními útesy po obou stranách. Přestože jsou fjordy často propletené a lze jezdit od jednoho k druhému či zpět do moře, jejich návštěva vám může přivodit pocit, že jste se ocitli kdesi v osamělém vesmíru.

Vyhlídková plošina Stegastein

Vyhlídková plošina Stegastein

Klíč k pochopení, proč jsou pravděpodobně nejdůležitějším symbolem Norska a jeho nejoblíbenějšími atrakcemi, spočívá v tom, co představují. Fjordy a okolní oblasti vyvolávají více než cokoli jiného obraz minulého Norska. Čas, kdy lidé žili jako zemědělci ve strmém a skalnatém prostředí (na některých místech stále takto žijí). Čas, kdy se sklízelo z ovocných stromů a ovčí hlava byla pokládána za pochoutku (což ovšem platí stále).

Krajina se může zdát neuvěřitelná a divoká, fjordové oblasti jsou nicméně snadno dostupné a můžete je prozkoumat jak na vlastní pěst, tak s průvodcem. Po celé ploše jsou rozptýlené malé vesnice a četné stezky pro procházky po ledovcích i horské túry.

Sognefjord

Sognefjord

Zajímavá fakta o fjordech

Fjordy bývají označovány za „vlastní umělecké dílo přírody“, jež vzniklo, když ledovce ustoupily a mořská voda zatopila údolí ve tvaru U. Fjordy západního Norska, jejichž příkladnými zástupci jsou Nærøyfjord a Geirangerfjord, získaly v roce 2005 status světového dědictví UNESCO. Svůj podíl na tom má jejich výjimečná přírodní krása, pocházející z úzkých a strmých stěn krystalických skal, které se zvedají z moře až do výše 1400 m a dosahují 500 m pod hladinu. Dokonalé stěny fjordů se chlubí četnými vodopády, zatímco volně tekoucí řeky procházejí jejich lesy do ledovcových jezer a drsných hor. Roku 2006 společnost National Geographic sestavila skupinu odborníků, kteří odměňují nejoblíbenější místa světového dědictví. Norské fjordy zvítězily, a porazily tak mj. egyptské pyramidy, Grand Canyon, Angkor Wat či Machu Picchu. Díky teplému Golfskému proudu mají mírné klima a zůstávají prakticky bez ledu. Plavou v nich tuleni, sviňuchy a různé ryby, zatímco v oblacích nad nimi poletují orli.

Geirangerfjord

Geirangerfjord

Fjordy jsou často velmi hluboké. Díky tomu umožňují plavbu velkých lodí, a tím pádem nám i dovolují vychutnat si krásu blízkého okolí. Nejhlubší z nich, Sognefjord, klesá až 1308 m pod hladinu moře. Je nejenom nejhlubší, ale také nejdelší a jeho okolní horské oblasti patří mezi nejoblíbenější v celém Norsku. Jeho nejužším a nejznámějším ramenem je již zmíněný Nærøyfjord, který měří v nejužším místě jen 250 m. K dalším malebným a známým fjordům patří Lusterfjord, Fjærlandsfjord a Finnafjord. Mají často krásnou smaragdově zelenou barvu díky tavné vodě z ledovců.

Nærøyfjord

Nærøyfjord

Přibližně 30 000 obyvatel žije v této oblasti v malých idylických vesnicích podél fjordů i v údolích. Z mnoha míst, která stojí za návštěvu, uveďme např. Lærdal, kde můžete obdivovat kostel v Borgundu, a Flåm, jehož vlaková dráha Flåmsbana vás odveze z fjordu na vrchol hor. V oblasti Sognefjord, jež je bohatá na horské pastviny a vyznačuje se mírným klimatem i čerstvým vzduchem, se vyrábějí přísady vysoké kvality. Proslula svým ovocem, kozími sýry, jehněčím a horskými pstruhy.

Sloupový kostel v Borgundu

Sloupový kostel v Borgundu

Milovníky hor jistě nadchnou národní parky Jotunheimen a Jostedalsbreen, Breheimen, údolí Aurlandsdalen a Utladalen, nejoblíbenější horské turistické oblasti Norska. Vedle pěší turistiky jsou tu dalšími populárními aktivitami rafting, horolezectví, letní lyžování či horská kola.

Národní park Jotunheimen

Národní park Jotunheimen

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Baví vás psát o zajímavých místech světa?

Hledáme nové nadšené kolegy do týmu, kteří by psali pro tento blog.

Chci psát pro tento blog