Výsledky hledání na Váš dotaz "nemo":

Koronavirus

Kam můžete aktuálně vycestovat a za jakých podmínek? Musíte podstoupit test i při návratu? Co všechno kryje cestovní pojištění? A jak je to se stornem? Máme pro vás odpovědi na vše, co potřebujete vědět o koronaviru ve vztahu s vaší dovolenou.

Kam se dá aktuálně vycestovat a za jakých podmínek?

Přehled podmínek vstupu do jednotlivých zemí najdete na stránkách Ministerstva vnitra: Aktuální doporučení.

Platí pro naočkované osoby nějaké výjimky?

Od července 2021 platí ve státech EU tzv. zelený certifikát (covid pass), který obsahuje certifikát o očkování, případně testu (pro neočkované), či o nedávném prodělání onemocnění covid-19. Přehled podmínek, za kterých se dá momentálně vycestovat do jednotlivých zemí, najdete na stránkách Ministerstva vnitra: Aktuální doporučení.

Jaké jsou podmínky návratu do ČR?

Informace o podmínkách návratu z jednotlivých zemí najdete na stránkách Ministerstva vnitra: Aktuální doporučení.

Kryje cestovní pojištění případné výlohy spojené s koronavirem?

Doporučujeme si koupit balíček cestovního pojištění AXA Assistance s připojištěním Special, které vás v případě nesnází spojených s covid-19 ochrání na dovolené i před ní. Dopřejte si bezstarostnou dovolenou s novým pojištěním Special.

Co když onemocním několik dní před odletem na dovolenou?

Pokud máte cestovní pojištění a onemocníte covid-19, můžete na pojišťovně nárokovat případné stornopoplatky. Rozhodně doporučujeme se před každou cestou do zahraničí pojistit a ušetřit tak za stornopoplatky.

Test před odletem mi vyjde pozitivní. Co to pro mě znamená a jak mám postupovat?

Pokud máte cestovní pojištění a vyjde vám pozitivní test na covid-19, můžete na pojišťovně nárokovat případné stornopoplatky. Rozhodně doporučujeme se před každou cestou do zahraničí pojistit a ušetřit tak za stornopoplatky.

Jaký následuje postup v případě, že se zájezd neuskuteční?

Pokud dojde ke zrušení zájezdu ze strany cestovní kanceláře (CK), můžete změnit termín či destinaci podle nabídky dané CK. Nebo dostanete poukaz v hodnotě zaplacených záloh, případně vám budou vráceny peníze.

Kdo hradí testy na covid-19? Mám nárok na nějakou slevu či proplacení testu?

PCR i antigenní testy potřebné pro cestu do zahraničí a pro návrat zpět do ČR si klienti hradí sami. Některé cestovní kanceláře nabízejí možnost zajistit testy se slevou, není to však pravidlem či povinností CK.

Kdo se o nás postará v destinaci, když nám vyjde pozitivní test na covid-19?

V případě pozitivního výsledku testu na covid-19 budete pravděpodobně umístěni do karanténního hotelu nebo bude karanténa probíhat na pokoji ve vašem původním ubytování. Doporučujeme mít sjednané kvalitní pojištění, které kryje i tyto náklady. Pokud budete umístěni do karantény, je třeba se vždy obrátit na pojišťovnu, u které máte pojištění sjednáno. Pokud je v destinaci přítomný delegát, zodpoví vám případné dotazy. V případě potřeby se můžete obrátit také na zastupitelský úřad ČR v dané destinaci.

Platnost poukazu, který jsme dostali v loňském roce, brzy vyprší. Lze ji prodloužit?

Poukazy vydané společností Invia.cz je možné prodloužit o 6 měsíců.
Pokud máte poukaz vydaný cestovní kanceláří, posuzuje se každé prodloužení platnosti individuálně pořádající CK.

Jaký je rozdíl mezi samoizolací a karanténou?

Na rozdíl od karantény, kdy nesmíte opustit domov, jde v případě samoizolace ve větší míře o omezený pohyb. Pro samoizolaci, kterou je třeba dodržovat při návratu do ČR platí následující výjimky:
▪ nezbytně nutné cesty k obstarávání základních životních potřeb
▪ cesty k zajištění péče o děti a o zvířata
▪ cesty do zdravotnických zařízení a zařízení sociálních služeb
▪ cesty za účelem vyřízení neodkladných úředních záležitostí
▪ cesty zpět do místa svého bydliště
▪ cesty za účelem účasti na pohřbu

Podrobné podmínky návratu do ČR a přehled nejoblíbenějších destinací, do kterých se dá momentálně vycestovat, včetně podmínek vstupu, najdete na stránkách covid portálu Ministerstva vnitra: Aktuální doporučení.

Jak se počítá lhůta 72 hodin u PCR testu?

Počítá se od data a hodiny odebrání vzorku, které naprostá většina laboratoří uvádí v dokladu o výsledku testu.

Prodělal jsem nemoc covid-19, ale mám starý doklad o pozitivním laboratorním výsledku pouze v češtině. Bude mi uznán?

Nebude. Některé laboratoře v ČR však zpětně vydávají potvrzení v českém i anglickém jazyce, pokud mají výsledek vašeho testu uchovaný ve své databázi.

Jak získám certifikát, který potvrzuje výsledek mého testu či očkování?

Od 1. června je možné stáhnout certifikát o prodělaném onemocnění, o výsledku negativního testu (jak antigenního, tak PCR testu) a certifikát o prodělaném očkování (jak po první dávce, tak po ukončeném očkování). Certifikáty už jsou v jednotném vzhledu podle Evropské unie. Na certifikátech jsou uvedené jméno, příjmení a datum narození. Zároveň obsahují QR kód. Certifikát si stáhnete na Očkovacím portálu občana.