Zájezd do

Toskánske skvosty

Hodnocení: 0/5

Itálie, Florencie

Sdílet
Dejte nám ještě chvilku, prosím,
ověřujeme dostupnost a ceny.

Toskánske skvosty

Rýchly popis:

Zažite nezabudnuteľnú cestu Toskánskom. Krásu stredovekých miest, svetoznáme pamiatky, ale aj skryté zákutia, romantické a dychberúce scenérie. Ponorte sa naplno do najznámejšieho regiónu Talianska.


Typ stravy:
raňajky
Doprava:
letecká
V cene je zahrnuté:
4x ubytovanie v typickej toskánskej usadlosti s raňajkami, letecká doprava Viedeň - Bologna - Viedeň, 1x príručná batožina 8 kg/os., 1x podpalubná batožina 23 kg/os., transfer na letisko a späť s nástupom v NR, TT alebo BA, transfer letisko - hotel - letisko, autokarová doprava počas okruhu, sprievodca CK, prehliadky podľa programu bez vstupov.
V cene nie je zahrnuté:
Povinné príplatky: servisné poplatky 240 EUR/os., orientačná cena pobytovej taxy 2 EUR/os./noc (platba na mieste). Odporúčaný doplatok: komplexné cestovné poistenie KOMFORT alebo poistenie PLUS, orientačná cena vstupov 100 EUR/os. (platba na mieste). Ostatné doplatky: 1-lôžková izba 190 EUR/4 noci, resp. 230 EUR/4 noci. Batožinové limity: v prípade zmeny leteckej spoločnosti si CK vyhradzuje právo na ich zmenu.
Program:

1. deň – odlet z Viedne, transfer do Pisy, návšteva ikonickej Šikmej veže, ktorá patrí medzi najznámejšie symboly Talianska. Transfer do mesta románskych kostolov a skrytých palácových záhrad Lucca. Poldenná prehliadka zahŕňajúca Dóm, Piazza Napoleone, Piazza San Michele s kostolom. Presun do hotela, nocľah.

2. deň – raňajky, návšteva jedného z najpoetickejších miest Talianska- Sieny (UNESCO). Pešia prehliadka mesta – obkoleseného stredovekými hradbami - námestie Piazza del Duomo s katedrálou Santa Maria s dielami Donatella a Michelangela, kostol sv. Dominika s výjavmi zo života sv. Kataríny Sienskej, Palazzo Publico a veža Torre del Mangia na námestí Piazza del Campo, postaveného netradične v tvare mušle a presláveného konaním tradičnej sienskej slávnosti Palio, vrcholiacej dostihmi na neosedlaných koňoch. Pokračovanie do mestečka Monteriggioni, ktoré bolo založené v roku 1213 obyvateľmi Sieny ako obranná pevnosť proti úhlavným nepriateľom z Florencie. Prehliadka mesta. Návrat do hotela.

3. deň – raňajky, deň venovaný toskánskemu regiónu Chianti s preslávenými vinicami. Víno Chianti je dnes jedným z najznámejších talianskych vín a jeho kolískou je práve región v strednom Toskánsku. Prehliadka malebných historických mestečiek Greve (so zastávkou na obed v najstaršom mäsiarstve Falorni s najlepšími biftekmi a prosciuttami), Castellina a Radda. Návšteva vínnych pivníc s ochutnávkou vín zo „zlatého trojuholníka“ v samom srdci regiónu. Návrat do hotela.

4. deň – raňajky, transfer do mestečka Volterra, ležiacom na skalnatom vrchu s množstvom úzkych krivoľakých uličiek. V minulosti bolo mesto centrom etruskej civilizácie a známym sa stalo vďaka ťažbe a spracovaniu alabastra. Prehliadka námestia Piazza dei Priori so stredovekými palácmi a Dómu Santa Maria Assunta. Počas obeda krátka zastávka na ochutnávke priamo medzi vinohradmi. Transfer do prekrásneho stredovekého mestečka San Gimignano, ktoré bolo postavené na kopci na mieste bývalého etruského osídlenia. Prehliadka centra mesta s bazilikou Santa Maria Assunta, palácom ľudu, dómom a námestím Piazza della Cisterna, ale aj najlepšou a najznámejšou toskánskou zmrzlinárňou. Návrat do hotela.

5. deň – raňajky, posledný deň venovaný kráľovnej Toskánska - Florencii. Prechádzka mestom, v ktorom sa zrodilo obdobie rozkvetu umenia a vedy. O tento rozkvet sa zaslúžil rod Mediciovcov, ktorý mesto vďaka pozvaným umelcom premenil na galériu pod otvoreným nebom. Námestie Duomo s baptistériom, chrámom Santa Maria del Fiore a Giottovou zvonicou, most Ponte Vecchio, námestie Piazza Signoria s veľkolepým palácom a dnes radnicou Palazzo Vecchio a svetoznámou galériou Ufizzi, a ďalšie skvostné miesta. Transfer na letisko, odlet z Bologne do Viedne.


Dni:
5 DŇOVÝ POZNÁVACÍ ZÁJAZD
Pamiatky v programe pre leták:

Pisa - Lucca - Siena - Montereggioni - oblasť Chianti - Volterra - San Gimignano - Florencia


Toskánske skvosty

Vyberte si termín

Doba letu

02:40 h

Popis

Florencie je hlavním městem malebného vonného Toskánska v povodí řeky Arno. Název města je nasnadě, název Florencie totiž pochází z italského fiorentina, což v překladu znamená ?kvetoucí?. Italský ekvivalent názvu města je Firenze. Město bylo své doby kolébkou renesance, což jde poznat hned na první pohled. Ve 14. století se do čela města dostal rod Medicejských. Členové rodiny Medicejských byli velkými zastánci umění, a proto do města zvali největší dobové malíře, spisovatele a architekty. S historií města jsou tedy nerozlučně spjata zvučná jména umělců jako například Alighieri, Boccacio, Botticelli, Da Vinci, Michelangelo či Petrarca.

Florencie je jedním z nejdůležitějších měst Itálie, v letech 1865 až 1870 byla dokonce dočasně ustavena hlavním městem nově vzniklého italského království z důvodu obléhání Říma francouzskými vojáky.
Kdo rád jezdí za památkami, ten se ve Florencii zajisté nudit nebude. Naopak. Město je totiž jakýmsi muzeem samo o sobě. Povědomé z nesčetných fotografií vám zajisté bude hlavní florentské náměstí Piazza della Signoria neboli Radniční náměstí, jehož dominantou je socha Michelangelova Davida nacházející se v Loggia dei Lanzi, otevřené hale s křížovou klenbou ozdobené třemi gotickými sloupy. Zdejší socha je však jen kopií. Originál se od roku 1873 nachází v galerii Accademia. Ta byla původně založena jako malířská škola, dnes se však vyznačuje především Michelangelovými díly.

Další dominanta náměstí stojí hned vedle a je jí radnice Palazzo Vecchio neboli Starý palác. Nad radnicí se tyčí 95 metrů vysoká věž Torre d´Arnolfo připomínající středověký hrad. Věž sloužila jako architektonický vzor dalším podobným stavbám v celém Toskánsku. V těch několika málo letech, kdy byla Florencie hlavním městem Itálie, zde sídlil italský parlament a spolu s ním také ministerstvo zahraničních věcí. Celá stavba se pyšní bohatou renesanční výzdobou a její prostory si mohou turisté prohlédnout i zevnitř. Horní část stavby je spojená jak s galerií Uffizi, chloubou renesančního umění, tak s Palazzo Pitti, který dříve sloužil coby sídlo florentských panovníků. Dnes jsou součástí paláce čtyři muzea s jedinečnými sbírkami umění. Od paláce se můžete vydat směrem k zahradám Boboli. Ty slouží jednak jako místo odpočinku a jednak jako jakási oáza přírody uvnitř města. V parku se můžete kochat množstvím zahrad, fontán, umělých jezírek či jeskyní spolu s malou pevností Belvedere.

Dříve zmíněná galerie Uffizi nabízí ve svých prostorách díla význačných renesančních mistrů jako Michelangela, Raffaela, Botticelliho, Leonarda, Tiziana, Rubense a dalších. Po Vatikánských muzeích je druhá co do počtu vystavovaných předmětů v Itálii. Na Piazza della Signoria se rovněž nachází Neptunova fontána z 16. století.

Z Piazza della Signoria se můžeme vydat směrem k další vyhlášené stavběa to k florentské katedrále, neboli dómu. Obrovská majestátní kopule dómu Santa Maria del Fiore (neboli Duomo Santa Maria del Fiore) přitahuje nejvíce pozornosti z celého panoramatu města. Tato třetí největší italská katedrála stojí na Katedrálním náměstí (Piazza del Duomo). Náměstí je z druhé strany spojeno s Piazza San Giovanni ozdobeným jedinečným baptisteriem sv. Jana. Tento komplex staveb tak tvoří zajímavý a vyhlášený architektonický celek. Samotná kopule katedrály Santa Maria del Fiore je ohromující svou velikostí a krásná svým vyhotovením. Její fasáda, vzniklá v 19. století, je obložena pruhy bílého, zeleného a růžového mramoru, jenž dohromady tvoří majestátní dekoraci. Samotný interiér katedrály je však poměrně prostý. Dovnitř je vstup turistům povolen, ovšem musíte překonat bariéru o výšce 463 schodů, které vás však dovedou až přímo dovnitř kopule. Shora se vám pak naskytne úchvatný pohled na celé město i jeho okolí.

Při toulkách Florencií nesmíte opomenout procházku starým mostem Ponte Vecchio, kde můžeme prozkoumat jedinečné umění vystavované obchodníky a prodavači. Tato tradice na mostě existuje již od 13. století.
Kousek od katedrály Santa Maria del Fiore leží náměstí Piazza San Lorenzo se stejnojmenným kostelem, na jehož stavbě pracovali vyhlášení umělci Bruneleschi a Michelangelo. Kostel se měl stát rodinným kostelem rodiny Medicejských a skýtá také rodinnou hrobku. V rohu náměstí taktéž stojí mohutný palác Palazzo Medici-Riccardi, který je jedním z nejstarších renesančního typu.

Na náměstí San Marco v univerzitní čtvrti stojí stejnojmenný kostel ze 14. století, který původně existoval jako sídlo řádu dominikánů. Byl bydlištěm mimojité i pro známého malíře Fra Angelica, jenž vyzdobil mnišské pokoje svými malbami. Svého času zde také žil G. Savonarola, mnich, jenž proslul odvážnou kritikou církve, za což zaplatil vlastním životem.
Nepříliš daleko najdeme archeologické muzeum Museo Nazionale Archeologico pyšnící se vzácnou sbírkou etruského umění.

Pokud vás florentské umění a památky nadchnou, vyplatí se jistě vyjet si pár kilometrů za město a prozkoumat některé z Medicejských vilek v okolí. Nejznámějšími jsou Villa di Castello, Villa della Petraia a Villa Careggi.
Blízké městečko Fiesole bylo za dob renesance oblíbeným letním sídlem bohatých Florenťanů. Středem města je kouzelné náměstí Piazza Mino da Fiesole s radnicí a muzeem Bandini pyšnícím se sbírku florentského umění ze 13., 14. a 15. století.

Vzdálenost

Praha - 1049 km
Brno - 989 km