Invia sleduje vaše chování na webu, provádí personalizaci obsahu a zobrazuje vám relevantní nabídky a produkty. Kliknutí na tlačítko „Rozumím“ nebo kamkoliv mimo toto oznámení beze změny nastavení vnímáme jako udělení souhlasu také s využíváním cookies a předáním údajů o vašem chování na webu reklamním a sociálním sítím pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci, cookies a předávání můžete kdykoli vypnout v Nastavení soukromí. Zjistit více informací o ochraně soukromí.

Rozumím

Itálie - Řím Itálie

 • Doprava letecky

  01:50 h

 • Popis

  Vznešená historie Říma

  Řím je hlavní město Itálie, město s pradávnou a vzrušující historií, Řím je Věčné město. Historie Říma se datuje do doby před 2 700 lety a od té doby se stával stále mocnějším a mocnějším. Není snad jediné město na světě, které by tehdy disponovalo takovým vlivem, jako právě Řím. Jeho vliv byl citelný také v oblasti náboženské. V roce 509 před naším letopočtem byli vyhnání tehdy nejmocnější Etruskové a byla zřízena římská republika. Roku 270 před naším letopočtem už Římu patřilo téměř celé území Apeninského poloostrova, ale to mu nestačilo. Tehdy se Řím začal zajímat také o zámoří. Roku 100 našeho letopočtu již bylo pod římským vlivem Španělsko, Řecko a severní Afrika. Rozpínající se říše nabízela příležitosti jednotlivcům, kteří toužili po nekonečné moci, a konflikty mezi silnými osobnostmi vedly nakonec k rozpadu republiky. Nějakou dobu jí vládl diktátorský Julius Caesar a jeho synovec Octavianus jako první římský císař přijal titul Augustus neboli vznešený. Za Augusta se z města, budovaného dosud převážně z cihel, stává reprezentativní střed říše. Vznikají veřejné budovy, fóra, lázně, cirky, paláce, hlavním stavebním materiálem se stává mramor.

  Řím se také stal centrem křesťanské víry. Na konci 4. Století začíná vliv Říma upadat a většina politické a kulturní moci se přesunuje do nového města Konstantinopole, kterou si za své sídlo vybral také císař Konstantin Veliký. Je samozřejmé, že spolu s vlivem začal upadat i samotný Řím. Tento úpadek se prohloubil i dvojím dobytím. Roku 410 našeho letopočtu město dobyli a po dobu několika dní plenili Alarichovi Vizigóti, v roce 455 Vandalové pod vedením Geisericha. Město zůstalo téměř po celou dobu středověku papežským sídlem. Během tzv. avignonského zajetí papežů však bylo opuštěno velkou částí vyšších vrstev, což vedlo k dalšímu období úpadku. V roce 1378, kdy se vrací papežové, nebyl Řím o nic větší než vesnice uprostřed ruin. Řím své postavení křesťanského středobodu znovu získal v polovině 15. století, kdy za papeže Mikuláše V. začala nákladná přestavba města v renesančním duchu. Dalších 200 let ho zkrášlovali největší renesanční a barokní umělci. Nakonec v roce 1870 získal Řím statut hlavního města nově sjednocené Itálie.
  Město Řím naleznete v regionu Campagna di Roma, asi 30 kilometrů od Tyrhénského moře. Celým městem protéká slavná řeka Tibera.

  Pokud se chystáte do Itálie, Řím si určitě nenechte ujít. Ne nadarmo se říká, že pokud jednou poznáte Řím, již navždy se do něj zamilujete. Pokud obrátíte naruby mezinárodní název Roma, vznikne Vám slovo Amor, zajímavé, že?

  Kulturní a historické památky Říma aneb co si nenechat ujít?

  Pantheon

  Pantheon je jedna z nejvýznamnějších památek Říma a celé Itálie vůbec. Tento chrám je dodnes asi nejvelkolepějším svědectvím antického stavitelství v Římě. Pantheon vybudoval v roce 27 před naším letopočtem konzul Marcus Agrippa a císař Hadrianus jej nechal nově dotvořit v letech 118 až 125. Kupole o průměru 43,3 metrů je největší na světě. Je to chrám zasvěcený všem bohům. Patří k nejvýznamnějším a nejzachovalejším antickým chrámům. Stojí na Piazza della Rotonda ve čtvrti Pigna. Roku 609 byl papežem Bonifácem IV. zasvěcen kultu Panny Marie a všech svatých mučedníků, dnes je zde národní mauzoleum. Jsou zde pohřbeni také Rafael, italští králové Viktor Emanuel II. a Umbert I., architekti Baldassare Peruzzi a Jacopo Barozzi da Vignola. Pantheon je v podstatě místem odpočinku velikých osobností národů.

  Colosseo neboli slavné Koloseum

  Koloseum je jednou z nejslavnějších staveb na světě. Jsou to zbytky obrovského amfiteátru, které stojí přímo uprostřed Říma. V současnosti je to architektonická dominanta města. Koloseum stojí na místě umělého jezera v zahradě Neronova Zlatého domu na konci Fora Romana. Původně sloužil jako amfiteátr a byla to největší budova v Římské říši. Koloseum sloužilo také jako aréna pro silné gladiátory, kteří bojovali mezi sebou nebo soupeřili s divokými šelmami. Kapacita hlediště byla 50000 diváků. Odehrávaly se zde i rekonstrukce námořních bitev. Je odhadováno, že se Koloseum mohlo stát místem smrti až pro půl milionu lidí.
  V roce 2007 bylo Koloseum zařazeno mezi Sedm divů světa.

  Forum Romanum

  Forum Romanum je další místo, které si určitě nenechte ujít. V dobách antických bylo Forum Romanum centrem veškerého dění. Bylo zde situováno mnoho chrámů, bazilik, trhů, své řeči zde přednášeli řečníci a politici. V současně době naleznete na Foru Romanu jen ruiny památek pocházejících převážně z doby starověkého Říma, které byly přímým svědkem světových dějin.

  Bazilika Svatého Petra

  Vstup do chrámu je zdarma, zdarma jsou návštěvníkům k vidění také podzemní prostory dómu, kde jsou pohřbeni papežové, k vidění je tak i náhrobek Jana Pavla II. Po zhlédnutí podzemních prostor baziliky následuje prohlídka samotného interiéru kostela. Skvostů, které zde je možné spatřit je nepřeberné množství. Uvnitř baziliky se na stěnách lodi nacházejí medailony všech oficiálně uznaných papežů od Svatého Petra až po současnost. Ti, kteří mají zájem spatřit Řím z ptačí perspektivy, mají možnost vyšplhat ke kopuli chrámu sv. Petra. Zde se za vstup již platí. Zcela jedinečný zážitek je také návštěva Sixtinské kaple.

  Fontana di Trevi

  Fontana di Trevi je asi nejslavnější fontánou na světě. Je stále obložena turisty, je totiž úžasná a dechberoucí! Nejedná se vlastně pouze o fontánu, ale o úžasné umělecké dílo s barokním sousoším, které představuje boha moří Oceana. Dvacet metrů široká a šestadvacet metrů dlouhá fontána, kde voda jakoby přetéká přes pobřežní krajinu tvořenou skalami na širé moře, je opravdu úchvatným dílem.

  Andělský hrad

  Andělský hrad se nachází přímo na břehu řeky Tibery. Je to mohutná, majestátná a nádherná pevnost, jejíž vlastnictví zajišťovalo přístup do Vatikánu.

  Španělské schody

  Nejen fontána, ale také slavné schody proslavily Řím! Španělské schody jsou úžasným architektonickým úkazem. Nacházejí se na náměstí Piazza di Spagnia. Jedná se o nejznámnější římské schodiště, pod nímž se nachází napůl potopená loď kašny Fontana sella Barcaccia z roku 1629.

  Piazza San Pietro - Vatikán

  Náměstí Svatého Petra neboli Piazza San Pietro je velmi impozantní náměstí se slavnými půloblouky kolonád. Ovál náměstí obklopují čtyři řady dórských sloupů a pilastrů. Středu dominuje Obelisco Vaticano. Na špici obelisku stojí ve výšce 41 metrů kříž, jenž obsahuje relikvii Kristova kříže.

 • Vzdálenost

  Praha - 1316 km
  Brno - 1257 km

Nejnovější recenze Itálie - Řím

Celkem: 5,3 Hotel dobře umístěn, skoro vše pěšky, kvalita hotelu a jídla na nižší úrovni.

 • 5 Ubytování
 • 5 Strava
 • 6 Cena

Celkové shrnutí
Hotel dobře umístěn, skoro vše pěšky, kvalita hotelu a jídla na nižší úrovni. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Velmi průměrný, delší neinvestice např. do koupelny.

Strava
V hotelu Jen snídaně stále stejně obyčejná

Služby hotelu
Průměrný, jinak fungující, personal snaživý.

Ivan Kaplan, 30.05.2018, Datum pobytu: 10.5. - 13.5.2018
Oblast: Itálie Itálie, Řím, Hotel: Paris

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Celkem: 6,2 Hotel průměrný, okolí nádraží Termini je poměrně neutěšené, ale vyvážily to krásy Říma a vůně Tuberózy:-). Určitě se sem vrátím znovu,...

 • 6 Ubytování
 • 6 Strava
 • 6 Okolí
 • 7 Cena

Celkové shrnutí
Hotel průměrný, okolí nádraží Termini je poměrně neutěšené, ale vyvážily to krásy Říma a vůně Tuberózy:-). Určitě se sem vrátím znovu, ale pokud i do stejného hotelu, tak budu požadovat lepší pokoj, podle nabídky CK. Tentokrát jsem to neřešila, více mě zajímalo město samotné Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Pokoj v přízemí byl situován do klidné ulice a byl tišší než pokoje do dvora, kam doléhal hluk z dopravy ze vzdálenější ulice více. Rušily však hlučné vchodové dveře. Vybavení pokoje starší; opotřebované a otlučené. Na dekách, které byly uloženy dole ve skříni byly ještě černé vlasy po minulých hostech, neužívala jsem je. Koupelna byla čistá, ale opravdu maličká. Ručníky měněny každý den. Výhodou byla varná konvice, možnost uvařit si čaj či kávu.

Strava
Snídaně v hotelu byla standartní, naprosto dostačovala, i když nabídka se neměnila. Pečivo, šunka, sýr, marmelada, croissanty i plněné, káva, čaj, džus, mléko. Chyběly jogurty. Poslední snídani v hotelu jsem vynechala. Ke kávě na pokoji jsem si předchozí den koupila typické místní pečivo, což byla po dvou dnech příjemná změna. Ochutnejte v Římě grilované artičoky, překvapí Vás:-).

Služby hotelu
Budova hotelu má dvě části, které spolu sousedí a mají samostatné vchody. Wi-fi bohužel funguje pouze v hlavní budově, kde je recepce, v mém pokoji signál nebyl, i když v celkovém popisu hotelu je uveden. Recepce s tím nic nezmohla.

Hana Z., 25.05.2018, Datum pobytu: 19.5. - 22.5.2018
Oblast: Itálie Itálie, Řím, Hotel: Espana

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Celkem: 9,5 Ubytování bylo v souladu k ceně,takže to bylo dobrý.Jinak Řím bych doporučoval moc krásný.Nádherný památky s kusem historie.Celkový...

 • 10 Ubytování
 • 8 Strava
 • 10 Cena

Celkové shrnutí
Ubytování bylo v souladu k ceně,takže to bylo dobrý.Jinak Řím bych doporučoval moc krásný.Nádherný památky s kusem historie.Celkový vynikající dojem. Invia perfektní servis moc chválim. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Pěkné.

Strava
Snídaně nic moc výběr.

Služby hotelu
Hotelové služby dobré.Personál ochotný.

Luboš Spěváček, 24.05.2018, Datum pobytu: 17.5. - 20.5.2018
Oblast: Itálie Itálie, Řím, Hotel: Center 3

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Celkem: 7,5 Dovolená moc pěkná. Dojem trochu narušila změna odletu, která pobyt v Římě zkrátila o tři hodiny.

 • 8 Ubytování
 • 7 Strava
 • 7 Cena

Celkové shrnutí
Dovolená moc pěkná. Dojem trochu narušila změna odletu, která pobyt v Římě zkrátila o tři hodiny. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Ubytování v centru se nám velmi líbilo.

Strava
Snídaně odpovídaly úrovni hotelu, mně osobně chyběla zelenina. Jinak italská kuchyně je vynikající, takže nadšení.

Služby hotelu
Služby hotelu byly v pořádku, výborná byla snídaně na terase v 5. patře s výhledem na památky.

Anonym, 21.05.2018, Datum pobytu: 12.5. - 16.5.2018
Oblast: Itálie Itálie, Řím, Hotel: Forum

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Celkem: 6,8 Ok, s vykimkou snidane

 • 10 Ubytování
 • 2 Strava
 • 5 Cena

Celkové shrnutí
Ok, s vykimkou snidane Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Ok

Strava
Snídaně = káva z automatu hrozne kvality a croissant, to je vse

Služby hotelu
Ok

Daniel David, 16.05.2018, Datum pobytu: 10.5. - 13.5.2018
Oblast: Itálie Itálie, Řím, Hotel: Center 3

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Všechny recenze Itálie - Řím

Potřebujete poradit?

Po-Ne 7-22 hod 226 000 622