Keňa Keňa

  • Fauna

    Keňa je tak hojně navštěvována především pro svou rozmanitou a neméně lákavou faunu. Zvířata žijící v Keni patří mezi ohrožené druhy a spatřit lva, leoparda nebo slona se pro Vás stane celoživotním zážitkem. Místní savany obývají žirafy, gepardi, buvoli, sloni, a také tak nádherní lvi. Proto, pokud navštívíte Keňu, nenechte si nechat dobrodružné safari. Pojďme si spolu ukázat divokost a rozmanitost Keňské fauny.

    Keňské safari je zajisté zážitkem na celý život. Nasednete do džípu se svým průvodcem černé pleti a necháte se vézt těmi nejdivočejšími cestami země. Štěstí budete mít, pokud spatříte všechny zástupce takzvané Velké Pětky. Tento termín se používá pro pětici nejnebezpečnějších zvířat Keni. Je to lev, slon, leopard, nosorožec a buvol. Bohužel, díky neustupujícímu pytláctví, které v Keni i přes přísné zákazy stále existuje, můžeme říci, že Velká Pětka je ve stále větším ohrožení vymření.

    Lev pustinný alias Panthera Leo

    Tento úchvatný tvor je volně k vidění asi už jen v Africe a v Indii. Mláďata lva jsou tak roztomilá, až se tají dech, ovšem dospělého samce byste si do postele určitě nevzali. Pokud jde o ochranu mláďat, jedním stiskem zubů by Vás usmrtil. Lví samci jsou neskutečně líní tvorové, proto není divu, že lov zvěře obstarávají chudáci lvice. Samec na oplátku zase chrání teritorium, a když se lvice zrovna starají o bezmocná lvíčata, role lovce se s láskou ujmou a lvicím servírují samé dobroty. Malá lvíčata jsou dva týdny po narození naprosto bezmocná, slepá a malinká. Je tedy nutná neustálá péče a ochrana. Mohlo by se totiž stát, že by si na nich pochutnaly lstivé hyeny.

    Levhart skvrnitý alias Panthera Pardus

    Dalším nádherným a neméně nebezpečným zvířetem je elegantní levhart. Pokud se vydáte na safari a toužíte vidět levharta, vždy se dívejte na stromy, levharti totiž přes den odpočívají v korunách stromů. Dá se říci, že jeho život je kombinace spánku, lovu, trávení a odpočinku. Levharti loví většinou antilopy a jsou schopni je vytáhnout vysoko na stromy. Antilopy jsou velmi rychlá zvířata a levhart si po takovém výkonu rád vychutnává svůj klid jen s ulovenou kořistí.

    Gepard

    Gepard je nejrychlejší suchozemské zvíře na naší planetě. Své svalnaté a elegantní tělo dokáže prohnat rychlostí až 115 kilometrů za hodinu, úžasné, že ano? Svou kořist je většinou schopný ulovit, pokud se mu to ale nepovede, vzdá to a zkusí to třeba až další den, protože při takové rychlosti se rychle unaví.

    Nosorožec a buvol

    Mohutní a překrásní nosorožci jsou téměř na pokraji vyhynutí. Pytláci je loví pro jejich kůži a rohy. Většina rohů je ale rozemleta a jejich prášek pak používán jako afrodisiakum. Jaká škoda tak nádherného zvířete. Dospělí jedinci mohou vážit až čtyři tuny a i když se to vzhledem k jejich váze nezdá, v ohrožení mohou vyvinout nečekanou rychlost. Buvoli jsou sice v mnoha zemích považování za zemědělská zvířata, v Keni si jich lidé velmi váží a jen málokdy je zabíjejí pro maso.

    Žirafy

    Krásné žirafy jsou nejvyššími suchozemskými obyvateli naší planety, kteří dorůstají výšky až 5,5 metrů! Mládě žirafy váží stejně jako dospělý člověk a během několika málo let dorostou neskutečné výšky a budou vážit necelou tunu. Žirafy se živí lístky vysokých stromů, jež spásá většinu dne. Zajímavý je také boj samců o samice. Dva samci, kteří se rozhodou bojovat o přízeň takové krásné samice, se svými krky navzájem zamotají a přetahují se ze strany na stranu. Vítěz má pak výsadní právo předvést na poraženém jedinci kopulaci.

    Slon africký alias Loxodonta Africana

    Slon africký je typickým zastupitelem keňské fauny. Jeho rozměry jsou opravdu zastrašující! Dospělý jedinec měří až čtyři metry váží něco okolo sedmi tun. Sloni dokážou velmi citlivě vnímat veškeré pachy, zvuky a o dokonce také infrazvuky. Tím dokonale zjistí, jaká a kolik zvířat se pohybuje v jeho okolí. Sloni se mohou dožít až osmdesáti let.

    Zebra alias Eguus

    Tento roztomilý kůň v pyžamu stavbou těla připomíná nám známého koně, avšak jeho tělesná stavba je trochu jednodušší. Mají kratší nohy a také větší hlavu. Jejich pruhované černobílé zbarvení je chrání před predátory, protože při běhu se v očích lovce změní stádo v jednu velkou skvrnu.

    Pokud se tedy vydáte na safari, dávejte opravdu velký pozor. Důležité je, abyste dbali pokynů průvodce, nevylézali z džípu a byli stále ve střehu. Zvířata nemají rády cizí vetřelce, obzvlášť ne Velká Pětka.