Keňa Keňa

  • Zdraví

    Celá Afrika, nejenom Keňa, je postihována různými epidemiemi a také velmi známá nízkou úrovní zdravotní péče. Pro cestu do Keni se tedy dostatečně vybavte medikamenty a nezapomeňte si vyřídit zdravotní pojištění. I když jsme zvyklí na poměrně vysokou kvalitu našich státních zařízení, pro Keňu to neplatí.

    V případě úrazu nebo nemoci raději vyhledejte soukromou nemocnici, státní nemocnice nejsou doporučeny. Například Nairobi Hospital poskytuje služby na dobré úrovni, stejně jako Mombasa Hospital. Musíte ale počítat s tím, že zaplatíte naprosto všechny prostředky, léky a jehly budete muset uhradit ze svého. Pro tyto případy si zajistěte kvalitní zdravotní pojištění i s pojištěním léčebných výloh v zahraničí.

    Při pobytu v Keni byste si měli dávat opravdu velký pozor na několik závažných nemocí, jejichž nejčastější příčinou jsou infekce přenášené hmyzem a získané díky velmi špatné hygieně. Pozorně si tety přečtěte tento seznam nejčastějších nemocí, vždy je lepší vědět víc, než se pak dostat do nepříjemné situace.

    Malárie

    Malárie je nejčastější nemocí, se kterou se v Keni můžete setkat. Vyskytuje se bez ohledu na roční dobu ve všech oblastech po nadmořskou výšku 2500 metrů. Nejmenší pravděpodobnost nákazy je v okolí Nairobi, v horách a v západní Keni.

    Co vlastně tuto nemoc způsobuje? Příčinou malárie jsou prvoci rodu Plasmodium, kteří jsou přenášeni pouze samičkami komárů Anopheles. Nakazíte se, pokud Vás kousne tímto prvokem infikovaný komár nebo moskyt. Je dobré znát, jaké jsou symptomy malárie. Patří mezi ně zimnice, bolesti hlavy, opakující se horečka a únava. Doporučuje se preventivně užívat takzvaná antimalarika, a to před cestou, během cesty, a také ještě čtyři týdny po návratu. Jelikož se v Keni nachází tři zóny výskytu malárie, je nezbytné se důkladně poradit s Vaším lékařem o dávkování a druhu antimalarik. Oblasti se dle WHO dělá na zóny A, B a C. velmi důležitá je také prevence při samotném pobytu. Vyhýbejte se pobytu venku při západu slunce, používejte kvalitní moskytiéry, ošetřujte se jen kvalitními repelenty, noste dlouhé rukávy a nohavice. Antimalarika se hodí nejen k prevenci, ale pokud se náhodou nakazíte a v oblasti se nenachází žádné lékařské zařízení, můžete jimi zahájit léčbu sami.

    Žloutenka typu A a B

    Je spousta zemí s výšeným výskytem těchto druhů žloutenky. Je tedy dobré podstoupit očkování i pro cestu do Keni. Hepatitidou se můžete nakazit nechráněným stykem, použitím nesterilních nástrojů nebo také na toaletě. Vakcína proti hepatitidě A a B poskytuje dlouhodobou ochranu. U hepatitidy A nejméně 10 let a hepatitidy B celý život.

    Žlutá zimnice

    Žlutá zimnice je další nemoc přenášena komářím štípnutím. Má ale odlišné projevy, než malárie. Mezi příznaky patří bolesti svalů, teploty nebo krvácení. Proti žluté zimnici je třeba se očkovat nejméně deset dní před cestou.

    Cholera

    Cholera postihuje především ty nejchudší africké oblasti a městské slumy. Způsobuje ji bakterie vibrio cholerae, nákaza je možná jen prostřednictvím nakaženého člověka nebo kontaminovanou vodou. Příznaky onemocnění jsou různé, nejčastěji se objevuje zvracení a průjem.

    AIDS

    Afrika je zemí s nejvyšším výskytem HIV pozitivním obyvatel. Bohužel, není možno se proti AIDS očkovat, ale dbejte na prevenci. Při náhodném pohlavním styku vždy použijte prezervativ, vyhýbejte se špinavým nožům nebo jehlám.

    Důležité je také chránit se před přímým sluncem, a to především v dopoledních hodinách. Brýle a pokrývka hlavy by měly být věci, které si zabalíte jako první. Nezapomeňte ani na kvalitní opalovací krémy s vysokým faktorem, protože úpal, ani úžeh nejsou příjemné záležitosti a mohou pokazit Vaši dovolenou. Dbejte také na pravidelný přísun tekutin.

    Důležitým artiklem by měla být také desinfekce, například Jodisol nebo Septonex, kterými můžete ošetřit drobná poranění tak, aby nedošlo k infekci.