Moldavsko Moldavsko

Oficiální název: Moldavská republika
Hlavní město: Kišiněv
Státní zřízení: republika
Náboženství: pravoslavné, judaismus
Úřední jazyk: rumunština a moldavština
Časový posun: středoevropský (GTM + 2)

Lokality v Moldavsku

Moldavsko - zájezdy od 18 690 Kč

O MOLDAVSKU

Moldavsko leží na východě Evropy mezi Ukrajinou a Rumunskem. Necelé 4 miliony obyvatel žijí jednoduchým životem poznamenaným socialistickou minulostí. Už na hraničním přechodu vás uvítá monumentální betonový pomník s nápisem Republica Moldova, se kterým se setkáte na dalších významných místech. Na svých cestách narazíte na dobytek odpočívající uprostřed nekvalitních silnic, zastaralé autobusy s neurčitým jízdním řádem, zchátralé domy či povozy tažené osly. Moldavská ekonomika se velmi pomalu vzpamatovává a mladí lidé raději prchají do zahraničí. Práce v Moldavsku chybí a okolo 60 % obyvatel žije z peněz, které jim posílají příbuzní z ciziny. Ačkoliv je chudoba patrná na každém kroku, má Moldavsko své kouzlo a dokáže uchvátit dobrodruhy a cestovatele.

Hlavní město Kišiněv se vymyká atmosféře celé země. Zachovalé budovy z období socialismu doplňují moderní architektonicky zajímavá díla. Mladí sledují nejnovější módní trendy a v tradičním oblečení uvidíte už jen nejstarší generaci. Sídlí zde mezinárodní společnosti a pečlivě si vybírají své zaměstnance. Kišiněv patří k nejzelenějším městům v Evropě. V parcích se griluje, pořádají se pik-niky a lidé se baví u různých sportů. Centrální části města dominuje třída Štěpána Velikého s prezidentským palácem, moldavským parlamentem, sídlem vlády, bankami, obchody, restauracemi a nočními podniky.

Venkov kontrastuje s moderním hlavním městem. Žáčky v uniformách sváží do škol povozy tažené koňmi, dřevěné domy často zejí prázdnotou, vesnice obklopují kopce s vinicemi a na loukách se pasou stáda ovcí a krav. Vesničané obvykle nechodí do práce a žijí z toho, co si sami vypěstují. Z Kišiněva do turisticky zajímavých míst míří zastaralé linkové autobusy. Ostatní spojení zajišťují otlučená auta a vlastní nohy.

Asi 160 kilometrů od metropole leží historicky významné město Soroca s pevností z 15. století. Tyčí se na břehu Dněstru a patřila k jedné ze 4 pevností střežící hranici s Ukrajinou. Pevnost s kruhovým tvarem o průměru 37,5 metrů zdobí 5 věží. Díky dochování původního stavu a dobře čitelné práci středověkých řemeslníků se jedná o evropský unikát.

Na pravém břehu Dněstru se nachází vesnička Tipova s ojedinělým skalním klášterem. Jeho původ se odhaduje mezi 2. a 7. stoletím. Se svými 20 místnostmi ve 3 úrovních dominuje mezi podobnými stavbami v Evropě. V 19. století přirostl ke skalní proláklině nový klášter na kopci nad řekou.

Osudy několika minulých civilizací na vás dýchnou ve vesnici Orheiul Vechi asi 60 kilometrů od Kišiněva. Nálezy ze skalních jeskyní si prohlédnete v archeologickém muzeu, na vrcholu nad řekou Răut uvidíte pozůstatky Géto-dáckého kalendáře v podobě tří kruhů z kamenů a ze středověku se dochoval skalní klášter Nanebevzetí panny Marie. Na protější straně leží nové město se základy ze 13. století, které bylo jedním z hlavních center Tatarů při dobývání Evropy. Místní obyvatelé sice bojují s každodenní bídou, přesto jsou velmi vstřícní a pohostinní. Pokud s nimi zasednete k jednomu stolu, bude se nejspíš podávat národní pokrm mamaliga (kukuřičná kaše s nasekaným skopovým masem, sýrem a smetanou). K oblíbeným lahůdkám patří také placynta (koláč se sýrem, dýní, rajčaty nebo jablky), plněná kapusta, pečené kuře, boršč a brynza. Na světovém poli Moldívie proslula svými víny. Pěstování vinné révy se věnuje většina venkovanů. Nejvíce sklípků se nachází v městečkách Purcari, Ciumai, Cojusna nebo Cricova, kde je zaznamenán největší vinný sklep na světě. Sestává z více než 100 kilometrů podzemních chodeb a v jeho archívu napočítáte 30 milionů lahví.

Moldavsko - zájezdy od 18 690 Kč

Nejnovější recenze Moldavsko

Všechny recenze Moldavsko