Prázdniny v půli a dovolených je stále dost

Prázdniny už vkročily do druhé poloviny, ale nenaplnila se varování cestovek, že kdo nechá nákup dovolené na léto, může odejít s prázdnou. Zprostředkovatelské agentury, jako Sdovolena.cz portálu Seznam nebo Invia.cz, jsou plné nabídek zájezdů do všech klasických letních destinací.

            Počátkem roku upozorňovaly cestovní kanceláře, že ten, kdo nenakoupí včas a se slevou za časný nákup, bude mít problémdovolenou sehnat, a když se mu to podaří, tak za vyšší cenu. Mnoho zákazníků poslechlo a udělali dobře. Počínaly si tak zejména rodiny se školními dětmi, které termínově nemají moc na vybranou.

            Ani ti, kteří nechtěli nebo nemohli nakupovat s velkým předstihem, zkrátka nepřijdou. Slevy na poslední chvíli sice třeba nejsou tak velkorysé, jako byly v lednu, ale osmidenní pobyt all inclusive ve Středomoří (Řecko, Turecko, Španělsko), v Egyptě nebo v Bulharsku je podle kategorie hotelu k mání za 15 až 20 tisíc Kč. Totéž s polopenzí je zhruba o 4 tis. Kč levnější.

Přesycení Egyptem

 

Nejhůře se podle agentur i cestovek samotných prodává Egypt. Je však třeba připomenout, že sezóna je v Egyptě delší než ve Středomoří. Z celkové nabídky je podle agentury Invia. cz prodáno začátkem srpna jen 56 procent.

            Je to zčásti způsobeno problematickou bezpečnostní situací v severní Africe a na Blízkém východě. To se sice samotného Egypta přímo netýká, ale ozvěny bojů v Libyi a v pásmu Gazy a v Sýrii tam přece jen doléhají.

            Dalším faktorem špatné prodejnosti je celkový pokles zájmu o tuto zemi, který trvá již několik let. V Egyptě už byl „skoro každý“, jeho mediální obraz není nijak přitažlivý, stále více je lidí, kteří se odtamtud vracejí se zdravotními problémy.

            Svým způsobem je to důsledek bláhové víry, že stačí postavit hotely a pak už to půjde samo. Včerejší čtyřhvězdičkové hotely jsou v mnoha případech zanedbané, v zemi není dostatek personálu, který by byl schopen zajistit kvalitní služby. Přetrvávající politická nejistota přitažlivosti Egypta také nepřidá.

V čele zájmu o leteckou dovolenou je Řecko, kde jsou kapacity vyprodány z 80 procent Michal Tůma, Invia.cz

Právo

Publikováno: 07.08.2014

Všechny novinky