Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Alhambra a jiné poklady španělské Granady

Alhambra, Granada

Alhambra, Granada

Španělská Granada, historické hlavní město středověkého Granadského království, leží na úpatí pohoří Sierra Nevada. A co pěkného je tu k vidění? Spousta unikátních míst! Mezi nejznámější pamětihodnosti patří komplex Alhambra, letohrádek Generalife, čtvrť Albayzín ad.

Alhambra a blízké památky

Alhambra, ohromující komplex středověkých paláců a pozoruhodných maurských tvrzí, je symbolem Granady. Skládá se z různých částí, k nimž patří: pevnost Alcazaba; palác Karla V., křesťanská budova, v níž sídlí Muzeum výtvarného umění; hrob a zahrady u Generalife; Palacios Nazaríes, srdce Alhambry a domov sultánů.

Palác Alhambra

Palác Alhambra

Alcazaba je nejstarší část monumentálního komplexu a byla určena ke kontrole a monitorování okolí. Pochází z 9. století. Muzeum výtvarného umění uvnitř nádherného paláce Karla V. přináší vynikající umělecká díla Alonsa Cana, Juana Sancheze Cotana aj. Letní palác Generalife s úchvatnými okrasnými zahradami a sady sloužil jako venkovské sídlo a místo odpočinku nasrovských panovníků. Spolu s palácem Alhambra byl pro svou kulturní hodnotu zařazen ke světovému dědictví. Palácový komplex Palacios Nazaríes byl naproti tomu obvyklým bydlištěm králů z rodu Nazaries, jehož stavba započala počátkem 14. století.

Palacios Nazaríes, Alhambra

Palacios Nazaríes, Alhambra

Za zhlédnutí stojí i okolní památky, jako je velkolepý palác Carmen de los Martires, obklopený jednou z nejromantičtějších zahrad v Granadě, jež je ideální pro pořádání svateb. Palác stojí na kopci al-Sabika, v blízkosti Alhambry, a poskytuje působivý výhled na celé město, hory a údolí. Významná je rovněž Fundación Rodríguez-Acosta, národní architektonická památka se zahradami, jíž dalo vzniknout přání granadského malíře Josého Maríi Rodrígueze Acosty. Po jeho smrti tu bylo založeno kulturní centrum, sloužící jako inspirace dalším umělcům ve městě.

Zahrady Generalife

Zahrady Generalife

Malebné ulice Albayzínu

Není divu, že byl Albayzín roku 1984 zapsán na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Jeho úzké uličky a typické domy oplývají krásou a jedinečným kouzlem. Při procházce zachovanou čtvrtí na vás dýchne atmosféra evokující maurskou architekturu, podobně jako u jiných starověkých středomořských měst. Mnohé z jeho magických účinků spočívají v přítomnosti tzv. cármenes, charakteristických domků s ovocným sadem a zahradou. 

Albayzín, Granada

Albayzín, Granada

Historické centrum Granady

Působivost a monumentálnost města katolických monarchů se projevuje v budovách, jako je např. místní katedrála, první renesanční kostel ve Španělsku a symbol granadského křesťanství. Představuje skvělý výchozí bod pro procházku centrem. Po jejím boku nalezneme Královskou kapli, panteon králů. Ve zdejší kryptě jsou umístěny ostatky Ferdinanda Aragonského, královny Isabely Kastilské a dalších. O něco později narazíme na renesanční perlu Monasterio de San Jeronimo. Spolu s barokním Iglesia de San Juan de Dios je to zřejmě nejkrásnější kostel Starého města.

Monasterio de San Jeronimo

Monasterio de San Jeronimo

Památky v Sacromonte

Sacromonte je tradiční čtvrtí východní části Granady. Je také zřejmě její nejvýraznější čtvrtí, světově proslulou pro svá jeskynní obydlí a nádherné výhledy. Jednou z hlavních památek je ale i zdejší opatství, založené v 17. století. Soubor je tvořen klášterem, starou a novou vysokou školou a tzv. „Svatou jeskyní“ (Santas Cuevas). Sacromonte se mimoto pokládá za rodiště flamenca, na které dodnes láká turisty.

Fasáda domu v Sacromonte

Fasáda domu v Sacromonte

Granada má svým návštěvníkům mnoho co nabídnout, především opojné exotické kouzlo starobylých paláců a úzkých uliček, jaké zřejmě nenajdete jinde na světě.

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Baví vás psát o zajímavých místech světa?

Hledáme nové nadšené kolegy do týmu, kteří by psali pro tento blog.

Chci psát pro tento blog