Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vietnamské vodní loutkové divadlo vás okouzlí!

Vietnamské vodní loutkové divadlo

Vietnamské vodní loutkové divadlo

Za vynálezce vodního loutkového divadla, umění pocházejícího z Vietnamu, je považován mnich Từ Đạo Hạnh. První doklady o tomto druhu divadla lze nalézt již v 11. století, kdy se venkované na zaplavených rýžových polích bavili představeními s loutkami. Hry původně souvisely s rituály majícími zajistit bohatou úrodu. Symbolicky vyjadřovaly význam vody pro Vietnamce. Vodní divadlo postupně získávalo na popularitě i u královského dvora. V současnosti jsou nejvýznamnějšími vodními loutkovými divadly v zemi Thang Long v Hanoji a Divadlo zlatého draka v Ho Či Minově Městě. Představují samozřejmě vyhledávané atrakce i pro zahraniční turisty.

Podivuhodné loutky jsou jako živé!

Loutky pro vietnamské vodní loutkové divadlo se vyrábějí ze dřeva fíkovníku a pochopitelně musí být natřené lakem odpuzujícím vodu. Bývají až metr vysoké, váží 1–5 kg a pohybují se na jevišti tvořeném čtvercovým bazénem. Jak už bylo naznačeno, samotná představení mívají symbolický a mytologický význam. Sestávají z řady krátkých, cca pětiminutových výstupů. Jedinečnou atmosféru podtrhává živý orchestr tvořený strunným nástrojem đàn bầu, bubínky a flétnami.

Loutky doprovází živý orchestr

Loutky doprovází živý orchestr

Vodiči loutek stojí po pás ve vodě a skrývají se za červeným závěsem, zatímco loutky ovládané prostřednictvím tyčí a provazů skrytých pod hladinou předvádějí své kousky a vypadají, jako by se pohybovaly vlastními silami. Voda se díky tomu navíc všelijak vlní, což znásobuje působivost světelných a kouřových pyrotechnických efektů. V závěru představení vystoupí vodiči na jeviště, aby se poklonili publiku.

Vzhledem k povaze představení nepřekvapí, že mezi loutkami lze nalézt postavy z místní mytologie a historie. Objevují se však i charaktery z běžného života a dokonce zvířata. Mezi nejpopulárnější postavy patří usměvavý chlapík Chú Tễu, vtipně komentující dění na jevišti. Připomíná českého kašpárka z našich loutkových divadel.

Chú Tễu

Chú Tễu

Prestižní umění loutkářů přecházelo vždy z otce na syna. Jeho provozovatelé byli vázáni přísnou mlčenlivostí. Ženy směly ve vodním divadle účinkovat až ve 20. století.

Thang Long v Hanoji

Vodní loutkové divadlo Thang Long bylo založeno v říjnu 1969 a nachází se v ulici Dinh Tien Hoang, nedaleko jezera Hoan Kiem v centru hlavního vietnamského města Hanoje. Je ideálním kulturním místem pro návštěvníky. Nabízí jedinečný loutkový program a výjimečný duchovní zážitek. Je oblíbené domácími i zahraničními turisty. Drží asijský rekord za to, že je jediným divadlem v Asii, které provozuje vodní loutkovou show po celých 365 dní v roce. Úspěšně se zúčastnilo turné ve více než čtyřiceti zemích světa, od Asie přes Evropu a Ameriku až po Austrálii. Získalo mnoho významných ocenění na domácích i mezinárodních loutkových festivalech. Jeho moderní vybavení a audiovizuální prostředky uspokojí požadavky všech diváků. Má 300 míst, v létě bývá provzdušněné a vychlazené, zatímco v zimě útulné. Postupně obnovuje staré lidové povídky a legendy.

Thang Long v Hanoji

Thang Long v Hanoji © einalem

Představení se konají denně v 16:10, 17:20, 18:30 a 20:00 v létě a navíc ještě v 15:00 a 21:15 v zimě. Vstupné stojí 100 000 VND. Děti do 1,2 m zaplatí 60 000 VND.

Z divadla mohou jít návštěvníci objevovat řadu dalších zajímavých míst a kulturních památek v Hanoji, jako je chrám Ngoc Son, park Ly Thai To, Chrám literatury, Stará čtvrť, vězení Hoa Lo atd.

Chrám literatury v Hanoji

Chrám literatury v Hanoji

Divadlo zlatého draka v Ho Či Minově Městě

Show vodního loutkového Divadla zlatého draka zobrazuje každý den pastorační scény – jízdu na vodních buvolech, chytání žab, rybaření – stejně jako lidové příběhy a humorné anekdoty, vše za doprovodu hudebních nástrojů a zpěvu. V klimatizovaném divadle se konají dvě pětačtyřicetiminutová představení denně (v 17:00 a 18:30, uvádí se též čas 20:30). Hraje se bez přestávky. Show ale bývá výhradně ve vietnamštině. Přestože brožura uvádí název každé části v angličtině, např. „Dragon Dance“, není zde žádné doplňující vysvětlení a cizinci tak s největší pravděpodobností neporozumí jemným nuancím toho, co se kolem nich bude dít. Takže je zřejmě nejlepší zkrátka se jen pohodlně usadit a užívat si pohled na loutky, jak přicházejí k životu. Podivujte se nad tím, jak realisticky mohou jejich akce vypadat. Vstupenky je dobré zakoupit předem od cestovní kanceláře, aby se zabránilo případnému zklamání, jelikož divadlo je poměrně malé s omezeným počtem míst.

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Baví vás psát o zajímavých místech světa?

Hledáme nové nadšené kolegy do týmu, kteří by psali pro tento blog.

Chci psát pro tento magazín