• Již nejsou povinné COVID certifikáty při vstupu do Chorvatské republiky pro osoby přijíždějící ze zemí EU (povinnost předložit COVID certifikát nadále platí pro cestující vstupující do Chorvatské republiky ze třetích zemí, včetně občanů EU vstupujících do Chorvatské republiky ze třetích zemí).
  • Pro cestující ze zemí EU již nebude nutné vyplňovat formulář Enter Croatia.
Cesta zpět do ČR
  • Návrat z Chorvatska je od 18.3.2022 možný bez jakýchkoliv opatření

Aktuální vstupní podmínky a podmínky pro návrat najdete na webu Ministerstva zahraničních věcí: https://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/evropa/chorvatsko/cestovani/covid_19.html
Zájezd do

Adventní Chorvatsko - Zagreb

Hodnocení: 0/5

Chorvatsko, Záhřeb

Dejte nám ještě chvilku, prosím,
ověřujeme dostupnost a ceny.

Adventní Chorvatsko - Zagreb

Popis programu

1. den: - odjezd v ranních hodinách (Brno 01.00, Znojmo 02.00), tranzit přes Rakousko a Slovinsko do Chorvatska.

Symbolem Záhřebu a také vyhledávaným suvenýrem je už po staletí červené medové srdce zvané Licitar. Nic jiného snad ani nemůže být příhodnější. Stačí krátká procházka centrem města a budete vědět proč. Ulice jsou tu až neskutečně plné mladých lidí a centrum tepe mladým životem až do brzkého rána. Slavné Muzeum rozchodůpo právu patří k tomu nejzajímavějšímu ve městě a rozhodně ho nesmíme minout. Napůl psychoterapie pro ty, kdo poskytli exponáty, a napůl pro ty, kdo do muzea zavítají. V poměrně rozsáhlé expozici tu najdete artefakty, které lidé z celého světa (včetně Prahy nebo Tokia) do muzea poslali společně s příběhem, jenž se k nim váže. Najdete tu všechno od sekery nebo mikiny až po vibrátor nebo soudní příkaz. A příběhy by vydaly na několik knih červené knihovny, několik komedií i na drsné krimi. Někdy jiskří letní láskou, jindy jsou temné, jak jen znásilnění rodičem může být. A ze surové reality mnohdy mrazí. Téměř jistě ale odsud odejdete s pocitem lehkosti a nadhledem nad malicherností mezilidských vztahů. Ani muzeum iluzí v centru města si nenecháme ujít. A především, když máte s sebou děti. Viděli jste někdy vodu téct do kopce, sami sebe v tisíci exponátech nebo dokonalé trojrozměrné hologramy? Tady je uvidíte. Místnosti a chodby muzea jsou navíc vtipně doplněny zrcadly a malé samolepky na podlaze nebo stropu vás upozorní na místa, odkud jsou fotografie iluzí nejpůsobivější. Jen pozor na vlastní příčetnost. Jsou to jen iluze.

Procházka po Starém městě nás zavede na dva vrcholy, které městu dominují. První je Kaptol s krásnou bílou katedrálou, který byl církevním městem a sídlem arcibiskupství. Z druhého kopce Gradec, bývalého svobodného královského města pak budeme mít nádherný výhled do okolí. Projdeme se spletitou sítí středověkých uliček, navštívíme chrám Sv. Marka a vyleká nás pravidelný polední výstřel z děla z věže Lotrščak. Pokud se zde ocitnete opět při procházce navečer, zamiřte do romantické aleje Strossmartre, hned vedle věže. Kdo nebude mít výhledů dost, zkusí vyhlídkovou terasu na mrakodrapu poblíž hlavního náměstí Bana Jelačića. Za cca 150 Kč tu z 16 patra uvidíte celé město kolem dokola.

Náš program završíme na ulici Gajeva, kde se vánoční trhy začínají rozrůstat. V uličkách tohoto historického města najdete tradiční dřevěné stánky, nabízející svařené víno, místní speciality či ručně vyrobené dárky. Místní si umí užít vánoční atmosféru plnými doušky! Není lepšího místa na ochutnávání chorvatské kuchyně, než je Záhřeb. Ve městě se přitom mísí to nejlepší z tradiční rakousko-uherské kuchyně se středomořskou. Co se týče opravdových specialit, určitě stojí za vyzkoušení nejtypičtější jídlo Záhřebu, smažený nebo pečený slaný závin štrukli zalitý smetanou. Ochutnat musíte i místní kávu Franck s tradicí od roku 1820. Typické jsou i tradiční nugáty Bajadera, které vypadají jako ty naše, jen je bílý proužek opravdu z mandlí a tmavší z lískových oříšků. K dostání je tzv. zimní koktejl, pro menší návštěvníky vánoční dětské šampaňské. V ulicích je také vidět velmi propracovaná 3D projekce. Před katedrálou je k vidění živý betlém s Marií, Josefem, Ježíškem i třemi králi. Večer se vydáme na cestu zpět do ČR.

2. den: návrat v brzkých ranních hodinách, Znojmo cca 04.00, Brno cca 05,00.

Cena zahrnuje

s teplými i studenými nápoji a GPS)

- služby profesionálního průvodce

- pojištění CK pro případ úpadku

Cena nezahrnuje

- povinný příplatek za vjezd do Zagrebu 150,-/os.

- pojištění léčebných výloh + připojištění na Covid 120,-/os,

- pojištění rozšíření (storno, léčebné výlohy, úrazové) + připojištění na Covid 140,- Kč/os.

- pokud by došlo k navýšení ceny PHM, oproti předpokládané ceně v kalkulaci zájezdu, byl by účtován v adekvátní výši tzv.palivový příplatek. Nepředpokládá se, že by se jeho výše pohybovala nad 250,- Kč.

- u některých památek nutná rezervace vstupů a platba přes online systém, o upřesnění orientačního času a dne prohlídky se klienti dozví vždy v pokynech k odjezdu.

Nástupní místa

Brno, Znojmo


Vyberte si termín

Popis

Hlavní město Chorvatska Záhřeb leží v západní, historické části země. Nad ním se tyčí vrch Medvednica. Záhřeb má asi milion obyvatel a rozlohu 641 kilometrů čtverečních. Městem vede důležitá dálniční spojnice mezi Jaderským mořem a Evropou. Jméno Záhřeb pochází z chorvatského slova „zagrabiti“, v překladu naběračka, předmět figurující v legendě o původu města. Záhřeb spadá do subtropického podnebného pásu. Průměrná letní teplota se zastavila na hladině 20oC. V průmyslové produkci dominuje výroba chemická, farmaceutická, textilní.

Historie města spadá až do 1. století našeho letopočtu, kdy se u řeky Sávy usadili římští osadníci. V roce 1094 založil maďarský král Ladislaus diecézi Kaptol a první katedrálu. Obce se ve 13. století zmocnili Tataři, ale zanedlouho ji znovu získal král Bela IV. Termín Záhřeb byl poprvé užit pro dvě oddělené obce Gradec a Kaptol v 16. století. Zničen za druhé světové války, Záhřeb se znovu postavil na nohy a nastal nový konstrukční boom. Byla vybudována industriální zóna Žitnjak, nové sídlo univerzity, mezinárodní letiště Pleso a předměstské obytné části.

Celá dlouholetá historie Chorvatska i samotného Záhřebu je popsána v muzeích v centru města. Archeologické muzeum na náměstí Nikola Šubić Zrinski od svého vzniku sesbíralo kolekci mincí, umění v rozmezí 400 000 let, Záhřebskou mumii a nejstarší etruský nápis světa. Muzeum přírodní historie se zaměřilo na neandrtálskou dobu. Muzeum moderního umění vystavuje současná díla chorvatských i evropských umělců. Každý rok si město prohlíží na půl milionu návštěvníků. Turistické průvodce doporučují k návštěvě několik míst. Historická část města na sever od náměstí Ban Jelačić zahrnuje Gornji Grad a Kaptol, středověký komplex kostelů, paláců, galerií a starobylých budov. Obchody se suvenýry mají velmi podobný sortiment – sklo, keramiku, slaměné košíky a gastronomické výrobky. K tradičním dárkům patří i kuličkové pero, jehož vynálezce Slavoljub Eduard Penkala se narodil v Záhřebu. Ke strávení aktivní dovolené vybízí záhřebská sportovní centra – Sportovní centrum Jarun, Dom Sportova, Arena Zagreb a Sportovní a rekreační centrum Šalata. Noční ptáci ocení otevírací dobu místních klubů a barů do ranního rozbřesku.