Aktuální vstupní podmínky a podmínky pro návrat najdete na webu Ministerstva zahraničních věcí: https://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/asie/indie/cestovani/covid_19.html
Zájezd do

Poznávací zájezd Indie - Velký okruh Malým Tibetem

Hodnocení: 0/5

Indie

Dejte nám ještě chvilku, prosím,
ověřujeme dostupnost a ceny.

Poznávací zájezd Indie - Velký okruh Malým Tibetem

Poznávací zájezd Indie - Velký okruh Malým Tibetem

Ladakh – odlehlý a fascinující region na severu Indie je ze všech stran obklopen jen těžko prostupnou hradbou hor.
Místu, kde se setkávají nejvyšší pohoří světa Himálaj, Karákoram s Tibetskou náhorní plošinou, se přezdívá Malý Tibet. Jedna z posledních enkláv Mahájánového budhismu je doslova poseta středověkými kláštery, které jsou umístěny na nádherných místech a ční nad údolími jako majáky na moři. Vysokohorský charakter země je ostatně zachycen i v samotném názvu regionu – Ladakh totiž znamená „Země vysokých sedel“.
Dechberoucí výhledy na údolí a příkré svahy, jejíž ramena pokrývají bělostné šály ledovců, vysokohorská jezera měnící svou barvu během dne, mniši svolávající věřící na tradiční modlitbu Púdža, nejvýše položené silnice na světě, pasoucí se stáda jaků, to vše a mnohem více je Ladakh. Vydejte se spolu s námi po dávných stopách Hedvábné stezky na místa, která ještě dlouho po návratu domů zůstanou ve vašich srdcích.

Základní informace

● panenská příroda Himalájí – údolí, jezera
● buddhistické kláštery a mniši
● návštěva moravské misijní školy
● ruch indického velkoměsta a kontrast s klidnou severní Indií
● jízda tuk-tuky v Dillí

Ubytování

2 noci strávíme v Dillí, kde budeme ubytovaní v 3* hotelu. Další ubytování proběhne také v hotelích nebo penzionech úrovně 2-3*. V Ladakhu se můžete těšit na příjemné ubytování. Všechna ubytování mají vlastní sociální zařízení.

Stravování

V ceně zájezdu je ubytování se snídaní a k tomu po většinu dní (10x) budete mít zajištěnou také večeři. Oběd probíhá „v terénu“, na večeři, když nebude součástí programu, můžete vyrazit do okolních restaurací a ochutnat lokální kuchyni. Náš průvodce vám rád poradí, případně vyrazí s vámi.

Přehled praktických informací k zájezdu

1. ZÁKLADNÍ INFORMACE
Hlavní město: Dillí
Rozloha: 3 287 590 km²
Nejvyšší bod: Kangchenjunga 8 586 m n. m.
Obyvatelstvo: 1,4 miliardy obyvatel
Jazyk: hindština, angličtina
Měna: indická rupie (INR), 100 INR = 28,5 Kč
Časové pásmo: +5:30 hod. oproti ČR
Státní zřízení: federativní parlamentní republika
Náboženství: 79,8 % hinduismus, 14,2 % islám, 2,3 % křesťanství, 1,7 % šikhové, 0,7 % buddhismus, 0,4 % džinismus

2. VSTUPNÍ FORMALITY
Doklady: Všichni občané ČR (kromě držitelů diplomatických pasů ČR) potřebují ke vstupu do Indie, k tranzitu a k vycestování z Indie platné indické vízum. Indické vízum lze získat buď v klasické formě vízového štítku vylepovaného do cestovního dokladu příslušným zastupitelským úřadem Indie nebo za určitých podmínek formou elektronického víza (tzv. e-VISA) obdrženého emailem.
A) Indické elektronické turistické vízum e-VISA
Touto cestou lze žádat o vízum za účelem turistiky, obchodu, účasti na konferenci nebo pro zdravotní cestu do Indie. Žádost o elektronické vízum se vyplňuje prostřednictvím webové stránky https://indianvisaonline.gov.in/evisa/tvoa.html.
Žádost se vyplňuje v angličtině, bez diakritiky. Při vyplnění žádosti je třeba nahrát do systému fotografii cestujícího a sken datové stránky pasu. Součástí žádosti je platba vízového poplatku, který se hradí online výlučně debetní nebo kreditní platební kartou VISA nebo MASTERCARD. Nepodaří-li se třikrát platbu kartou uskutečnit, systém žádost zablokuje a je třeba ji celou zadat znovu.
Rozhodnutí obdrží žadatel e-mailem do 72 hodin. E-mail s informací o udělení elektronického víza je třeba vytisknout před odletem do Indie a předložit u odbavení na letišti a při pasové kontrole na letišti nebo v přístavu v Indii.
Doba platnosti pasu musí být minimálně 6 měsíců v době podání žádosti. Je nutné mít v pase alespoň 2 strany volné.
Žádost o e-VISA musí být podána minimálně 4 dny před cestou do Indie a maximálně 120 dnů před cestou.
Existuje možnost zažádat si o klasické indické vízum vlepované do pasu ve formě vízového štítku. Více informací na stránkách MZV.
Český zastupitelský úřad
Embassy of the Czech Republic
50-M, Niti Marg, Chanakyapuri, 110 021 New Delhi
Tel.: +91 112 415 52 00
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.

3. PLATEBNÍ KARTY, MĚNA
Ve větších městech a mezinárodních hotelích lze používat platební karty, avšak pro cesty po menších městech lze doporučit dostatečnou zásobu hotovosti. Bankomaty najdeme ve větších městech, ne vždy však akceptují evropské karty.

4. CELNÍ PŘEDPISY
Cestující musí oznámit dovoz každé hotovosti přesahující hodnotu 5.000 USD. Dováží-li cestující cestovní šek nebo více šeků s vyplněnou částkou, je povinen oznámit jejich dovoz pouze v případě, že součet hodnot dovážených v hotovosti a na šeku/šecích přesáhne hodnotu 10.000 USD. Oznámení je potřeba učinit písemně na předepsaném formuláři CDF (tzv. "Currency Declaration Form"), který je možno obdržet u celní kontroly. Dovoz indických rupií do Indie je povolen jen do výše 25.000 INR.
Cizí měna může být vyvezena maximálně v té hodnotě, v jaké byla dovezena. Pokud cestující vyváží z Indie hotovost v hodnotě vyšší než 5.000 USD nebo cestovní šeky, jejichž souhrnná vepsaná hodnota spolu s vyváženou hotovostí činí více než 10.000 USD, musí prokázat jejich dovoz potvrzeným formulářem CDF. Pro vývoz klenotů ze zlata či stříbra v úhrnné hodnotě přesahující 100.000 INR je nutné získat povolení centrální indické banky "Reserve Bank of India". Vývoz indické měny je povolen jen do hodnoty 25.000 INR.
Beze cla lze do Indie dovézt věci osobní potřeby a dárky včetně jednoho notebooku a šperků, pokud jsou pro osobní potřebu cestujícího a budou z Indie vyvezeny.
Do Indie je povolen bezcelní dovoz maximálně 2 litrů alkoholických nápojů, 100 cigaret, 25 kusů doutníků nebo 125 g tabáku.
V případě, že se jedná o předměty, jež by mohly být předmětem sporu v případě vývozu z Indie, se vyplatí vyplnit formulář TBRE (tzv. "Tourist Baggage Re-Export Form") a nechat si jej potvrdit celníky. Ostatní věci podléhají clu.
Bez vývozního cla lze z Indie vyvézt všechny věci, jež byly do Indie cestujícím dovezeny jako věci osobní potřeby a dále veškeré nakoupené suvenýry. Zakázán je vývoz zvířecí kůže, slonoviny, loveckých trofejí, zlatých mincí, zlata a drahých kovů v jiné formě než klenoty (na vývoz zmíněného zboží lze získat vývozní povolení od příslušných indických orgánů). Rovněž je zakázán vývoz starožitností starších 100 let, rukopisů a dokumentů starších 75 let.
Více informací na stránkách MZV.

5. BEZPEČNOST
Doporučujeme vyhýbat se místům s větší koncentrací osob. Je potřeba dávat pozor na pouliční kriminalitu, většinou kapesní krádeže.

6. DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA
Nouzová linka konzulární pohotovosti +91 99 10 999 460 (lze zaslat i SMS).
V některých místech Indie funguje jednotná linka tísňového volání 112. Nefunguje-li, je třeba v situaci tísně volat následující celoindické tísňové linky: policie 100, hasiči 101, sanitka 102, letecká ambulance +91 95 40 161 344.
Indické ministerstvo turistiky zavedlo non-stop linku první pomoci ve 12 jazycích na čísle 1800 11 1363. Volání je však možné pouze z Indie a jen z pevné linky.

7. ZDRAVÍ
Úroveň lékařské péče v Indii je velmi různá. Nemocnice odpovídající evropskému standardu lze nalézt jen v největších městech. Systém rychlé záchranné služby, jak jej známe z ČR, v Indii nefunguje, a proto se v případě potřeby nedoporučuje čekat na příjezd sanitky, ale naopak pacienta co nejdříve odvézt jinou dopravou na nejbližší vhodnou ambulanci.
Před cestou do Indie se důrazně doporučuje sjednání takového cestovního zdravotního pojištění, které nejen pokryje náklady na lékaře, ale také náklady na případný letecký transport zpět do ČR. Na většině míst v Indii je nutné za ošetření u lékaře zaplatit a teprve následně vymáhat proplacení těchto nákladů na příslušné pojišťovně.
Pro cesty z ČR do Indie není povinné žádné očkování. Jedinou výjimkou je případ, kdy cestující starší 6 měsíců v šesti dnech před vstupem na území Indie navštívil nebo jen tranzitoval přes stát, ve kterém se nachází žlutá zimnici. V tom případě musí předložit platné potvrzení o očkování proti žluté zimnici (yellow fever) starší 10 dnů.
Před odjezdem do Indie se doporučuje nechat se naočkovat proti břišnímu tyfu (typhoid fever) a virové hepatitidě typu A (hepatitis A).

8. POČASÍ
V Indii panují různorodé klimatické podmínky v závislosti na geografické poloze a ročním období. Léto v Ladakhu je obdobím, kdy teploty stoupají, ale stále se pohybují na mírnější úrovni než v nížinných oblastech Indie.
Denní teploty mohou být příjemné a dosahovat až k 25-30 °C, ale v noci může být stále chladno. Celkově lze říci, že Ladakh je známý svým suchým a chladným klimatem, který se v průběhu roku výrazně mění.

9. STRAVOVÁNÍ
Indická kuchyně patří mezi nejrozmanitější na světě. Nabízí širokou škálu pokrmů, jako jsou curry, biryani (kořeněná rýže s masem nebo zeleninou), tandoori (pečená masa nebo zelenina v hliněné peci), dhokla (parní kolač z cizrnové mouky) a samosy (křupavé smažené kapsy plněné bramborami nebo masem).
Chutney a omáčky jsou nedílnou součástí indických jídel. Tyto omáčky jsou vyrobeny z různých ingrediencí, jako jsou čerstvé bylinky, ovoce, zelenina a koření, a jsou používány k doplnění chuti pokrmů.
Indická kuchyně je skvělým příkladem toho, jak kultura, historie a geografie mohou ovlivnit gastronomické tradice a vytvořit něco tak jedinečného a chutného.
Doporučujeme nepít vodu z vodovodu a nevyužívat ji ani na čištění zubů. Doporučujeme pít pouze balenou, kupovanou vodu z obchodu. Jídlo: Indická strava občas vyvolává u některých cestovatelů horečku nebo průjem, v takovém případě se doporučuje obrátit se na nejbližší lékárnu; ceny léků jsou vytištěny na obalech. Náš průvodce vám vše rád vysvětlí a poradí, čemu se vyhnout a co naopak ochutnat.

10. INTERNET A VOLÁNÍ
Doporučujeme roaming a data mít po celou dobu v Indii vypnuta. Volání a používaní dat je velmi drahé. Pokud chcete zůstat online, doporučujeme si koupit místní SIM s datovým tarifem, který je výrazně levnější, než na co jsme zvyklí.

11. DOPORUČENÉ KAPESNÉ
Přesná částka se těžko určuje vzhledem k tomu, že každý utrácí rozdílně. Indie je levná země. Mělo by vám stačit s rezervou 250 EUR.

12. CO S SEBOU
Doporučujeme zabalit si sluneční brýle, krém na opalování, repelent. Co se týče oblečení, vezměte si oblečení takové, abyste byli připraveni na chlad ale i na teplé počasí.
V Indii se používají zásuvky s různými typy konektorů a napětími. Nejběžnější typ zásuvek používaných v Indii je typ D a typ M. Typ D: Typ D zásuvek má tři ploché kolíky v trojúhelníkovém uspořádání. Tento typ zásuvky je běžný v Indii, zejména v jižních částech země.
Typ M: Typ M zásuvek má tři velké kulaté kolíky uspořádané do trojúhelníku. Tento typ zásuvky je běžný v Indii, zejména v severních částech země. Napětí v Indii je obvykle 230 V a frekvence je 50 Hz. Doporučujeme pořídit si adaptér
Doporučujeme si vzít také základní léky na průjmová onemocnění, které vás může postihnout. Není však nutné brát toho moc. Obecně se dá říci, že místní léky zabírají více než léky dovezené z ČR.

1. - 1. den

Odlet:

Odlet z letiště Václava Havla v Praze.

2. - 2. den

Přílet do Dillí – první kontakt s Indií:

V brzkých ranních hodinách přilétáme do Dillí, následuje transfer na hotel. Po snídani se vydáme na prohlídku Starého Dillí, fascinující čtvrti plné pulzujících uliček. Nevynecháme návštěvu Červené pevnosti a Páteční mešity. Cestou se zastavíme u Indické brány, parlamentu a prezidentského paláce.

3. - 3. den

Dillí – Leh = téměř vyhlídkový let nad Himálají:

Ráno nás čeká dechberoucí místní přelet nad Himálají z Dillí do Lehu.. Zhruba za 2 hodiny přistaneme v hlavním městě Ladakhu Lehu ve výšce 3250 metrů nad mořem. Zbytek dne bude “aklimatizační”, takže vyrazíme na lehkou procházku městem, nemineme starý bazar a navštívíme náš první buddhistický klášter Sankar Gompu.

4. - 4. den

Moravská Misijní škola:

Po snídani zavítáme do místní Moravské Misijní školy, kde budeme mít možnost nahlédnout do výuky a pohovořit s dětmi i učiteli. Poté si vyšlápneme nahoru ke Královskému Paláci, podle kterého byla postavena tibetská Pothala. Dle libosti je možné pokračovat k Namgyal Tsemo gompě nebo zkusit výšlap na Shanti stupu, odkud se nabízí nádherný výhled na město Leh.

5. - 5. den

Budhistické kláštery:

Dnes bude na programu výlet do 70 kilometrů vzdálené Alčí, kde leží nádherný klášterní komplex Čos-Khor. Další zastávkou bude Likkir, bohatý klášter, který obývá zhruba stovka mnichů. Phyang bude posledním klášterem na cestě zpět do Lehu. Žije zde komunita padesáti lamů sekty Digung-kagju a setkání s nimi je nezapomenutelným zážitkem.

6. - 6. den

Architektonický klenot:

Další kroky nás zavedou do bývalého hlavního města Ladakhu Šej, kde prozkoumáme původní letní palác ladackých králů.
Pokud byste měli vidět jen jediný klášter z celého Ladakhu, pak by to byl bezpochyby Tiksey, architektonický klenot, komplex v červené a okrové barvě, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Posledním klášterem dnešního dne bude Hemiš, který obývá několik desítek mnichů a uvnitř klášterního komplexu je i muzeum, díky němuž si vytvoříte ucelenou představu o životě v Ladakhu.

7. - 7. den

Jezero Pangong:

Odjíždíme z Lehu směr jezero Pangong. Zastavíme se také v působivém klášteru Čemrey, kterému se přezdívá Vlaštovčí hnízdo. Milovníci horských cest ocení průjezd přes průsmyk Čang La ve výšce 5.360 metrů, cestou dolů budeme míjet první stáda jaků. Odpoledne dorazíme k jezeru Pangong (4267 m. n. m), ti otužilejší mohou vyzkoušet průzračnou vodu místního jezera.

8. - 8. den

Cesta do údolí Nubra:

Po snídani odjíždíme od jezera Pangong a míříme do údolí Nubra. Po cestě si prohlédneme několik zajímavých míst a odpoledne dorazíme do našeho cíle - Nubry. Ubytujeme se ve vesnici Hundur, a vyrazíme na podvečerní procházku.

9. - 9. den

Poklady údolí Nubra:

Dnešní den budeme naplno objevovat krásy hlubokého údolí Nubra. Začneme klášterem Diskit, který je největší gompou v údolí Nubra. Vedle kláštera se nachází obrovská socha Budhy, jenž majestátně vzhlíží k řece Shyok. Zde naplno pocítíme atmosféru bývalé Hedvábné stezky. Právě tady se přepřahalo a koně nahradily velbloudy. Jízdu na velbloudech si můžeme vyzkoušet na nedalekých písečných dunách. Pokračujeme dále do vesnice Sumur, která je krásnou ospalou oázou s nejvlivnějším klášterem celého údolí Samset Ling. Než se vrátíme na ubytování do Hunduru, zavítáme ještě do Panamiku, nejsevernějšího bodu Indie, kam je povolen vjezd turistům. Zde se můžete ponořit do horkých pramenů a dopřát svému tělu netradiční zážitek. Zasloužená odměna.

10. - 10. den

Vesnice na hranicích s Pákistánem:

Poslední den v údolí Nubra zavítáme až k hranici s Pákistánem do vesnice Turtuk. Turtuk je okouzlující místo v zeleném údolí. Úplně jiný charakter krajiny, než jsme mohli doposud vidět. Budeme mít možnost navštívit typický dům Ladačanů nebo se projít k působivému vodopádu.

11. - 11. den

Jedna z nejvýše položených silnic světa:

Návrat z údolí Nubry do Lehu se ponese ve znamení nefalšovaného adrenalinového zážitku. Po jedné z nejvýše položených silnic na světě se v sedle Kardung La ve výšce 5578 metrů nad mořem doslova "dotkneme nebe". Ještě udělat vrcholové foto a můžeme sjet dolů do Lehu.

12. - 12. den

Trhy a suvenýry:

Poslední den v Ladakhu využijeme k návštěvě gompy ve Stoku a k důkladnější prohlídce bazaru či nákupu suvenýrů. S Ladakhem se zaslouží rozloučit stylově, takže vzhůru na Shanti stupu, jenž postavil japonský buddhista.

13. - 13. den

Návrat do Dillí – kontrast indické přírody vs. města:

Ráno odlétáme z Lehu do Dillí, a ubytujeme s v nám již známém hotelu. Poslední den v Indii využijeme k návštěvě Humájúnovy hrobky, kde jsou uchovány ostatky druhého panovníka Mughalské říše a nahlédneme i do chrámového hinduistického komplexu Birla Mandir.

14. - 14. den

Odlet domů:

Loučíme se s Indií, pestrým světem tak rozdílným od všeho na co jsme zvyklí. A přesně o tom cestování má být. Vracíme se okouzlení kulturním bohatstvím v podhůří Himalájí, obohaceni milými lidskými setkáními, ale vracíme se také ještě stále u vytržení z mumraje velkoměsta, který se dá těžko srovnávat s čímkoliv evropským. Odlétáme z Dillí zpět do Česka a vstřebáváme všechny intenzivní zážitky.

Experitour si, především v závislosti na počasí nebo dopravě, vyhrazuje právo změnit naplánovaný program. Změnou programu se rozumí, že některá výše zmíněná místa nemusíme navštívit vůbec. Náš tým ale udělá maximum pro to, abyste o nic nepřišli.

Cena zahrnuje:

Letecká doprava Praha – Dillí – Praha (vč. tax, poplatků a odbaveného zavazadla) s přestupem v Istanbulu, Místní přelet z Dillí do Lehu (vč. tax, poplatků a odbaveného zavazadla), 12 x ubytování v hotelích a penzionech úrovně 2-3*, 12x snídani, 10x večeři, Transfery dle programu. V Ladakhu transfery terénními auty 4x4., povolení a vstupy k údolí Nubra a k jezeru Pangong, služby zkušeného průvodce během celého zájezdu (vč. odletu/příletu z/do ČR), pojištění CK proti úpadku

Cena nezahrnuje:

cestovní pojištění (není-li objednáno ve službách), Cestovní vízum do Indie cca 1500 Kč. Je třeba zařídit před odletem, ideální čas je cca měsíc před odletem. Více informací v sekci „O DESTINACI“., V ceně zájezdu nejsou zahrnuty vstupenky do navštívených objektů. Obecně jsou ceny velmi nízké, např. do klášterů je to cca 50 Kč. V součtu budou náklady na všechny vstupy dosahovat rámcově 500 Kč., spropitné

Vyberte si termín