Zájezd do

REUNION POZNÁVACÍ NEJEN PRO BOTANIKY

Hodnocení: 2/5

Réunion

Dejte nám ještě chvilku, prosím,
ověřujeme dostupnost a ceny.

REUNION POZNÁVACÍ NEJEN PRO BOTANIKY

Informace o programu

Grandiózní a neobyčejný ostrov Réunion je známý zejména horským masivem vulkanického původu, který skýtá velkolepou podívanou. Samozřejmě, i zde najdete kokosové palmy, pláže podél tyrkysově modrých lagun a bílé korálové útesy, ale na rozdíl od dalších ostrovů v Indickém oceánu nabízí Réunion mimořádné podmínky zejména pro aktivní dovolenou.

Oficiální název: Departement Réunion
Hlavní město: Saint Denis
Rozloha: 2 517 km2
Počet obyvatel: 720 000
Státní zřízení: francouzský zámořský departement
Úřední jazyk francouzština, kreolština
Časový posun: + 4 hodiny
Měna:
Euro (EUR)
Vstupní formality: pas platný nejméně 6 měsíců po návratu.

Na ostrově si můžete užívat věčného léta, pobřeží je ochlazováno mírným jihovýchodím větrem, množství srážek odpovídá nadmořské výšce a poloze, západní pobřeží má méně deštivých dnů než východní. Průměrná teplota je 20 - 28 stupňů. Rok je rozdělen prakticky na dvě období. Suchá a studenější sezóna trvá od května do října. Od listopadu do dubna je nejteplejší období s větším množstím srážek, skutečně deštivé je však pouze období od poloviny ledna do poloviny února. Se sluníčkem však můžete počítat každý den pobytu na tomto ostrově. Vzhledem k vysokým horám v centrální části ostrova však velmi často veškeré předpovědi počasí berou za své a přesnější predikce povětrnostních podmínek ostrova je skutečnou noční můrou společnosti Météo France. Výskyt cyklónů lze očekávat v období leden - březen.

Program zájezdu:
1. den: Odlet z Prahy nebo Vídně do Paříže, přestup na přímý let na ostrov Reunion.

2. den: PŘÍLET – SAINT DENIS – ETANG SALE
Přílet, uvítání na letišti a předání dokumentů k pobytu; převzetí auta na letišti. Odjezd na první nocleh do hotelu na západním pobřeží.

3. den: ETANG SALE – MAIDO – ST PIERRE
Snídaně. Lesní cestou k Maido, cestou zahrada Domaine du Cafe Grille, kde roste endemická káva. Na nocleh dojezd jižně, do St Pierre. Nocleh v hotelu v Hellbourg.

4. den: JIŽNÍ POBŘEŽÍ
Snídaně. Den k prozkoumání jihu – zahrady s kořením ostrova. Odjezd do centrální části „vonnou cestou“, zastávka v „domě kurkumy“, kde se seznámíte s jedním z nejznámějších koření ostrovní kuchyně, jak se získává a jak je zpracovat. Na nocleh dojezd do vnitrozemí, do Le Tampon.

5. den: VNITROZEMÍ
Snídaně. Den k objevování oblasti velkolepého vulkánu Piton de la Fournaise, dopoledne botanická stezka u Notre Dame de la Paix. Přesun hlouběji do vnitrozemí do Plaine des Palmistes.

6. den: DEN s PRŮVODCEM
Snídaně. Celodenní procházka pralesem se zkušeným průvodcem, specialistou na botaniku. Na nocleh přejezd do Hellbourg.

7. den: SALAZIE
Snídaně. Den v oblasti Salazie, nejzelenější části ostrova s bohatou vegetací, kreolskými vesničkami a zahradami. Návštěva zahrady u Villa Folio; při cestě na západní pobřeží návštěva vanilkové plantáže. Na nocleh dojezd do St. Gilles, malého Saint Tropez.

8. den: ZÁPADNÍ POBŘEŽÍ
Snídaně. Návštěva Garden of Eden v St. Paul a botanické zahrady v St. Leu. Zbytek dne koupání nebo návštěva některého dalšího letoviska na pobřeží. Nocleh v La Saline Le Bains.

9. den: Saint Denis – ODLET
Snídaně, dle času odletu odjezd na letiště a vrácení auta, návrat do ČR.

10. den: Přílet do Prahy (Vídně) přes Paříž.

Cena zahrnuje:
- uvítání na letišti, předání dokumentů k pobytu a asistence během pobytu (AJ, FJ)
- nonstop asistence v češtině po telefonu
- 7x ubytování v hotelech 2-3*, dvoulůžkový pokoj
- 7x snídaně
- transfer letiště – St Denis / St Gilles – letiště
- půjčení auta kat. A (malé auto 3 dveře, manuální převodovka - Renault Twingo apod.) na 7 dní – vyzvednutí na letišti, neomezené km
- mapu, informační materiály
- 1 den s průvodcem, specialistou na botaniku
- vstupy do zahrad a muzeí podle programu
- letenku Praha (Vídeň) - Saint Denis (přestup Paříž)
Ceny letenek jsou pohyblivé, v ceně je průměrná cena letenky, konkrétní cena sdělíme při rezervaci, případně nabídneme termín tak, aby se cena zájezdu významně nezvýšila.

Cena neobsahuje: neuvedené služby, osobní výdaje, vstupy a místní pobytovou taxu.

Variantou může být pokračování pobytu:
1) v hotelu na pláži na ostrově Reunionu
2) přelet (cca 45 min.) na vedlejší ostrov Mauritius a zde pobyt u pláže. Druhá varianta je lepší, Mauritius má nádherné pláže a klidné moře. Prodloužení pobytu na ostrově Mauricius na 5 nocí s all inclusive: + cca 20.000 - 25.000,-/os. (podle sezóny, přesná kalkulace na vyžádání). V tomto případě je odlet zpět do Prahy (Vídně) z ostrova Mauricius, na Reunion už se nevracíte.

Příklady ubytování:
SALAZIE: Relais Des Cimes
Malý hotýlek, postavený celý v kreolském stylu. Pokoje s vlastní koupelnou, telefon. V hotelu je TV místnost, bar a restaurace, která je vyhlášená svou výbornou kreolskou kuchyní.

PLAINE DES CAFRES: Les Géraniums
Hotel s ideální polohou pro pěší výlety do oblasti vulkánu; jen půl hodiny jízdy od pobřeží a St. Pierre. 25 pokojů s příslušenstvím, telefonem a TV, restaurace s místními specialitami, půjčovna kol, biliár a možnost zakoupení exkurzí přímo v hotelu.

Cilaos: Hotel Le Vieux Cep
Hotýlek v centrální části ostrova. 44 pokojů s příslušenstvím, telefonem, TV a topením. Vyhřívaný bazén, konferenční místnost, pronájem horských kol, biliár, piano bar, restaurace s kreolskou kuchyní.

Saint Gilles: Le Nautile
Hotel je postavený přímo na pláži, jen 5minut od městečka Saint Gilles. Je to krásné místo s upravenou pláží a příjemným prostředím. Všechny pokoje jsou klimatizované, mají TV, mini-bar, trezor, fén, koupelnu. Hostům je k dispozici restaurace, bazén, fitnes, jaccuzi; možnost šnorchlování, kajaky, šlapadla, stolní tenis, badminton.
***********

Réunion fascinuje přírodovědce, profesionály i amatéry. Na malé ploše zde mohou obdivovat unikátní flóru, kterou ovlivňuje zejména vysoké pásmo lesa. Můžete se seznámit s několika druhy palem, divokých orchidejí a sami poznáte, že místní obyvatelé květiny milují, protože okolí všech domů i městské parky jsou zaplaveny koberci barevných květů. Na pobřeží i v horách narazíte na mnoho druhů ptactva, milovníci mořského rybolovu jsou na nejlepší adrese.

Obyvatelé ostrova jsou převážně francouzského, portugalského i indického původu. Žijí zde Číňané, Afričané, ale také potomci otroků nebo obchodníků, kteří zde prosperovali v dobách fungování Východoindické společnosti. Pestrá směsice původů, obyčejů a ras se sňatky a mnohoa generacemi dostala až k současnému stavu, kdy na ostrově rozeznáváme pouze několik základních skupin obyvatelstva: "cafre" (černí Afričané), "malbar" (Indové), "zarab" (muslimští Indové) a "yab" (bílí, většinou evropského původu), kteří jsou zároveň nejbohatší vrstovu na ostrově.

Historie ostrova souvisí s rozvojem obchodu a můžeme ji sledovat od poloviny 17. století, kdy se sem během svých cest dostávají Arabové, Potugalci, Angličané i Holanďané. V místních přístavech si námořníci doplňovali zásoby cestou na větší ostrov, který se nachází 700 km odtud - Madagaskar. Od roku 1643 nese ostrov název Bourbon a ve stejném roce sem byli posláni první Evropané do vyhnanství. Druhá polovina 18. století se nese ve znamení obchodu s železem a zakládání kávovníkových plantáží, které byly od roku 1815 vystřádány cukrovou třtinou. Na počátku 19. století dali francouzští revolucionáři ostrovu dnešní jméno a další properita je spojena s pěstováním třtiny, na kterém bohatli především obchodníci, na ostrově pracovalo mnoho otroků a ani postavení "svobodných" nebylo příliš příznivé. Po druhé světové válce přichází velká krize na trhu se třtinou. Tuto střídá další atraktivní plodina, která je dodnes symbolem ostrova - vanilka. Dnes se zde pěstuje řada surovin pro kosmetický průmysl, zejména výrobu parfémů.19. března 1946 získal ostrov statut zámořského departmentu Francie a s tím i obrovskou podporu z mateřské pevniny, zejména ve formě investic do infrastruktury, vzdělání, turismu. Skok v životní úrovni obyvatelstva byl obrovský a úspěch francouzské "kolonizační" politiky zvláště vyniká při srovnání zdejších podmínek s nedalekým turistickým rájem - ostrovem Mauritius.

Největší turistickou atrakcí ostrova je bezesporu vulkán v centrální části. Nejvyšší bod ostrova měří úctyhodných 3069 m(Piton des Neiges), ale dodnes aktivní Piton de La Fournaise (2632 m) je prvotřídním lákadlem. Budete-li mít trochu štěstí - můžete pozorovat regulérní sopečnou erupci a procházet se po železných lávových polích. Mezi třemi ledovcovými kotli (Mafate, Salazie a Cilaos), které jsou zaplaveny bujnou vegetací, jsou nenadálé a působivé rozdíly. Na jedné straně pustá a téměr měsíční krajina La plaine des Sables et du Volcan a na straně druhé pláže s černým nebo bílým pískem, které se táhnou podél pobřeží. Korálový útes dosud neobklopuje celý ostrov, ale najdete zde několikakilometrové pásy na západě i jihu ostrova.

Současnost ostrova je ve znamení bouřlivého rozvoje turistického ruchu. Réunion je ideální volbou pro všechny, kdo se během dovolené nepřeměňují v plážové povaleče, ale naopak mají zájem o poznání všeho nového. Členitý porvrch ostrova umožňuje praktikovat různé aktivity: horské túry, kanoistiku, paragliding, jízdu na horských kolech. Jeho pobřeží je vhodné pro potápění, odpočinek a pro ostatní vodní aktivity.

Přijměte pozvání na Réunion. Pláže zde nejsou tak krásné jako na Seychelských ostrovech a hotely tak luxusní jako na ostrově Mauritius, ale na druhé straně zde najdete to, co známější sousedé nemají, pitoresktní kreolskou architekturu, divokou a nádhernou přírodu a hlavně mimořádně pohostinné obyvatelstvo, pro které nejste jen zdrojem příjmů. Na Réunionu se lidé nedělí na místní a turisty a Váš život není omezen komfortem hotelu. Budete si tady připadat jako doma nebo alespoň jako ve Francii...

Podnebí: léto je zde od října do března (průměrná teplota cca 28°C), zima od dubna do září (průměrná teplota cca 21C). Podnebí ve vnitrozemí a horách je vždy o několik stupňů chladnější a značně proměnlivé, tomu je zapotřebí přizpůsobit i oblečení. U moře mohou během dne nastat krátké přepršky, avšak teplota neklesá.

Podnebí Reunionu je typické pro rozmezí tropické a subtropické oblasti na jižní polokouli, s nepříliš výraznými změnami při střídání ročních období (opačně než u nás!). Ideální čas pobytu je od října do února, příhodná doba je i od března do května. Ani v ostatních měsících se ovšem návštěvy Reunionu nemusíte bát, jen počítejte ve večerních hodinách - a především v horských oblastech - s větším chladnem, vyžadujícím svetr či větrovku. Moře je celoročně "koupatelné" a jeho teplota se pohybuje od 23 (srpen) do 27 (leden)°C. Díky neuvěřitelně pestrému povrchu ostrova je zde velké množství mikroklimat a lokálních odlišností.

Západní pobřeží je jedinou oblastí na Reunionu, kde jsou písečné pláže vhodné pro koupání v moři. Začíná na jihu v oblasti města St.-Pierre. Starobylý přístav, nádherný park před radnicí, v jejíž budově bývalo skladiště kávy Východoindické společnosti, dále pak největší mešita na ostrově s nádhernými arabeskami - to jsou pozoruhodnosti hodné návštěvy. A pokud se budete chtít osvěžit koupelí, populární městská pláž přímo zve. Za St.-Pierre a St. Louis začínají již výšiny západní části ostrova, mezi nimiž se klikatí celá síť silniček spojujících rázovité vesničky. V oblasti L´Etang-Sale a Les Avirons je pobřeží zřejmě nejpestřejší: Rozervaná skaliska s dorážejícím příbojem střídají pláže z bílého korálového či černého lávového písku. Nejhezčí a nejpopulárnější pláže pak naleznete na západě v oblasti Saline, St. Gilles les-Bains a Boucan Canot. Zde je také největší koncentrace hotelů, penzionů a všeho dalšího, co k přímořským letoviskům patří. Východní pobřeží je výrazně méně osídleno. Mezi městy Ste. Marie a Ste. Rose je proslulá oblast pěstování cukrové třtiny a koření s nezaměnitelným aroma - vanilkou. Ráz cesty se změní u Saint Benoit: Malebná, pestrobarevná stavení s půvabnými zahrádkami lemují silnici směrem na Ste. Anne (nevynechat návštěvu barokního chrámu!). Lesnaté svahy jsou občas přerušeny zvláštními kamennými koryty - to není tisíciletá práce vody, ale vychladlé proudy lávy! Skutečnou kuriozitou je kostel v Piton Ste.-Rose. V roce 1977, při erupci Vulkánu, byla tato vesnička téměř celá zničena lávou. Pouze jeden pramen, který se valil přímo na kostel, se jako zázrakem zastavil v chrámových dveřích. Dnes se tomuto místu říká "Lávový Notre-Dame", a je vyhledávaným objektem fotografů. Zde začíná oblast, které se říká "Symbióza oceánu a vulkánu", vedoucí až k "divokému jihu". Jeho charakter nejlépe pochopíte na černém skalnatém pobřeží mezi St. Philippe a St. Joseph: za zády tříštící se mořský příboj, před sebou pestrobarevný lesnatý povrch svahů, a ve vzduchu neopakovatelnou směs vůní moře, koření a aromatických bylin.



Vyberte si termín