Aktuální vstupní podmínky a podmínky pro návrat najdete na webu Ministerstva zahraničních věcí: https://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/evropa/velka_britanie/cestovani/covid_19.html

Nejkrásnější místa Skotska

Velká Británie, Edinburgh

Více o hotelu

Dejte nám ještě chvilku, prosím,
ověřujeme dostupnost a ceny.

Nejkrásnější místa Skotska

Číslo termínu: Klikněte pro zobrazení čísla termínu

Popis

Poznávací zájezd do Skotska nabízí během jednoho týdne návštěvu mnoha přírodně i kulturně zajímavých míst. Metropole Skotska Edinburgh patří k nejkrásnějším městům na světě. Jistě Vás zaujmou i četná jezera, včetně slavného Loch Ness, proslaveného lochneskou příšerou. Mystická Rosslynská kaple je zase poutním místem hledačů záhad spojených se Svatým grálem.

1. den

V podvečerních hodinách odjezd z ČR.

2. den

Ráno příjezd do AMSTERDAMU – pěší prohlídka těchto „Benátek severu“, možnost plavby po kanálech. Nalodění na loď, noční plavba (kajuty).

3. den

Ráno vylodění v Newcastelu. Přejezd do EDINBURGHU (UNESCO) - jedno z nejkrásněji položených měst světa. Hrad s expozicí korunovačních klenotů skotských králů, reprezentativní třída Princess Street, procházka ulicí zvanou „Královská míle“, palác Holyrood - oficiální královská rezidence. Nocleh.

4. den

Okruh po skotské vrchovině. Zastávka v malebné vesničce LUSS ležící na břehu jednoho z nejkrásnějších skotských jezer LOCH LOMOND. Průjezd pohořím Grampian a přes vřesoviště RANNOCH MOOR do fascinujícího údolí GLEN COE s krásnými přírodními scenériemi. FORT AUGUSTUS – městečko na jezeře Loch Ness u Kaledonského kanálu. Zastávka u zříceniny hradu URQUHART, odkud je nádherný rozhled na jezero LOCH NESS. Nocleh.

5. den

Prohlídka půvabného paláce SCONE PALACE a parku z 12. století, místa korunovace králů. Dále návštěva pohádkového zámku GLAMIS CASTLE, kde trávila dětství královna matka. Odpoledne královský STIRLING se sídlem Stewartovců, hrad Stirling byl klíčovým hradem v historii Skotského království.

6. den

Návštěva ROSSLYNSKÉ KAPLE - poutního místa hledačů záhad spojených se svatým grálem (dnes proslavená románem Šifra mistra Leonarda). Malebné městečko MELROSE se zříceninou slavného kláštera MELROSE ABBEY, kde je pochováno srdce Roberta Bruce. Odpoledne nalodění na trajekt v Newcastelu, noční plavba (kajuty).

7. den

Ráno doplutí do Amsterdamu a přejezd do ČR. Příjezd v pozdních nočních hodinách.

Cena zahrnuje:

dopravu luxusním autobusem, trajekt Amsterdam – Newcastle a zpět, 5x nocleh - 2x nocleh v čtyřlůžkových kabinách na trajektu, 3x v hotelích ve Skotsku (dvoulůžkové pokoje), 3x snídaně, průvodce

Vyberte si termín

Popis

Druhé největší město Skotska má za sebou velice bohatou historii. Atmosféra města je opravdu podmanivá.

Původním názvem města bylo keltské slovo Dunedin. Na přelomu 10. a 11. století se Edinburgh stal skotskou pevností. Bylo to v době vlády Malcolma III., zakladatele skotského královského rodu. Ten udělal z Edinburghu královské sídlo a na pokyn jeho manželky Markéty byla nad jejich hradem vystavěna kaple. Pochází z roku 1099 a je dnes nejstarší stavbou v Edinburghu. Na konci 13. století ale skotský královský rod vymřel a Skotsko připadlo Anglii. Zpět do skotských rukou se město dostalo roku 1313. Skotská nezávislost byla obnovena králem Robertem I. Edinburgh se stal hlavním městem Skotska. Bylo to roku 1437 za vlády Jakuba II. Z rodu Stuartovců. V roce 1530 rozkvět města zpomalil rozsáhlý požár.

Roku 1583 založil král Jakub VI. V Edinburghu univerzitu. Další požár město postihl v roce 1701. O 6 let později byl rozpuštěn skotský parlament a význam města trochu poklesl. Přesto se začala rozvíjet výstavba nových budov a parků, a Edinburgh si postupně vytvořil svůj vlastní osobitý charakter a pestré kulturní zázemí.

Kromě Margaret?s Chapel patří mezi významné památky Edinburghu památník postavený obětem 1. světové války v roce 1927. Za památníkem stojí budova Královského paláce. Součástí paláce je Old Parliament Hall ? místo, kde zasedal skotský parlament. Korunovační sál uchovává královské korunovační klenoty.

Sídlo skotských králů, Edinburghský hrad, získal svou nynější podobu ve 13. století. Na nádvoří hradu vedou masivní brány a míří odtud na město hlavně historických vojenských děl. Z hradu se vám naskytne nádherný výhled na celé město.

Výraznou dominantou Edinburghu je katedrála. Její centrální věž je vysoká téměř 60 metrů a pochází z roku 1495. Mnohé z částí katedrály odpovídají novogotickému slohu. Na vrcholu katedrály St. Giles Cathedral je Bodláková kaple. Navrhl ji skotský architekt Sir Robert Lorimer. Na řezbářské výzdobě ve vnitřních prostorách kaple se podíleli bratři William a Alexandr Clow. Šlechtický řád bodláku byl obnoven v roce 1703 královnou Annou.

Další zajímavou architektonickou památkou je kostel Canongate z roku 1688. Ke kostelu přiléhá hřbitov, kde jsou uloženy ostatky významných skotských osobností.

V Edinburghu se nachází mnoho muzeí a galerií. Národní galerie shromažďuje díla od takových velikánů světa umění, jako jsou El Greco, Raphael, Monet nebo van Gogh. Portréty známých postav skotské historie si můžete prohlédnout v Portrait Gallery na Queen Street. Na Belford Road sídlí Moderní galerie, kde jsou umístěna díla například od Picassa nebo Matisse. Dále určitě navštivte Národní muzeum starožitností. Bylo založeno roku 1781. Zajímavé pro vás jistě bude také Wax Museum, kde na vás čeká 100 figurín slavných osobností. Na Chamber Street je otevřené Královské muzeum Skotska. Jeho expozici tvoří dekorativní umělecké předměty, exponáty z přírody, geologie, vědy a techniky. Neměli byste vynechat ani sbírky historických hraček v Museum of Childhood. Za prohlídku určitě stojí také Národní knihovna, Královská botanická zahrada, ZOO a Královská observatoř.