Albánie Albánie

  • Flóra

    Na území Albánie roste až 3200 druhů rostlin, čímž se mezi středomořskými zeměmi řadí ke státům s nejbohatší flórou. Ačkoli je většina z nich k vidění i jinde ve Středomoří a v Evropě, nachází se zde navíc i 40 endemických druhů. Vnitrozemí připomíná svými horami a stálezelenými lesy střední Evropu. V závislosti na nadmořské výšce bývá vegetace více či méně hustá.

    Ovocné stromy nížin

    V Albánii běžně najdeme vinice, olivovníky a nejrůznější ovocné stromy, včetně fíkovníků, pomerančovníků a citronovníků. Koncem jara dozrávají třešně a v listopadu zase kaki. Tomely japonské, na nichž toto jasně oranžové ovoce roste, lemují silnice po celém severu země. Všechny dosud zmíněné rostliny nalezneme převážně v nížinách, kde převládá podnebí středomořského typu.

    Horská příroda národních parků Llogara a Divjakë-Karavasta

    V horách, kde vládne středoevropské podnebí, najdeme topoly, buky, duby, vrby nebo jírovce. V albánské vysočině jsou rozšířené také ořechy. Národní parky Llogara a Divjakë-Karavasta nabízejí nádherné procházky přes divoké borové lesy.

    Park Llogara leží jižně od města Vlora a je přístupný pouze po silnici přes Llogarský průsmyk, odkud se dá vyrazit na četné atraktivní túry, např. ke slavné Caesarově soutěsce.
    Národní park Divjaka-Karavasta sestává ze čtyř lagun, písečných dun a delty řeky. Leží v centrální části západního regionu, mezi řekou Shkumbini na severu a řekou Semani na jihu, 40 km západně od města Lushnjë. Jeho součástí je Karavastská laguna, největší laguna v Albánii se spoustou borovic a písečnými ostrůvky.

    Léčivé rostliny

    V nejvyšších oblastech hor už mnoho zeleně neroste. Stromy tam nahradily nižší keře a většinu plochy tvoří alpské louky porostlé bylinami, např. tymiánem, mátou, diviznou, pelyňkem nebo šalvějí. Flóra Albánie zahrnuje téměř 300 rostlin užívaných k léčení a zmírnění bolesti.