Albánie Albánie

Oficiální název: Albánská republika
Hlavní město: Tirana
Státní zřízení: parlamentní republika
Náboženství: islám 50 %, albánské ortodoxní křesťanství 35 %, římskokatolické křesťanství 10 %
Úřední jazyk: albánština
Časový posun: GMT +1 hodina (+2 hodiny v létě)

Albánie - zájezdy od 2 046 Kč

O ALBÁNII

Dříve uzavřená země se dnes otevírá světu. Albánci jsou jedni z nejpřátelštějších lidí na planetě. Když třeba nemůžete najít nějakou ulici nebo potřebujete s něčím poradit, rádi vám pomohou. Pokud umíte italsky či německy, je to velké plus. Mnozí Albánci totiž dříve pracovali v těchto zemích, ale mladší generace používá angličtinu, takže žádné problémy v komunikaci nevzniknou.

Albánie je převážně hornatou zemí. Pobřežní nížiny prudce přecházejí v páteřní horské pásmo severozápadně-jihovýchodního směru. Albánské hory se dělí do dvou systémů. Severní část patří k Dinárským Alpám, přesahujícím z Černé Hory. Jižní oblast náleží k pohoří Pindos, které pokračuje dále na území Řecka. Nejvyšší albánskou horou je Velký Korab (2764 m).

Nejdelší albánskou řekou je Drin, pramenící v Srbsku. Dalšími významnými řekami jsou Semani a Shkumbini. Řeky mají převážně horský charakter, protékají hlubokými údolími a stržemi. Využívají se pro výrobu elektrické energie.

Klimatické podmínky závisí zejména na nadmořské výšce. Pobřežní nížiny mají téměř středomořské klima se suchými horkými léty. Zimy bývají mírné a deštivé. Pro horské oblasti je typické vysoké množství sněhových či dešťových srážek, často s bouřkami.

Ubytování v Albánii

Možnosti ubytování v této zemi s relativně nízkým počtem turistů jsou překvapivě bohaté. Výběr čistých a kvalitních hotelů je v současnosti poměrně slušný. Nalézt dvoulůžkový pokoj za méně než 35 € by neměl být problém. Ceny jsou téměř vždy uvedeny v eurech a obvykle zahrnují i snídani. U jednolůžkových pokojů lze očekávat malou slevu. Během léta se doporučuje rezervovat si soukromé pokoje na pobřeží. Hostely (ubytovny) ve městech Tirana, Saranda, Berat a Gjirokastra si účtují 10–14 € za lůžka. Všechny pokoje zde mají bezplatný přístup k wi-fi. Co se týče vyhrazených kempů, je nabídka poněkud skromnější.

Cestování po Albánii

Mezi turisticky nejpopulárnější destinace v Albánii patří okouzlující Saranda, kde podél vody najdete krásný plážový bulvár s bary a restauracemi. Zhruba 30 minut jízdy od Sarandy leží Ksamil, kde na vás čekají některé z nejlepších pláží Evropy – s tyrkysovou vodou a bílým pískem. Mezi Sarandou a Dračí leží Dhërmi a Himara, nádherná místa s pěknými plážemi. Další oblíbenou destinací je hlavní město Tirana s rušným nočním životem a docela jinou atmosférou, než jakou nabízí jih země.

Drač – perla Albánie

Turisté také často jezdí do Drače, nejstaršího a druhého největšího města Albánie. Význačný přístav na východním pobřeží Jaderského moře leží asi 30 km západně od Tirany. Je moderní a zároveň má přitažlivou starobylou atmosféru. Překypuje pozůstatky římského a byzantského dědictví. Prohlédnout si lze např. ruiny největšího albánského amfiteátru, kde je také kaple s úchvatnými nástěnnými mozaikami světců. Mezi další působivé pamětihodnosti patří hrad Drač (sestávající z jediné věže a zdi) a královská vila na vrcholku kopce. Milovníci kultury a historie by si neměli nechat ujít návštěvu největšího archeologického muzea v Albánii. Kdo zatouží po odpočinku, může si dopřát zaslouženou relaxaci na více než 10 km dlouhé městské pláži.

Albánie - zájezdy od 2 046 Kč

Nejnovější recenze Albánie

Celkem: 5,6 Nedávno jsem slyšel rčení, že zážitek nemusí být krásný hlavně že je silný :)

 • 7 Ubytování
 • 5 Strava
 • 4 Okolí
 • 5 Cena

Celkové shrnutí
Nedávno jsem slyšel rčení, že zážitek nemusí být krásný hlavně že je silný :) Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Hotel byl nově otevřený, vnitřní bazén nedokončený. Některé detaily drobně sfušované. Na pobyt nemá vliv. Interiér funkční. U venkovního bazénu trochu zlobilo osvětlení pod hladinou. Pravidelně některé z nich vyplavalo na hladinu a vyselo na drátech. Albánci jsou trochu hlučnější národ. Občas na pláži grilují a zpívají své lidovky...

Strava
Občas i něco zajímavého. K obědu mezi to lepší patřila pizza. (All inclusive)

Služby hotelu
Pravidelný úklid, čisto.

Pláž
U hotelu udržovaná - délka pláže cca 50m. Okolní pláže špinavé plné tlejících řas - zápach. V okolí spousta rozestavěných hotelů. Až se dokončí nevím kam se ty lidičky vejdou.

Michal Strnad, 15.11.2019, Datum pobytu: 17.8. - 24.8.2019
Oblast: Albánie Albánie, Albánská riviéra, Hotel: Eter Palace

Byla tato recenze užitečná? Ano (5) Ne (4)

Celkem: 6,6 Dodry dojem

 • 7 Ubytování
 • 10 Strava
 • 4 Okolí
 • 5 Cena

Celkové shrnutí
Dodry dojem Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Dobre ubytovani

Strava
Vyborne jidlo

Služby hotelu
Dobre sluzby

Pláž
Blizko na peknou plaz,spinave more

Jana H., 28.10.2019, Datum pobytu: 22.8. - 29.8.2019
Oblast: Albánie Albánie, Dürres, Hotel: Akropoli

Byla tato recenze užitečná? Ano (3) Ne (2)

Celkem: 7,6 Odpovídá ceně. Dovolená pro méně náročné zákazníky.

 • 7,5 Ubytování
 • 6 Strava
 • 9 Okolí
 • 8 Cena

Celkové shrnutí
Odpovídá ceně. Dovolená pro méně náročné zákazníky. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
První ubytování ve vlhkém a malém pokoji v přízemí. Plíseň ve sprchovém koutu. Po reklamaci a přestěhování do patra již bez připomínek - pokoj větší, suchý, čistý. Výměna ručníků a úklid byl v pořádku. Škoda, že ubytování neproběhlo hned do tohoto pokoje. Značně by to vylepšilo celkový dojem z dovolené.

Strava
Švédský stůl, výběr ze 4 jídel. Dalo se vybrat a slušně najíst. Domácí jednoduché zákusky. Odpovídalo ceně zájezdu.

Nedostatky : Když došel čaj, tak dva dny nebyl. Když přestal fungoval automat na kávu, tak kávu začali až druhý den donášet z vedlejší budovy. Stále se na něco čekalo, na talíře, na sklenice nebo na hrnky..

Služby hotelu
Negativní dojem - snaha hotelu prvotně ubytovat do horších pokojů v přízemí. To byl názor i našich ostatních známých. Klad : hotel, okolí hotelu, zahrada , bazén, komunikace - vše uklizené a čisté, zeleň udržovaná.

Pláž
Pláž písčitá, čistá. Nová lehátka. Dobrý přístup z hotelu. Dostatek místa kromě víkendu, kdy byli v hotelu ubytováni místní a hotel začal vyklízet část pláže (konec sezóny).. Voda zkalená pískem. Šnorchlování není možné. Několik dní příjemné vlny.

Ladislav R., 03.10.2019, Datum pobytu: 9.9. - 16.9.2019
Oblast: Albánie Albánie, Dürres, Hotel: Diamma

Byla tato recenze užitečná? Ano (6) Ne (0)

Celkem: 9,4 Krásný nový hotel.

 • 10 Ubytování
 • 7 Strava
 • 10 Okolí
 • 10 Cena

Celkové shrnutí
Krásný nový hotel. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Pokoj byl ve vysokém standardu. Vždy uklizeno. Klid.

Strava
Strava byla dobrá. Uvítali bychom více domacích specialit a větší pestrost. Personál však byl velmi ochotný a milý.

Služby hotelu
Služby byly skvělé - recepce, úklid, provozní personál, zaměstnaci v restauraci, či venkovním baru. Všude čisto, klid a pohoda. Vyníkající úroveň měly hudební večery.

Pláž
Jak bylo psáno, pláž byla ihned u hotelu. Nebylo třeba trapně hledat mezi zabranými lehátky s ručníky. Vždy bylo volno. Pláž byla písčitá a personálem hlídána, aby klienti hotelu nebyli zbytečně obtěžováni. Z pokoje na pláži jsme byli v podsatě okamžitě. Výtah, hotelová hala, krátké schody a pláž.

Josef B., 29.09.2019, Datum pobytu: 8.8. - 17.8.2019
Oblast: Albánie Albánie, Albánská riviéra, Hotel: Eter Palace

Byla tato recenze užitečná? Ano (1) Ne (0)

Celkem: 9,2 Je vidět, že Albánie je chudá a na turistiku není příliš připravená. Ale lidé jsou milí, snaží se dorozumět a nejsou vlezlí jako třeba v...

 • 10 Ubytování
 • 10 Strava
 • 8 Okolí
 • 8 Cena

Celkové shrnutí
Je vidět, že Albánie je chudá a na turistiku není příliš připravená. Ale lidé jsou milí, snaží se dorozumět a nejsou vlezlí jako třeba v Turecku. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Vše velmi čisté, ručníky a prostěradlo se měnily snad každý druhý nebo třetí den. Televizi ani klimatizaci jsme nepouštěli.

Strava
VYNIKAJÍCÍ. Jídla bylo dost, bylo rozmanité a velmi chutné. Obsluha vzorná.

Služby hotelu
Není co vytknout.

Pláž
Lehátka relativně drahá, takže jsme leželi na dece na veřejné pláži. Vstup do vody se musel vybírat, ne všude bylo písečné dno.

Petr B., 26.09.2019, Datum pobytu: 16.9. - 23.9.2019
Oblast: Albánie Albánie, Saranda, Hotel: Heksamil

Byla tato recenze užitečná? Ano (2) Ne (0)

Všechny recenze Albánie