Albánie Albánie

  • Jak trávit čas

    Albánie nabízí mnoho možností vyžití. Čas tu můžete trávit odpočíváním na pláži, horskou turistikou i poznáváním dějin a památek. Ačkoli Albánie není příliš velkou zemí, nedá se říci, že by zdejší krajina byla jednotvárná. Asi jednu třetinu rozlohy tvoří nížiny, táhnoucí se od západu podél jaderského a jónského pobřeží. Díky rozmanité přírodě, ale i bohaté historii si každý najde to své.

    Plážové aktivity

    Moře je jedním z velkých lákadel Albánie. Délka zdejšího pobřeží činí 476 kilometrů, není tedy problém najít místo ke koupání. K nejkrásnějším plážím Albánie patří bezesporu Drymades, malá zátoka poblíž vesnice Dhërmi se skálou, která odděluje oblázkovou část od písečné. Je to skvělé místo k odpočinku a nebývá přeplněné ani v létě.

    Několik pěkných pláží lze nalézt v blízkosti města Himara, např. bílý kamenný záliv Livadhi obklopený olivovníky nebo Potami v dramatickém prostředí mezi řekou a mořem. Největší pláží Albánie je Borsh, nedotčený sedmikilometrový úsek písku na Albánské riviéře. Obklopují ho olivové háje a vysoké horské štíty. Navzdory své kráse je jednou z nejméně navštěvovaných pláží v zemi. Většinu albánského pobřeží tvoří bílý písek, omývaný teplými tyrkysovými vodami Jaderského a Jónského moře. Tato země se tak může stát dokonalou lokalitou pro letní dovolenou.

    Výlet do hor s krásnými výhledy

    Většina Albánie sestává z kopcovité a hornaté krajiny, jejíž nejvyšší bod – Velký Korab – dosahuje úctyhodných 2764 m. V horách se dají podnikat výlety po klikatých stezkách napříč nádhernou přírodou s dechberoucími výhledy. Hluboká údolí, tvořená mozaikou hustých lesů, širokých pastvin a malebných vesniček, shora ohraničují zasněžené vrcholky hor.

    Poznávání měst a památek

    Kromě pěkných výtvorů přírody, jimiž jsou právě pláže nebo hory, má Albánie rozhodně čím zaujmout i v oblasti výtvorů lidských. Kdo rád cestuje za architektonickými skvosty nebo s oblibou poznává nová města, nebude se nudit.

    Zdejší území je odpradávna poznamenáno vlivy sousedního Řecka. Není těžké tu nalézt ruiny antických paláců, divadel či dokonce celých měst. Řada památek nicméně pochází z mladšího období, kupříkladu byzantského, které na území Albánie dlouho převládalo. Za návštěvu stojí rovněž mnohá albánská města, např. Drač, Saranda nebo hlavní město Tirana.

    Poklady na seznamu UNESCO

    Místa světového dědictví v Albánii představují další báječné cíle poznávacích výletů. Jedním z nich je historické městečko Butrint na jihu země, které bylo na seznam zařazeno především díky zachovalosti památek. Hlavní stavby z řeckého období (2.–3. století př. n. l.) zahrnují divadlo, akropolis, dva chrámy a brány. Z římských budov zasluhují pozornost zejména lázně, chrám bohyně Minervy, palác Triconch aj. Byzantské období je zastoupeno baptisteriem a bazilikou.

    Na seznamu UNESCO figuruje též Gjirokastra, jejíž stará část představuje vzácný příklad zachovaného osmanského města, dále Berat bohatý na staré kostely s nádhernými nástěnnými malbami, ikonami a dřevorytem.
    Seznam přírodního dědictví UNESCO zdobí rezervace Lumi i Gashit v okresu Tropojë a Rrajca, zahrnuté pod souhrnné označení „Původní bukové lesy Karpat a dalších oblastí Evropy“.