Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Arménie – tajuplná křesťanská země Kavkazu

Archeologické naleziště Zvarthnoc

Archeologické naleziště Zvarthnoc

Arménskou republiku najdeme v jihozápadní Asii v pásmu Kavkaz a zároveň v pohoří Ararat, kde podle Bible přistála Noemova Archa. Ta je zároveň národním symbolem Arménie. V roce 301 byla první zemí na světě, která za své náboženství přijala křesťanství. Po mnoha letech válčení a genocidy ze strany Turků, se v roce 1991 pro rozpadu SSSR stala nezávislým státem.

Jerevan

Hlavní město se nachází nedaleko hranic s Tureckem, pod vrcholem bájné hory Ararat. Založeno bylo v 8. století př.n.l., bohužel se zde již historické památky téměř nenacházejí. Dominantou města je budova Opery, před níž stojí socha skladatele Arama Chačaturjana – autor Šavlového tance. Silným zážitkem pro Vás bude návštěva Muzea arménské genocidy, která zůstala před světem několik let utajena.

Jerevan s Araratem v pozadí

Jerevan s Araratem v pozadí

Všudypřítomné kostely a kláštery

Kdyby nebyla země tak izolovaná, jistě by se sem pořádaly náboženské cesty jako do Jeruzaléma. Na každém kroku narazíte na až neuvěřitelně staré kostely a kláštery, všechny jsou prý dodnes funkční. Můžete navštívit skalní klášter Geghard, do kterého byl dle legendy donesen jeden z trnů z těla Kristova. Nejvýznamnějším poutním místem je Vagharšapat (Ečmiadzin), pro Armény znamená totéž, co pro katolíky Vatikán. Za návštěvu stojí tří hlavní kostely:

  1. Svatá stolice Ečmiadzin – hlavní církevní komplex s katedrálou Mayr Tachar. Dochovalo se zde několik objektů ze 4-5. století, nicméně téměř vše, co zde uvidíte je po renovaci ze 17. století. Navštivte zdobenou zvonici, katedrální pokladnici (Svaté kopí) nebo palác Katholikose (dodnes tu sídlí hlava církve).
  2. Kostel svaté Gajane – jedná se o raně středověký kostel, zasvěcený světici Gajane. Byla matkou představenou jeptišek, 32 ctnostných panen, které doprovázely svatou Hripsime do Arménie.
  3. Kostel svaté Hripsime - byl postaven v 7. století a je arménským architektonickým klenotem zasvěceným sv. Hripsime. Mučednice, která prchla ve 3.století z Říma před císařem Diokleciánem, který si ji chtěl vzít.

Kostel svaté Hripsime

Kostel svaté Hripsime

Jezero Sevan

Horské a největší jezero na Kavkaze se rozprostírá severovýchodně od Jerevanu a leží v nadmořské výšce 2000 m.n.m obklopeno všudy přítomnými horami. Můžete zde provozovat spoustu aktivit, jako je koupání, projížďky na lodi či windsurfing. Nezapomeňte si dát místní rybí speciality v některé z restaurací kolem jezera, jako jsou raci nebo sevanský pstruh. Navštivte i historické památky, například starobylý klášter Sevanavank z 9.století na severu jezera nebo hřbitov Noradus s typickými vytesávanými kamennými náhrobky - chačkary (západní břeh). Připravte se, že v odlehlých místech jezera narazíte i na staré vraky lodí, vybydlené hotely a rozpadající se vesnice, batůžkáři (turisti s batohy) budou nadšeni.

Klášter Sevanavank u jezera Sevan

Klášter Sevanavank u jezera Sevan

Arménská kuchyně a pohostinnost

Místní gastronomie patří k jedněm z nejstarších na světě. Je ovlivněna převážně ruskou, řeckou, perskou a tureckou kuchyní. Základem vaření je národní tenký chléb lavaš, který se připravuje v pecích v zemi. Nám bude známější jako u nás dostupná tortilla, do které se balí různé suroviny (maso, zelenina,..). V Arménii jej nicméně používají i jako izolační materiál pro uchování jídel či jako utěrku. Dalším oblíbeným jídlem je šašlik, jedná se o kořeněné grilované maso se zeleninou, zabalené do lavaše. Obyvatelstvo je sice velmi chudé, ale pohostinné, hlavně na vesnicích Vás často pozvou k sobě domů na něco dobrého a nechají Vás u sebe i přespat.

Tradiční příprava lavaše

Tradiční příprava lavaše

Pozn. Stopování v Arménii je velice jednoduché a běžné. Stav silnic není zrovna ideální a jako nejčastější vozidlo zde potkáte žigulíka či volhu, movitější potom vlastní mercedesy, ovšem z porevoluční doby.

Podmínky vstupu do Arménie

Občané ČR, stejně jako občané ostatních členských zemí EU, mohou od 10. ledna 2013 vstoupit na území Arménie a pobývat tam 180 dní během období jednoho roku bez víz. Aktuální vstupní podmínky je nutné vždy ověřit na stránkách ministerstva zahraničních věcí.

Klášter Tatev

Klášter Tatev

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Baví vás psát o zajímavých místech světa?

Hledáme nové nadšené kolegy do týmu, kteří by psali pro tento blog.

Chci psát pro tento magazín