Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Baku – vstupní brána do Ázerbajdžánu

Baku, Ázerbajdžán

Baku, Ázerbajdžán

Na břehu Kaspického moře se rozkládá hlavní a největší město Ázerbajdžánu Baku, které je zároveň největším přístavem v zemi. Město je oproti zbytku země bohaté, neboť je významným nalezištěm ropy. Ostatně to nelze přehlédnout, na těžební věže narazíte v celém okolí. Mnohdy i tam, kde byste je možná nečekali, kupříkladu mezi domy na předměstí. Díky historickému centru, jež tvoří celá řada cenných památek, bylo město zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Ázerbajdžánská metropole se nachází na Apšeronském poloostrově, zajímavostí je její nadmořská výška, která je v mínusových hodnotách a činí -28m n.m. V Baku vládne pro našince příznivé klima s teplými, suchými léty s teplotami okolo příjemných 26°C a studenými, vlhkými zimami, kdy se teplota pohybuje okolo 4°C. Po celý rok poměrně silně fouká.

Staré město versus moderní čtvrti Baku

Baku se dělí na dvě části, a to nejstarší část, tzv. Staré město, které je i hlavním centrem města a zároveň pevností obehnanou středověkou zdí a novější okolní čtvrti se supermoderní zástavbou. Obě části jsou vkusně a nenásilně propojeny, byť se jedná o různé architektonické styly budov, jež od sebe dělí celá staletí. Působivé stavby doplňují četné promenády, parky, luxusní restaurace a obchody světových značek.

Zdi Starého města

Zdi Starého města

Památky Starého města

Hlavním turistickým lákadlem je krásné historické centrum plné architektonických skvostů.

Širvanšáhův palác

Jedná se o komplex historických budov, který je tvořen velkolepou hlavní budovou, pavilonem Divanhane, šáhovou mešitou s minaretem, kryptami, mausoleem šáha Seyida Yahya Bakuvi, pozůstatky starých lázní a mohutnou Muradovou bránou, která byla vystavena později, aby sloužila jako obrana před nájezdy Turků. Palác, který se začal stavět roku 1411, je jedinečnou ukázkou ázerbajdžánské architektury a patří k památkám, které jsou v Baku nejčastěji navštěvovány.

Širvanšáhův palác

Širvanšáhův palác

Panenská věž

Jednou z dominant historického opevněného jádra v Baku je osmipatrová Panenská věž, která je zároveň jedním z největších symbolů nejen Baku, ale i celého Ázerbajdžánu. Pochází pravděpodobně z 12. století (názory odborníků a badatelů se liší) a v současnosti je sídlem muzea. Ve spodní části věže se nacházejí prostory s vykopávkami, vrchní patra nabízejí úchvatné výhledy na záliv a minarety starého města. Ve věži si můžete zakoupit suvenýry, keramické výrobky či textil.  

Panenská věž

Panenská věž

Chrám věčného ohně Atashgah (Atešgah)

V městské části Suraxani vzdálené cca 15km od centra města, vybudovali na přelomu 17. a 18. století uctívači ohně Chrám věčného ohně Atashgah. Na místě, kde přímo ze země vyvěrá plyn, který hoří tzv. věčným plamenem, vyrostla pozoruhodná stavba. V chrámu se odehrávaly náboženské rituály, neboť místní považovali toto místo za svaté a přisuzovali mu zázračnou duchovní sílu. Dnes slouží chrám jako muzeum, k bohoslužbám se již nevyužívá.

Chrám věčného ohně Atashgah

Chrám věčného ohně Atashgah

Pláže v Baku

Na jihu Baku najdete písečné pláže, které jsou většinou soukromé, a tudíž si vstup zaplatíte. Pláže jsou krásně čisté, nic vám tedy nebrání užít si radovánek ve vodách Kaspického moře. Pakliže se rozhodnete pro některou z přírodních pláží, připravte se na absenci sprch, šaten i lehátek, nicméně výhodou je vstup zdarma. Vzhledem k rozsáhlé těžbě ropy v této lokalitě však s křišťálově čistým mořem příliš nepočítejte.

Pláže v Baku

Pláže v Baku

Co v Baku ochutnat?

Ázerbajdžánská kuchyně je velmi lahodná, rozmanitá a tím pádem i vyhlášená. Základními surovinami pro přípravu pokrmů jsou ovoce, zelenina - především zelená rajčata, nakládané okurky, česnek, paprika, dále aromatické koření, ryby, při vaření i servírování nesmí chybět bohatá dávka čerstvých bylinek, zejména koriandru, máty, kopru, petržele a mladé cibulky.

Oblíbenými a typickými pokrmy jsou šašlik či pilaf neboli plov připravované v mnoha různých variantách, velkému věhlasu se těší polévky, kdy základem je hustý masový vývar doplněný různým, mnohdy velmi aromatickým a výrazným kořením. Při poznávání cizokrajných chutí nezapomeňte ochutnat pokrm zvaný dolma, což jsou zelné nebo vinné listy plněné masovou nebo zeleninovou směsí, setkat se ale můžete i s plněnými paprikami, rajčaty nebo lilkem.

Dolma

Dolma

Jako sladkou tečku na závěr ochutnejte některý z dezertů, třeba pachlavu, což je zákusek z listového těsta, vlašských ořechů a medu či šakerburu neboli sladké taštičky plněné ořechovou nebo mandlovou náplní.

Pachlava a šakerbura

Pachlava a šakerbura

Ázerbajdžán patří k zemím, kam Češi příliš nejezdí. Mnozí totiž ani netuší, jaké možnosti a zážitky tento stát a jeho úchvatná metropole nabízejí. Chcete-li prožít tak trochu jinou dovolenou, nic vám nebrání sednout do letadla a vydat se vstříc novým zážitkům. Čas objevovat Ázerbajdžán právě nastal….

Celkový pohled na Baku

Celkový pohled na Baku

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Baví vás psát o zajímavých místech světa?

Hledáme nové nadšené kolegy do týmu, kteří by psali pro tento blog.

Chci psát pro tento blog