Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nejen pro cyklisty: Představujeme nejkrásnější švýcarská jezera

Nejkrásnější švýcarská jezera

Nejkrásnější švýcarská jezera Shutterstock

Švýcarsko se pyšní úctyhodným počtem jezer, najdete jich tady přibližně 1600! Třpytivé skvosty švýcarské krajiny jsou společně s okolní přírodou, majestátními štíty hor a bezpočtem turistických i cyklistických stezek doslova magnetem pro tisíce turistů, kteří každoročně tuto okouzlující zemi navštíví. Která švýcarská jezera se řadí k těm nejkrásnějším?

Ženevské jezero

Ženevské jezero

Ženevské jezero

Největší a nejznámější švýcarské jezero svým tvarem připomíná banán. Obrovská vodní plocha je přirozenou hranicí mezi Švýcarskem a Francií, přičemž větší část patří právě Švýcarsku. Jezero je se svojí celkovou rozlohou 580 km2 největším alpským jezerem a zároveň druhým největším jezerem v Evropě.

Mrkněte na nabídku zájezdů do Švýcarska

I přes svůj ledovcový původ zajišťuje v letních měsících příjemné, osvěžující koupání s teplotami vody  kolem 24 °C. Malebná krajina kolem jezera je lemována vinicemi na kaskádovitých svazích, narazit můžete také na několik starobylých hradů. Pobřežní promenáda láká k procházkám, cyklistice či jízdě na kolečkových bruslích. Mezi oblíbené aktivity v této lokalitě patří i výletní plavby po jezeře, vodní lyžování a při příznivém větru windsurfing či plachtění.  

Bodamské jezero

Bodamské jezero

Bodamské jezero

Druhým největším jezerem v Alpách je jezero Bodamské. Švýcarsko se o něj dělí s Německem a Rakouskem. Patří mezi vyhledávané turistické oblasti nejen kvůli kvalitě vody, která jej řadí k vůbec nejčistším jezerům Evropy, ale také pro místní takřka středomořské klima, a to včetně vegetace. Teplota průzračné vody šplhá v letních měsících až k příjemným 23 °C, milovníkům koupání a slunění jsou k dispozici soukromé i městské pláže.

Vstupte do švýcarského nebe: Panoramatické vlaky vás dostanou!

Čtěte také:

Vstupte do švýcarského nebe: Panoramatické vlaky vás dostanou!

Okolí Bodamského jezera je protkáno hustou sítí cyklostezek o celkové délce 273 km, které patří k nejhezčím v Evropě. Trasa vede všemi třemi státy, přičemž ve švýcarské části je terén místy kopcovitý. Nenechte se odradit, odměnou za vynaloženou námahu vám budou velkolepé výhledy. 

Neuchâtelské jezero

Neuchâtelské jezero

Neuchâtelské jezero

Neuchâtelské jezero je největším jezerem, které leží celou svou rozlohou pouze ve Švýcarsku. Jeho okolí tvoří rozsáhlé vinohrady a úpatí pohoří Jura. Velmi oblíbené jsou turistické i cyklistické trasy napříč vinicemi, vinařskými vesničkami i podél pobřeží samotného jezera. Oblast si můžete prohlédnout také z výletních lodí, koupání a provozování vodních sportů je samozřejmostí. Ubytování zajišťují místní hotýlky a penziony, pro milovníky stanování je tu široká nabídka plně vybavených kempů na velmi dobré úrovni.

Cestujte bez obav: Připojištění Special vás chrání před potížemi s Covid-19

Luzernské jezero

Luzernské jezero

Luzernské jezero

Mezi nejkrásnější švýcarská jezera patří bezesporu i průzračné Vierwaldstättersee (Jezero čtyř lesních kantonů) s úchvatnou kulisou zasněžených alpských štítů. Jezero je známo i pod názvem Luzernské, podle místního města Luzern. Krásy Vierwaldstättersee si nejlépe vychutnáte na některém z výletních parníků, které brázdí vody přes sto let. Jezero má svůj ostrov zvaný Altstatt.

Rakouskem na kole bez starostí a zavazadel

Čtěte také:

Rakouskem na kole bez starostí a zavazadel

Zvláštností vodní plochy je její rozčlenění na čtyři části, které jsou vzájemně propojeny úzkými průlivy. Oblíbené jezero se může pochlubit vynikající kvalitou vody, která svým složením odpovídá vodě pitné. I díky tomu se zde výborně daří pstruhům obecným. Patří-li mezi vaše koníčky rybaření, nenechte si ujít možnost zachytat si v místních průzračných vodách.

Luganské jezero

Luganské jezero

Luganské jezero

Tři čtvrtiny tohoto jezera leží ve Švýcarsku, ta čtvrtá v sousední Itálii. Nevelké jezero bylo pojmenováno podle švýcarského města Lugano, které je proslulé svými plážemi. Stejně tak jako většinu ostatních i toto jezero nejlépe poznáte z paluby výletní lodi. Plavidlo si zde ale můžete i pronajmout. Plachetnici, katamarán, motorový člun nebo třeba rovnou jachtu! Luganské jezero leží v nejjižnějším výběžku země, díky čemuž má středomořské klima. Turisté si tuto oblast oblíbili především kvůli pěknému pobřeží a místním lázním.

Poznejte s námi Švýcarsko

Brienzské jezero

Brienzské jezero

Brienzské jezero

Okolí jezera i jezero samotné se řadí k nejkrásnějším místům celého Švýcarska. Nachází se na okraji švýcarských Alp, v Bernské vysočině. Tyrkysově zbarvená voda potěší nejen všechny vodomily, ale i vášnivé rybáře. Pod hladinou se hemží mnoho druhů ryb, v sítích rybářů nejčastěji uvízne okoun říční, který je nejvýznamnější lovenou rybou. Na břehu Brienzského jezera se nachází vyhlášená restaurace, která nabízí vynikající pokrmy z čerstvě ulovených ryb. Kromě rybaření se můžete věnovat různým vodním sportům, zúčastnit se vyhlídkové plavby na historickém kolesovém parníku nebo moderní motorové lodi, milovníci adrenalinu si určitě nenechají ujít paraglidingový let. Okouzlující okolní příroda s tmavými borovými lesy je vhodná nejen pro pěší turistiku, ale i pro jízdu na kole.

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Baví vás psát o zajímavých místech světa?

Hledáme nové nadšené kolegy do týmu, kteří by psali pro tento blog.

Chci psát pro tento magazín