Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Blog o cestování, tipy kam vyrazit na dovolenou

Nejkrásnější přírodní místa v České republice

Příroda České republiky

Příroda České republiky

Česká republika je sice malá, ale skrývá v sobě spoustu velkých krás a příležitostí pro zajímavé výlety, od majestátních hor přes tajemná jezera až po romantická skalní města. Poznejte s námi nejhezčí a nejoblíbenější přírodní zázraky své domoviny.

Adršpašské skály a Teplické skály

Adršpašské skály a Teplické skály jsou součástí Národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály vyhlášené roku 1933 k ochraně těchto zachovalých skalních měst. Rezervace se nalézá mezi obcemi Adršpach a Teplice nad Metují a vrcholem Čáp ve Východních Čechách. Adršpašské skály jsou od Teplických oddělené 7 km dlouhou Vlčí roklí. Najdete v nich až 90 m vysoké skalní věže, hluboké soutěsky, jezírka i vodopád. Oblastí vede zpoplatněná stezka pro turisty. Teplické skalní město se rozkládá podél Skalního potoka. Kolem toho vede zpoplatněná okružní stezka, oblast Supích skal a vrcholu Čáp však zpoplatněná není. Adršpašské a Teplické skály jsou se svými stovkami skalních věží vyhledávaným horolezeckým terénem.

Adršpašsko-teplické skály

Adršpašsko-teplické skály

Boubínský prales

Národní přírodní rezervace Boubínský prales leží 3,5 km severovýchodně od obce Zátoň v okrese Prachatice. Byla vyhlášena už v roce 1858, jedná se tedy o třetí nejstarší přírodní rezervaci v ČR. Patří k nejnavštěvovanějším místům Šumavy. Na jejím území se nacházejí stromy staré až 500 let. Zdejší chráněný bukosmrkový porost tvoří jednu z nejvýznamnějších lesnických lokalit Evropy. Projděte se po tamní naučné stezce nebo některé z turistických tras směřujících k rozhledně na vrchu Boubín. Ta v roce 2011 obsadila druhé místo v anketě iDNES.cz o nejhezčí rozhlednu Jihočeského kraje. Dohlédnete odtud až k 200 km vzdáleným Alpám.

Boubínský prales

Boubínský prales

Labský důl a Pančavský vodopád

Cesta ledovcovým údolím Labský důl v národním parku Krkonoše náleží k největším atrakcím české části Krkonoš. Do dolu padá kaskádovitý Pančavský vodopád, nejvyšší vodopád České republiky, jehož název pochází z německého pantschen či plantschen. To v překladu znamená „cákat, šplíchat“. Současný přístup k němu je omezený, ale poblíž se nachází vyhlídka, z níž je horní část vodopádu dobře vidět. Omezený výhled poskytuje Ambrožova vyhlídka. Celý vodopád pak můžete pozorovat z modré turistické značky, která vede právě přes Labský důl.

Labský důl a Pančavský vodopád

Labský důl a Pančavský vodopád

Prachovské skály

Nejslavnější skalní město Čech přitahuje turisty i horolezce. Skalní uskupení rozmanitých pískovcových útvarů a přírodní rezervace se rozkládá zhruba 5–7 km severozápadně od Jičína. Každého musí ohromit rokle Císařská chodba či Vyhlídky Míru a Českého ráje. Celá oblast je dobře přístupná autem, autobusem i pěšky (7 km od Jičína po značených cestách). Pro návštěvníky jsou zde v současnosti vytvořené tři prohlídkové okruhy. Turistická sezóna trvá od začátku dubna do konce října. Přístup do skal je ovšem zpoplatněn. Uprostřed skalní oblasti se nachází přírodní koupaliště Pelíšek. Zajímavá je též zřícenina malého skalního hradu Pařez v severozápadní části Prachovských skal, chráněná coby kulturní památka.

Prachovské skály

Prachovské skály

Pravčická brána

K největším a nejznámějším přírodním zajímavostem Česka patří bezesporu pískovcová Pravčická brána, jedna z nejvyšších skalních přírodních bran v Evropě. Můžete se na ni zajít podívat do národního parku České Švýcarsko. Na její vrchol se sice nedostanete, ale velký zážitek vám přinese už to, když si ji budete moci prohlédnout z okolních vyhlídek. Jedna je přímo na úpatí Pravčické brány. Ale jak se sem vlastně dostanete? Na výběr máte dvě přístupové trasy. Kratší a strmější stezka začíná v obci Hřensko. Druhou možností je cca 6 km dlouhá trasa začínající na Mezní Louce a vedoucí lesem po Gabrielině stezce.

Pravčická brána

Pravčická brána

Propast Macocha

Nejznámější česká propast Macocha v Moravském krasu představuje největší krasový systém u nás. Hloubka suché části činí přibližně 138 m. Propast si lze prohlédnout ze dvou vyhlídkových můstků nebo případně během prohlídky Punkevních jeskyní. Během té proniknete až na samé dno propasti. Tam na vás zapůsobí Horní a Dolní macošské jezírko. Dolní je hluboké min. 50 m. Schovává se pod skalním převisem a dodnes se nepodařilo dosáhnout jeho dna.

Propast Macocha

Propast Macocha

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Baví vás psát o zajímavých místech světa?

Hledáme nové nadšené kolegy do týmu, kteří by psali pro tento blog.

Chci psát pro tento blog