Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Blog o cestování, tipy kam vyrazit na dovolenou

Objevte 10 překrásných malých ostrovů v Chorvatsku

Autor článku: Simona Michálková

Publikováno: 11.07.2018

Vybrali jsme pro vás deset malebných chorvatských ostrovů, na nichž budete moci strávit poklidnou dovolenou, užívat si vodních radovánek a poznávat historické památky.

V Chorvatsku je nespočet ostrůvků

V Chorvatsku je nespočet ostrůvků

1. Biševo

Biševo se nalézá jihozápadně od dalmatského ostrova Vis. Zdobí ho čtrnáct jeskyní, ovšem tou nejvyhledávanější je překrásná Modrá jeskyně, proslulá magickou hrou barev a světla. Sluneční paprsky pronikají dovnitř otvorem pod vodou a vůbec nejhezčí podívaná se návštěvníkům naskýtá mezi desátou a dvanáctou hodinou. Další lákavou zajímavostí je Medvidina jeskyně, někdejší útočiště tuleňů středomořských. Ostrov však vyhledávají také milovníci vodních sportů a rybáři. Písečné pláže vybízejí k relaxaci.

Biševo

Biševo

2. Lopud

Druhý největší ostrov Elafitského souostroví leží v moři u Dubrovníku. Poklidný Lopud vám splní sen o tiché dovolené v krásné přírodě. Sousedství a snadná dostupnost Dubrovníku vám pak umožní zúčastnit se i různých kulturních akcí, zejména během léta. Lopud proslul dlouholetou námořní tradicí. Zátoka u stejnojmenné osady je pokládána za nejhezčí v souostroví.

Lopud

Lopud

3. Proizd

Jeden z nejhezčích malých chorvatských ostrovů budí pozornost úžasně modrou barvou moře. Leží v blízkosti ostrova Korčula na jihu Chorvatska. Sjíždí se sem hlavně hosté z městečka Vela Luka. Proizd, určený především k vodním radovánkám, nabízí bohaté možnosti pro koupání a šnorchlování. Čisté pláže pokrývají jemné oblázky a pohled na okolní zátoky bere dech.

Proizd

Proizd

4. Silba

Malý úzký ostrov Silba v severozápadním cípu Zadarského souostroví byste našli nedaleko ostrova Lošinj. Vyniká vysokým počtem hodin slunečního svitu, neobvykle mírným klimatem a křišťálově čistým mořem. Vyhledávají ho především turisté s dýchacími obtížemi. Ostrov nicméně stojí za návštěvu i kvůli bohaté flóře, nádherným písčitým plážím a zátokám.

Silba

Silba

5. Susak

Ostrůvek Susak najdete jihozápadně od ostrova Lošinj. Mezi převážně skalnatými ostrovy je výjimečný svým písečným povrchem. Auta zde nejezdí a vlastně tu ani nejsou asfaltové silnice. Na východním pobřeží stojí městečko, v němž se dochovaly pozůstatky benediktinského kláštera z 11. století. Susak získal věhlas i díky místním pestrobarevným krojům.

Susak

Susak

6. Sveti Nikola

Ostrůvek Sveti Nikola leží u Poreče a představuje ideální místo pro ty, kdo chtějí uniknout před každodenním stresem. Tady vás obklopí bujná vegetace, borový les, krásně upravené zahrady i romantické pláže. Zdejší resort vám zajistí dovolenou snů s řadou zábavných a sportovních aktivit pro všechny věkové kategorie.

7. Šipan

Největší ostrov Elafitského souostroví Šipan je od pevniny oddělen Koločepským průlivem a od sousedního Lopudu úžinou. Přístavní městečka Šipanska Luka a Sudurad potěší svými významnými památkami zejména milovníky historie. Turisté ovšem přijíždějí na ostrov nejen za příjemným klidem a pamětihodnostmi, ale i za vodními sporty. Šipanska Luka přitahuje hlavně jachtaře a sportovní rybáře.

Šipan

Šipan

8. Šolta

Podlouhlý ostrov Šolta patří mezi menší středodalmatské ostrovy. Jeho členité pobřeží působí malebně díky četným zálivům a zátokám. Od sousedního ostrova Brač ho odděluje Splitská úžina. Kolem celého ostrůvku najdete spoustu nádherných pláží. Prakticky jediným turistickým centrem Šolty je osada Nečujam, jež vyniká úchvatnou zátokou a slibuje řadu sportovních aktivit ve vodě i na souši.

Šolta

Šolta

9. Veliki Brijun

Ostrov s panensky krásnou a takřka netknutou přírodou, to je Veliki Brijun v západní části Itrie. Spolu s Malim Brijunem a dalšími ostrůvky tvoří jedineční pás s bujnou vegetací a rostlinnými druhy, jaké jinde nenajdete. Návštěvníky táhne na Veliki Brijun vyhlášený národní park, zoologická zahrada a safari park na západě a také významná historická památka – hranolová věž. Za zhlédnutí stojí i benátský kostel.

Veliki Brijun

Veliki Brijun

10. Zlarin

Zlarin je součástí Šibenického souostroví v Severní Dalmácii. Bývá nazýván zlatým ostrovem. Najdete zde dílnu, v níž se ručně vyrábějí šperky z korálů, které si turisté rádi kupují. Protože tady nejezdí automobily, užijete si nerušenou a odpočinkovou dovolenou. Jediná ostrovní osada, nesoucí rovněž jméno Zlarin, ukrývá několik atraktivních památek.

Zlarin

Zlarin

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Přáli byste si navštívit tuto lokalitu? Stačí si vybrat.

Baví vás psát o zajímavých místech světa?

Hledáme nové nadšené kolegy do týmu, kteří by psali pro tento blog.

Chci psát pro tento blog