Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Olympiáda budoucnosti: Zachraňte planetu!

Tématem Olympiády v Tokiu je udržitelnost

Tématem Olympiády v Tokiu je udržitelnost Martijn Baudoin

Přípravy na letní olympijské hry jsou v plném proudu a už teď je jasné, že se kromě sportovních výkonů a božské gastronomie můžete těšit na neobvyklé technologické a ekologické inovace.

Hlavním tématem Her XXXII. olympiády je totiž udržitelnost, která jasně zaznívá i v jejich sloganu: Buďme společně lepší – pro planetu i pro lidi. Japonsko tak chce k zelenějším řešením inspirovat nejen své obyvatele, ale rovnou celý svět.    

Medaile z elektro-odpadu

Na stupních vítězů se budou rozdávat medaile vyrobené výhradně z elektronického odpadu, V celonárodní sbírce se už více než rok shromažďují mobilní telefony, kamery, herní konzole a počítače. Ekologické budou i pochodně, vyrobené z recyklovaného hliníku z Fukušimy. Stadiony, sportovní vesnice a další zařízení spojená s olympiádou pojedou na solární energii.

Roboti pomocníci

Olympiáda v Tokiu chystá robotické pomocníky

Olympiáda v Tokiu chystá robotické pomocníky Franck V

Poblíž olympijské vesnice by mělo vzniknout městečko robotů, kteří budou mít za úkol pomáhat turistům s orientací, dopravou i překladem. Cílem organizátorů je nejen zpříjemnit cizincům jejich pobyt, ale také nastínit vizi ideálního směřování lidstva: tedy být k sobě vstřícní bez ohledu na národnost, náboženství, věk nebo společensko-ekonomický status.

Biopalivo z algae

Letadla poháněná algae - utopie?

Letadla poháněná algae - utopie? Nagatoshi Shima Mura

Říká se, že odvážnému štěstí přeje a nutno říci, že smělé ekologické plány pro nadcházející olympiádu jsou rozhodně ambiciózní. Pokud se to podaří, hromadná a částečně i letecká doprava by měla jezdit na palivo z mořských řas a snížit tak emise oxidu uhličitého až o 70 %. 

Okázalé roje meteorů

V Japonsku chystají umělý meteorický déšť

V Japonsku chystají umělý meteorický déšť Simon Zhu

Ne všechny technologické vychytávky musí být nutně praktické. Stačí když jsou působivé. Japonský startup ALE vyvíjí ve spolupráci s univerzitou mikro satelit ve tvaru krychle, který bude vyslán do vesmíru a nad městem vytvoří umělý meteorický déšť. A když se to podaří, budou tyto padající hvězdy dokonce hýřit všemi barvami!

Taxíky bez řidiče

Na olympiádě v Tokiu budou taxíky bez řidiče

Na olympiádě v Tokiu budou taxíky bez řidiče dil

Japonsko plánuje během olympiády nasazení autonomních robotických taxíků, které by vozily sportovce i turisty po městě a okolí. Stačí si stáhnout mobilní aplikaci a váš kočár bude přistaven. 

Chcete zažít olympiádu budoucnosti na vlastní kůži? Tak pojeďte fandit s námi! Invia se stala autorizovaným prodejcem lístků na olympiádu a chystá lákavé olympijské balíčky. Už nyní si můžete rezervovat vstupenky a podpořit český tým v Tokiu. Zkrátka, kdo nejede, není Čech!

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Baví vás psát o zajímavých místech světa?

Hledáme nové nadšené kolegy do týmu, kteří by psali pro tento blog.

Chci psát pro tento magazín