Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pamukkale – nejúchvatnější turecký div přírody

Pamukkale v Turecku

Pamukkale v Turecku

Jihozápadní Turecko se pyšní velkolepým dílem přírody, které nemá ve světě obdoby. V oblasti zvané Pamukkale vzniklo během tisíců let něco, co nelze slovy popsat. Můžete jen němě stát a užasle koukat na fascinující přírodní skvost, který vám doslova vyrazí dech. Jak vypadá místo, kde příroda čaruje?

Travertinové kaskády s minerálními jezírky v Pamukkale

Turecké Pamukkale – v překladu „Bavlněný hrad“ - je místem, které upoutá pozornost na první pohled. Díky vysoce mineralizované vodě plné vápníku vyvěrající na vršku hory vznikla během několika tisíc let překrásná jezírka s průzračnou vodou, která vytvářejí terasy. A ne ledajaké. Díky minerálům jsou bělostné, z dálky máte pocit, že koukáte na svahy plné třpytivého, čerstvě napadlého sněhu. Při bližším pohledu zjistíte, že jde o sněhově bílé vápencové vodopády – naprostý přírodní unikát, který jinde na světě nespatříte. Tzv. travertinové kaskády vytvořily vytékající minerální prameny, které jsou ukryty ve skalách a touto cestou se dostávají na povrch, kde se formují minerální usazeniny. Tento bezesporu zajímavý a velmi pomalý proces stále pokračuje a za ideálních podmínek bude pokračovat i další tisíce let.

Kaskády s jezírky v Pamukkale

Kaskády s jezírky v Pamukkale

Koupání v křišťálově čisté vodě má přísná pravidla

Překrásné přírodní bazénky s průzračnou vodou lákají ke koupání, avšak kdo by chtěl ponořit své tělo do teplého, léčivého pramene, má smůlu. V přírodních kaskádovitých jezírkách je koupání přísně zakázáno. Ochránci přírody se snaží zachovat tento přírodní úkaz v současné podobě i pro další generace, což je pochopitelné a chvályhodné. Ke koupání jsou určena uměle vytvořená jezírka, ve kterých dosahuje teplota vody až ke 40°C. Ostatními jezírky se ale můžete alespoň procházet. Je však nutné dodržet základní pravidlo – na nohou nesmíte mít žádnou obuv. I přesto se najdou jedinci, kteří nařízení nedodržují. Právě kvůli nim místo střeží bedlivý hlídač, který tyto opovážlivce bez milosti vyhání.

"Koupání" v Pamukkale

Pamukkale v ohrožení?

Problémem Pamukkale je nedostatek vody. Řada jezírek je téměř nebo zcela bez vody. Terasy bez potřebné dávky vody začínají šednout a obrůstat řasami, čímž ztrácí svoji původní, unikátní podobu. Na některých místech tak přírodní dílo pomalu zaniká.

Pamukkale trápí nedostatek vody

Pamukkale trápí nedostatek vody

Jak se v Pamukkale vyhnout náporu turistů?

Oblast Pamukkale je turisticky velmi atraktivní, proto počítejte s davy turistů. A to navzdory poměrně vysokému vstupnému. Avšak nenechte se touto skutečností odradit, oblast nabízí skutečně fascinující podívanou. Nejvhodnější doba pro návštěvu místa je brzy ráno anebo pak později odpoledne, protože v nejatraktivnějších časech tu bývá skutečně přeplněno.

Na Pamukkale počítejte s davy turistů

Na Pamukkale počítejte s davy turistů

Starobylé město Hierapolis

V okolí Pamukkale, přímo nad travertinovými kaskádami, se nachází bývalé antické lázeňské město Hierapolis (v překladu „Svaté město“), respektive jeho ruiny včetně unikátního pohřebiště. Spolu s vápencovými terasami v Pamukkale bylo město zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Hierapolis, Turecko

Hierapolis, Turecko

Prohlédněte si vzácné pozůstatky staveb i unikátní pohřebiště

V bývalém lázeňském léčebné středisku se zachovaly pozůstatky římského amfiteátru s padesáti řadami sedadel v hledišti, který údajně pojmul v dobách své největší slávy až 20 tisíc diváků.

Pozůstatky Apollónova chrámu, kde se kdysi nacházela věštírna, Byzantská brána či původní dlážděná cesta a také unikátní pohřebiště, kde bylo nalezeno a odkryto více jak tisíc hrobů vás vrátí o tisíce let nazpět.

Byzantská brána v Hierapolisu

Byzantská brána v Hierapolisu

Součástí Hierapolis je i archeologické muzeum, kde si můžete prohlédnout vzácné artefakty a dozvědět se zajímavosti o minulosti tohoto poutavého místa.

Výjimečná oblast Pamukkale je skutečným mistrovským dílem přírody. Vzácným skvostem, který může Turecku celý svět jen tiše závidět.

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Baví vás psát o zajímavých místech světa?

Hledáme nové nadšené kolegy do týmu, kteří by psali pro tento blog.

Chci psát pro tento blog