Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Blog o cestování, tipy kam vyrazit na dovolenou

Potápění a šnorchlování v egyptském Marsa Alam

Autor článku: Simona Michálková

Publikováno: 12.09.2017

Marsa Alam, egyptské město na pobřeží Rudého moře, bývalo kdysi rybářskou vesničkou. Dnes patří k nejnavštěvovanějším turistickým destinacím v zemi a je pravým rájem pro nadšené potápěče.

Potápění v Rudém moři

Potápění v Rudém moři

V Marsa Alam najdete nejen bohatý podmořský život

Pod zdejší hladinou to vskutku žije, na čemž má zásluhu trvale teplé moře. Pestré korálové útesy, barevné rybky i sama úžasná podvodní viditelnost lákají potápěče, zatímco silný vítr vytváří ideální podmínky pro fanoušky windsurfingu. Vyskytují se tu ovšem i delfíni, žraloci a dugongové indičtí. Turisty bažící zejména po kultuře jistě nadchnou blízké smaragdové doly a chrám egyptského panovníka Sethiho I. V Khanaisu.

Spousta příležitostí k potápění v Marsa Alam

Je libo blízké setkání s delfíny? Či dokonce se žraloky? Ano, v Marsa Alam vám bude umožněno i to! Stačí kontaktovat některé z místních potápěčských center a najít správné místo. Specializovaná centra jsou provozována zkušenými profesionály a mívají k dispozici veškeré potřebné vybavení. Vyskytují se téměř ve všech přímořských letoviscích a resortech. Nabízejí rovněž lekce pro začátečníky i kurzy pro pokročilé.

Ras Samadai, nacházející se uprostřed chráněné rezervace, je známý coby delfíní útes. Ačkoli se pod hladinou prohání různé druhy atraktivních ryb, inteligentní delfíni jsou jednoznačně nejoblíbenější. Setkání s nimi ve volné přírodě znamená pochopitelně nezapomenutelný zážitek.

Ras Samadai, delfíní útes

Ras Samadai, delfíní útes

Stále oblíbenější je i potápění se žraloky, nebezpečnými pány podmořského světa. Jako nejvhodnější se pro jejich pozorování jeví útes Elphinstone, a to především od dubna do června nebo od října do listopadu. Tento útes ohromuje i labyrintem korálových chodbiček a je ostatně jednou z nejlepších lokalit pro potápění na světě. Je ovšem určen spíše zkušeným potápěčům.

Ačkoli vám potápění se žraloky připadá zajímavé, možná spíše oceníte obyčejnou zabezpečenou pláž, kde si budete moci v klidu zaplavat bez toho, abyste museli být neustále ve střehu. I to je samozřejmě možné. Pláže určené ke koupání a relaxaci jsou chráněné protižraločími sítěmi.

Další oblíbenou lokalitou pro potápění je Abu Dabbab, jedno z mála míst na planetě, kde si můžete zaplavat se vzácnými dugongy. Mělká zátoka je zároveň domovem velkých mořských želv.

Dugong neboli mořská kráva

Dugong neboli mořská kráva

K prozkoumání láká i Fury Shoals, takřka nedotčená oblast tvořící několik útesů a nabízející úžasné příležitosti k potápění. Hlavní atrakcí je zde čínský remorkér, jenž se potopil ve 40. letech minulého století.

Taktéž vrak Hamada, pětašedesátimetrová loď potopená roku 1993, nabízí snadný a velkolepý pobřežní ponor. Je skvělým místem pro fotografování pod vodou.

Šnorchlování v Marsa Alam

V okolí Marsa Alam naleznete několik velmi dobrých míst pro šnorchlování. Těmi nejvyhledávanějšími jsou bezesporu zátoka Abu Dabab s působivými korály a mořskými živočichy, pláž Kahramana a delfíní dům Sha'ab Samadai.

Podmořský život

Podmořský život

Počasí v Marsa Alam

V Marsa Alam, nejjižnějším egyptském letovisku u Rudého moře, se mohou lidé těšit ze slunného počasí prakticky celý rok. Klima je mírnější než ve vnitrozemí, letní teploty však nedosahují příliš extrémních hodnot (na rozdíl např. od Luxoru). Jako nejpříjemnější období pro návštěvu se jeví březen, duben, říjen či listopad. Pro potápění jsou nejlepší podmínky během léta s teplotou vody okolo 30 °C, nicméně potápění je tu možné v podstatě kdykoliv.

Potápěč v Rudém moři

Potápěč v Rudém moři

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Baví vás psát o zajímavých místech světa?

Hledáme nové nadšené kolegy do týmu, kteří by psali pro tento blog.

Chci psát pro tento blog