Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Za exotikou na Kapverdské ostrovy

Pláž Verandinha, Boavista

Pláž Verandinha, Boavista

Stát Kapverdy je tvořen deseti ostrovy v Atlantském oceánu při pobřeží západní Afriky. Nejnavštěvovanější jsou ostrovy Boa Vista a Sal.

Ostrov Boa Vista – Sahara v Atlantiku

Boa Vista je třetím největším ostrovem Kapverd, z velké části neobydleným. Pouze několik malých měst tu statečně vzdoruje písku a suchu. Ostatně i hlavní město, Sal-Rei, je spíše jen větší vesnicí. Pro své velké pouštní plochy a blízkost k africké pevnině bývá ostrov přezdíván „Saharou Atlantiku“. Ačkoli je převážně pustý a má jen minimum vegetace, zdejší luxusní hotely a apartmány v maurském stylu přitahují pozornost a zájem turistů. Nutno podotknout, že za to Boa Vista vděčí také zdejšímu mezinárodnímu letišti a nejkrásnějším i nejdelším plážím Kapverd, které nabízejí bohaté možnosti pro plážovou turistiku a vodní sporty, jako je potápění či surfování.

Kostel v hlavním městě Sal Rei

Kostel v hlavním městě Sal Rei

Je rovněž možné udělat si na Boa Vista tzv. plážovou procházku. Jsou zde zdánlivě nekonečné a osamocené pláže přímo vybízející k bezstarostnému toulání. Nicméně je třeba mít se na pozoru před ozbrojenými zloději, kteří v nedávné době opakovaně okrádali turisty právě na opuštěných plážích Boa Vista.

Plá Chaves

Plá Chaves

V Praia de Chaves lze nalézt pozůstatky staré cihelny, jasně ukazující vítězství pouště nad civilizací. Další krásné pláže pro pěší se nacházejí na severu ostrova. Na pláži Cabo Santa Maria najdete pravděpodobně nejznámější a nejfotografovanější kapverdský vrak ztroskotané lodi. Zdá se ovšem, že právě tyto zmíněné pláže se stávají terčem zločinců, buďte proto zvlášť obezřetní a raději nechoďte nikam sami.

Vrak lodi na pláží Santa Maria

Vrak lodi na pláží Santa Maria

Co dalšího můžete prožít na Boa Vista? To pravé pouštní dobrodružství! Existují poskytovatelé nabízející jednodenní výlety jeepem do pouště. Jak už ale bylo řečeno, v relativně rovinaté krajině se lze vydat na procházku do okolí i pěšky. Zajímavou exkurzi pak určitě představují lodní výlety za velrybami, jichž jsou tu na jaře k vidění desítky. Pokud neuvidíte velryby, zajisté vám úsměv na tváři vyloudí rozpustilí delfíni.

Ostrov Sal – ráj nejen pro surfaře

Žádný z Kapverdských ostrovů se v posledních letech nezměnil tolik jako Sal. On sám, stejně jako jeho hlavní turistické středisko Santa Maria, má podle cestujících se skutečnými Kapverdami pramálo společného. Nicméně pokud poletíte na Kapverdy za surfováním, kite surfingem či windsurfingem, budete na ostrově Sal zcela spokojení. Koneckonců to byli právě surfaři, kdo ho v roce 1970 objevili.

Sal uspokojí taktéž nadšené potápěče, neboť nabízí nejlepší vybavení pro průzkum podmořského světa ryb. Jednou z atrakcí v Santa Maria je i možnost podívat se na molo za rybáři, jak zpracovávají nebo prodávají svůj stávající úlovek. Ten se často dostává do některé z místních restaurací jako výtečná pochoutka k večeři. Typickým kapverdským pokrmem je Garuppa, druh okouna s chutným masem, ale i se spoustou kostí.

Zpracování i prodej ryb probíhá přímo na mole

Zpracování i prodej ryb probíhá přímo na mole

Na ostrově Sal je toho k vidění mnoho. Co však opravdu stojí za to, je cesta nabízená obvykle jako kombinace: návštěva zálivu Buracona a solné pánve v Pedra Lume. Buracona je malá zátoka a laguna nalézající se na severozápadě ostrova. Je součástí chráněné krajinné oblasti Buracona-Ragona. Najdete zde jednu z mála jeskyní na Kapverdách, která se nazývá „Modré oko“. V oblasti jsou přírodní koupaliště, kde se můžete koupat, ale nenechejte tu žádné cennosti. S turistickými skupinami sem přišli i kapsáři. Starověké solné doly na Pedra Lume jsou jako muzeum pod širým nebem. V blízkosti Santa Maria jsou však i jiné solné doly, které také stojí za návštěvu.

Buracona, ostrov Sal

Buracona, ostrov Sal

Nejvhodnější doba pro návštěvu Kapverd

Kdy je nejvhodnější doba pro návštěvu Kapverd? Vzhledem k neustále suchému a horkému podnebí se zdá, že po celý rok. Teploty se zde pohybují mezi 20 a 30 °C. Nejčastěji doporučované je období od července do listopadu.

Doba letu na Kapverdské ostrovy

Na Kapverdy se dá letět tzv. dálkovým letem, tedy takovým, jenž trvá déle než šest hodin. Doba letu na Kapverdy by měla být přibližně 6 hodin a 15 minut. Po příletu je třeba si posunout čas na hodinkách či telefonech o 3 hodiny zpět (letní čas) nebo o 2 hodiny zpět (zimní čas).

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Baví vás psát o zajímavých místech světa?

Hledáme nové nadšené kolegy do týmu, kteří by psali pro tento blog.

Chci psát pro tento blog