Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zajímavé vánoční tradice ve světě

Ozdobený stromek je pro nás symbolem Vánoc

Ozdobený stromek je pro nás symbolem Vánoc

O Vánocích zdobíme stromeček, zapalujeme svíčky na adventním věnci, lijeme olovo, vyrábíme lodičky z ořechových skořápek a rozkrajujeme jablka tak, abychom v nich našli hvězdičky. Celý den až do večera se postíme, protože chceme vidět zlaté prasátko. Zpíváme koledy, pečeme cukroví, věšíme jmelí a šupinu z vánočního kapra strkáme do peněženky. Házíme botou, zvoníme zvonečkem a těšíme se na Ježíška. To všechno jsou naše staré dobré lidové zvyky a obyčeje, které nám zpestřují svátky. Jaké tradice se ale dodržují jinde ve světě?

Argentinské vánoční tradice

V Argentině mívají o Vánocích teplé počasí. Přípravy na svátky tu začínají velmi brzy, často už v listopadu. Velká část obyvatel je katolického vyznání, a proto také oslavují advent. Argentinské domy bývají krásně ozdobené světýlky a zelenými věnci se zlatými, červenými a bílými květy. Na dveřích visí červené a bílé girlandy. Velmi oblíbené jsou i vánoční stromy. Zdobí se obvykle 8. prosince a do jejich blízkosti se kladou betlémy. Zato vánoční přání nejsou příliš běžná. Dárky si dávají spíše jen příbuzní a dobří přátelé. Jednou z nejhezčích vánočních tradic je tu „globos“, papírová dekorace s plamínkem uvnitř, která se podobně jako čínská lucerna vznese do nebe. Na Štědrý večer po půlnoci bývá těchto lampionů plná obloha.

Argentinské globos

Argentinské globos

Belgické vánoční tradice

V Belgii většina lidí zdobí vánoční stromky světýlky, girlandami, hvězdou na vrcholu a všelijakými dalšími cetkami. Někteří mívají v zahradách betlémy v životní velikosti. Ve většině obcí se vedle kostela nacházejí velké „skutečné“ scény s živými zvířaty (osel, ovce, vůl) a sborovou hudbou. Vnějšek domu ozvláštňují soby a Santa Claus lezoucí po střeše (ten je velmi populární). Belgičané si dávají malé rodinné dárky, rádi poslouchají vánoční hudbu a v jejich televizích běží filmy jako Sám doma, Fantom opery (proč ho nedávají u nás?) nebo Disneyho pohádky.

V Belgii může Santa Claus vypadat i takto

V Belgii může Santa Claus vypadat i takto

Řecké vánoční tradice

V Řecku chodí na Štědrý den děti, zvláště chlapci, zpívat do ulic „kalanda“ (koledy). Hrají přitom na bubny a triangl. Někdy přinášejí modely člunů zdobené ořechy, které jsou obarveny dozlatova. Přinášení lodí je na řeckých ostrovech velmi starý zvyk. Pokud děti dobře zpívají, mohou za odměnu dostat i peníze nebo něco k jídlu, různé sladkosti, ořechy nebo sušené fíky.

Lodě k Vánocům v Řecku prostě patří

Lodě k Vánocům v Řecku prostě patří

Vánoční stromy jsou v Řecku populární, ale starší a tradičnější dekoraci představuje mělká dřevěná miska s kusem drátu zavěšeným přes okraj. Na drátu visí bazalka, zabalená okolo dřevěného kříže. Někdy se v misce udržuje voda, aby byla bazalka stále čerstvá. Jednou za den někdo (zpravidla matka rodiny) ponoří kříž a bazalku do svěcené vody a pak pokropí každou místnost v domě.

Ukrajinské vánoční tradice

Vánoce na Ukrajině se slaví 7. ledna, protože se tu stejně jako v mnoha jiných zemích používá starý juliánský kalendář. Hlavní vánoční jídlo nazývané „Sviata Vecheria“ (svatá večeře) se podává na Štědrý večer 6. ledna v místnosti, kde je umístěna dekorace didukh (dědeček). Didukh je vyroben ze svazku pšenice a symbolizuje velké pšeničné pole na Ukrajině. Může reprezentovat předky, s nimiž jsou lidé stále spojeni ve svých vzpomínkách. Po jídle Ukrajinci rádi zpívají „koliadky“, buď přímo u stolu, nebo venku v ulicích. Když vyjdou ven, často s sebou nesou zářivé červené hvězdy.

Didukh - tradiční ukrajinská vánoční dekorace

Didukh - tradiční ukrajinská vánoční dekorace

Indické vánoční tradice

Ve srovnání s jinými náboženskými slavnostmi jsou Vánoce v Indii poměrně malým svátkem kvůli počtu křesťanů v zemi (přibližně 2,3 %). Nicméně víme, že populace Indie přesahuje miliardu, takže tu vlastně žije asi 25 milionů křesťanů.

Místo tradičních stromků lidé zdobí banánovníky nebo mangovníky, respektive jakýkoliv strom, který mají k dispozici. Někdy používají na zdobení svých domovů i listy manga. V jižní Indii křesťané pokládají na ploché střechy svých domů žárovky s ropnými hořáky, aby ukázali sousedům, že Ježíš je světlem světa.

V Indii si na Vánoce ozdobí jakýkoliv strom

V Indii si na Vánoce ozdobí jakýkoliv strom Djampa

Kostarické vánoční tradice

Obyvatelé Kostariky zdobí své domy krásnými tropickými květinami. V centru pozornosti stojí betlém, nazývaný Pasito nebo Portal. Je rovněž zdoben květy a někdy i ovocem. Některé scény trvá dlouho vytvořit a zapojena bývá celá rodina. K tradičním postavám jsou přidávány další a přibývají i jiné modely, včetně domů a spousty různých druhů zvířat. Vánoční věnce se vyrábějí z cypřišových větví a jsou krášleny červenými kávovými bobulemi a stuhami. Patrně nejpopulárnějším ovocem v období Vánoc jsou zde jablka.

Betlém

Betlém

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Baví vás psát o zajímavých místech světa?

Hledáme nové nadšené kolegy do týmu, kteří by psali pro tento blog.

Chci psát pro tento blog