Cestování se nemusíte vzdávat ani v těhotenství. Dodržujte ale základní pravidla

...

Ani těhotné ženy se nemusejí dle odborníků vzdávat cestování. Na cestu však musejí být důkladně připraveny. Při létání je třeba počítat s možnými kontrolami zdravotního stavu i zvýšeným rizikem trombózy, při cestě autem zase nesmějí těhotné ženy zapomínat na pitný režim. Obezřetné musejí být nastávající matky i při výběru cílové destinace.

Obecně nejbezpečnější je pro cestování dle lékařů druhý trimestr, kdy ustupují počáteční nevolnosti a výrazně se snižuje riziko potratu. V začátcích těhotenství a těsně před porodem se naopak cestování gravidním ženám nedoporučuje. Vůbec by poté dle lékařů neměly cestovat ženy s opakovanými samovolnými potraty a ty, které mají časté bolesti v podbřišku nebo krvácejí. Podobnými pravidly se při odbavování cestujících řídí i letecké společnosti. Těhotné ženy se tak musejí připravit na jistá opatření a omezení.

Létání s omezením


Pokud má žena v těhotenství jakékoli komplikace, bude od ní požadováno lékařské potvrzení, a to obzvláště v pokročilejším stadiu gravidity. Mnohem dříve je vyžadováno potvrzení u žen, které očekávají narození více než jednoho dítěte,“ říká Marika Janoušková, tisková mluvčí Letiště Václava Havla.

Doba, kdy jsou letecké společnosti ochotné nastávající matky na palubu přijmout, se liší. Obecně se limit pro jejich přepravu pohybuje mezi 32. a 36. týdnem, v případě vícečetného těhotenství se pak přepravují matky zhruba do 28. týdne gravidity.

Z letošních statistik vyplývá, že 64 % turistů cestuje na dovolenou letadlem. Tento druh dopravy nemusí být odepřen ani těhotným ženám, ty se však musejí na cestu důkladně připravit a zjistit si podmínky konkrétní letecké společnosti. V případě, že žena není schopna doložit, v jakém stádiu těhotenství je, je totiž dopravce oprávněn ji z přepravy vyloučit,“ vysvětluje Michal Tůma, marketingový ředitel české cestovní agentury.

Cestování letadlem by v případě bezproblémového těhotenství nemělo představovat vážnější rizika. V pokročilé fázi gravidity však v některých případech hrozí dle gynekologů předčasný porod. Při startu a přistávání letadla se totiž může změnou tlaků protrhnout vak blan a odtéct plodová voda.
Obzvláště při delších letech pak musejí těhotné ženy počítat se zvýšeným rizikem žilní trombózy, kdy se vlivem přetížení shlukuje krev v dolních končetinách. Odborníci proto doporučují využít stahovacích punčoch. Vyplatí se také dodržování pitného režimu a pravidelné procházky po letadle.

...

Kam vyrazit?


Ačkoli se těhotenství s cestováním nevylučuje, ne všechny dovolenkové destinace jsou podle odborníků pro ženy v očekávání vhodné.

„Gravidní ženy by neměly volit destinace se zvýšeným rizikem infekčních nemocí, jako je žloutenka nebo malárie. Cestování do exotických zemí, které vyžaduje speciální očkování, pro ně proto není vhodné. Naopak dovolené v tradičních evropských letoviscích si mohou bez problému dopřát,“ říká Michal Tůma.

Budoucí matky by se pak měly vyhýbat i dalším typicky dovolenkovým aktivitám. „Těhotná žena by se neměla slunit. Při opalování dochází k redistribuci krevního oběhu se snížením průtoku krve placentou, což může mít za následek zhoršení zásobení plodu kyslíkem a živinami. Mohou se dostavit i závratě, a dokonce až ztráta vědomí. Lepší je se více zdržovat ve stínu. Rovněž termální lázně nebo saunování nejsou v graviditě ze stejného důvodu vhodné,“ vysvětluje MUDr. Turčan

bety.cz

Publikováno: 11.08.2017