Pobřeží slonoviny Pobřeží slonoviny

  • Zajímavá místa

    Hlavní město Pobřeží Slonoviny Yamoussoukro leží v srdci země a získalo statut hlavního města až v roce 1983. Soustředí se sem politická moc a sídla obchodních společností. V Yamoussoukro leží druhá největší katedrála na světě, hned po katedrále sv. Petra ve Vatikánu. Bazilika Notre Dame de la Paix pojme až 7000 věřících a okna svatostánku vyzdobená barevnou mozaikou se blyští na dálku. Katolická víra je v centrální oblasti země minoritně zastoupená, proto je bazilika dominující hlavnímu městu raritou. Při procházkách městem se zastavte u architektonického skvostu v podobě prezidentského paláce nebo u bohatě dekorované centrální mešity.

    Bývalé hlavní město Abidžan se rozkládá na pobřeží Guinejského zálivu. Charakterizují ho rušné ulice spojující moderní zástavbu s původní pestrobarevnou architekturou. Návštěvníky může překvapit pohled na vysoké mrakodrapy, které vysloužily Abidžanu přezdívku Africký New York. Více než třetina obyvatel Abidžanu pochází z okolních afrických zemí a společně s místními tvoří bohatý kolorit kultur, tradic a náboženství. Abidžan pulsuje neustálým turistickým ruchem podpořeným pohostinností obyvatel, velkým výběrem barů a restaurací, uměleckými aktivitami a neutichající hudbou zejména na ulici Rue Princesse. Lidé v Abidžanu milují zábavu s tancem a zpěvem ve stylech reggae a rap a město se stalo kolébkou populárních současných umělců. V Abidžanu zůstala sídla všech ambasád a některé úřady. Navštivte muzeum Cocody Municipal Museum zaměřené na současné umění a Národní muzeum představující historii země a archeologické nálezy. Podívejte se do přírodní rezervace Parc du Banco Rainforest reserve nebo se odreagujte na nejznámější pláži v zemi.

    Město Grand Bassam leží pod stinnými palmovými listy na pobřeží Atlantského oceánu. Bývalé centrum guvernéra je plné chátrajících koloniálních staveb. V guvernérském paláci dnes sídlí Národní muzeum odívání mapující typické kroje místních kmenů. V Grand Bassam nechybí tržiště pod širým nebem, kde nakoupíte suvenýry ze široké nabídky afrických umělců.

    Západně od Abidžanu stojí domky pohádkové rybářské vesničky Sassandra, okolo níž se táhnou kilometry zlatavých pláží. Nedaleko Sassandry se nachází Parc Naturel de Gaoulou, kam vyjíždějí výpravy za pozorováním hrochů.

    Horská vesnička Man leží v kopcích na severu země. Z Manu startují turistické stezky k vrcholům v okolí a k vodopádům, přes které vedou lanové žebříky. Pokud navštívíte osady Biankouma a Gouessesso vzdálené asi 55 kilometrů od Manu, ocitnete se ve světě před několika desítkami let.

    Národní park Tai je posledním pozůstatkem původního tropického pralesa v západní Africe. Rozkládá se na 3 300 km2 a roku 1982 byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Žijí zde ohrožené populace pygmejských hrochů, šimpanzi a dalších 11 druhů opic, levharti. I Národní park Comoé figuruje na seznamu UNESCO. Po desítkách let nekontrolovaného pytlačení ho místní autority vzaly pod svou ochranu. Park je otevřený od prosince do května. Pestrá paleta rostlin a živočichů láká do parku turisty i přírodovědce z celého světa. V Comoé žijí lvi, sloni, hroši, hyeny a četné druhy ptáků. Na hranicích Pobřeží slonoviny, Libérie a Guiney leží přírodní rezervace Mount Nimba se svahy pokrytými hustým lesem, v němž se ukrývá mnoho chráněných živočichů. I tento kousek přírody spadá pod křídla organizace UNESCO.