Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

10 důvodů k návštěvě Malty

Pobřeží Malty

Pobřeží Malty

O Maltě toho mnozí turisté vědí poměrně málo, na rozdíl od populárních prázdninových destinací, jako je Francie, Španělsko, Itálie nebo Řecko. Právě zdejší dovolená by však neměla chybět na vašem seznamu cestovatelských přání. Co odlišuje Maltu od ostatních a činí z ní perfektní ostrov pro vaše léto?

1. Příjemní lidé

Obyvatelé Malty jsou známí svou pohostinností, vstřícností a velkorysostí. Mnozí vám ochotně podají pomocnou ruku, budete-li potřebovat instrukce či cokoli jiného. Budou se snažit, aby se hosté cítili na ostrově jako doma. Tato charakteristika má hluboké kořeny v maltské kultuře a je pochopitelně vítaná.

Maltu si zamilujete

Maltu si zamilujete

2. Téměř všichni mluví anglicky

Skutečnost, že angličtina je druhým oficiálním jazykem Malty, evidentně pomáhá. Odstraňuje jazykovou bariéru, s níž se mnozí cestovatelé do jiných prázdninových destinací často potýkají. Malta bývala součástí britského impéria (asi 160 let, roku 1964 získala nezávislost), které formovalo zemi i její obyvatele. Většina z nich má v současnosti dobrou znalost angličtiny. Komunikace tedy pro anglicky mluvící turisty nepředstavuje žádný problém, či snad jen velmi malý. Maltština je nicméně stále primárním jazykem, jímž mluví většina obyvatelstva.

Relax na Maltě

Relax na Maltě

3. Spousta zajímavých míst k vidění

Malta má řadu atraktivních míst, která stojí za to vidět. Můžete zde navštívit velké množství fascinujících muzeí a atrakcí, jež svědčí o bohaté historii Malty, v relativně malé oblasti. Lze organizovat jednodenní výlety kombinující např. návštěvu Mdiny a chrámu Tarxien. Poměrně krátké vzdálenosti, pohodlné autobusové linky a silniční značky vám umožní docela snadno nalézt cestu pomocí veřejné dopravy nebo pronajatého auta – pokud si budete přát prozkoumat ostrov na vlastní pěst.

Mdina, Malta

Mdina, Malta

4. Dobrý výběr hotelů a dalšího ubytování

Existuje široká škála možností k ubytování na Maltě a sesterském ostrově Gozo. Vedle luxusních pětihvězdičkových hotelů či těch dostupnějších čtyř a tříhvězdičkových je k dispozici mnoho apartmánů s vlastním stravováním, stejně jako ubytovny. Nejvyšší koncentraci rekreačních středisek a hotelů naleznete v okolí měst St. Julian's, Buġibba / Qawra a  Sliema podél severního pobřeží Malty. Ubytování v  St. Julian's lze doporučit, pokud si užíváte noční vyjížďky a celkově vyhledáváte rušný noční život. Pobyt na tomto místě naopak není příliš vhodný pro páry a rodiny preferující klid. Pro ně jsou mnohem lepší místa jako Mellieħa a St. Paul's Bay.

St. Julian's, Malta

St. Julian's, Malta

5. Pěkné počasí

Počasí na Maltě je jedním z hlavních důvodů, proč ostrov navštěvuje velké množství turistů. Příznivé letní počasí je skvělé pro ty, kdo hledají pláže a touží si užít slunečnou dovolenou. Zimy jsou tu mírné, s relativně vysokými teplotami a stále vcelku vysokým počtem hodin slunečního svitu. Chcete-li uniknout temným podzimním a zimním měsícům doma, vydejte se na Maltu!

Marsaxlokk, Malta

Marsaxlokk, Malta

6. Krásné pláže

Na Maltě vás čeká uvolněný plážový život, po jakém jste vždy toužili. Některé z nejlepších pláží se táhnou podél severního a západního pobřeží ostrova. Největší a nejpozoruhodnější z nich je Mellieha Bay, dále Golden Bay a Ghajn Tuffieha. Pokud však hledáte klidnější a menší pláže s krásným okolím, možná i trochu skryté a proto nepřeplněné, poptejte se místních obyvatel. I takové pláže se totiž na Maltě a Gozu dají nalézt. Pokud jste dobrodružnější, podívejte se na satelitní Mapy Google a najděte si cestu sami.

Maltské pláže

Maltské pláže

7. Celoroční prázdninový cíl

Na rozdíl od řady jiných středomořských destinací nabízí dovolená na Maltě spoustu možností i mimo hlavní sezónu. Venkovní aktivity, jako je cyklistika či pěší turistika, jsou během zbytku roku velmi populární. Mnozí lidé se také shromažďují na kulturních a historických místech, aby se dozvěděli více o minulosti i přítomnosti ostrova, přičemž se radují z mírného zimního počasí.

Turistika na Maltě

Turistika na Maltě

8. Sport, volnočasové aktivity a události

Na Maltě opravdu není snadné se nudit. Můžete si tady totiž vychutnat nespočet sportovních a dalších rekreačních aktivit, včetně turistiky, cykloturistiky, horolezectví, potápění, paraglidingu a windsurfingu. Většina hotelů má vnitřní bazény, tělocvičny a  tenisové kurty. Mezi turisty jsou oblíbené rovněž četné kulturní události, popové koncerty a divadelní představení nebo historické rekonstrukce, jako je In Guardia. Poskytují velkou zábavu celé rodině.

In Guardia

In Guardia © Briangotts

9. Mír a klid na ostrově Gozo

Maltská republika zahrnuje také sesterský ostrov Gozo, o němž se říká, že je venkovský a klidný. Rozhodně představuje vynikající lokalitu pro rodiny, páry a starší lidi, kteří dávají přednost poklidné dovolené s krásnými plážemi a výhledy na krajinu. I tady navíc existuje mnoho atraktivních míst k navštívení, např. prehistorický chrám Ggantija nebo jeskyně Calypso.

Ostrov Gozo

Ostrov Gozo

10. Vibrující noční život

Jak už bylo naznačeno, Malta svým návštěvníkům poskytuje i rušný noční život, který přitáhl některé z největších jmen mezinárodní klubové scény, jako je např. Tiësto, Paul van Dyk, Ferry Corsten a Carl Cox. Open-air kluby znamenají jedinečnou zkušenost a jsou nesmírně populární mezi místními i cizinci.

Noční život na Maltě

Noční život na Maltě

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Baví vás psát o zajímavých místech světa?

Hledáme nové nadšené kolegy do týmu, kteří by psali pro tento blog.

Chci psát pro tento blog