Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

6 důvodů pro návštěvu Srí Lanky

Sigiriya - symbol Srí Lanky

Sigiriya - symbol Srí Lanky

Zlaté pláže, stoupající vlny, mlhavé hory, velryby, majestátní minulost a vřelé úsměvy, to vše a mnohem více utváří jedinečnou Srí Lanku. Zdejší turistická střediska poskytují řadu rekreačních zážitků. Hledáte poklidnou dovolenou na sluncem zalité pláži? Chcete pozorovat volně žijící živočichy? Prahnete po adrenalinu a toužíte si vyzkoušet dobrodružné sporty? Na Srí Lance vedle sebe koexistuje mnoho kultur, po celý rok se tady konají různé slavnosti. Světově proslulá je rovněž místní pohostinnost, nadchnou výtečná kořeněná jídla i množství sladkých pokrmů.

1. Rozmanitost

Srí Lanka je malý zázrak zasluhující obdiv pro svou rozmanitost v každém aspektu života. Obklopují ji různorodé překrásné pláže s mnoha geografickými rysy, jako jsou laguny, mokřady, řeky a různé druhy džungle bohaté na divokou zvěř. V centrální oblasti se ze země začínají vynořovat hory pokryté sedmi druhy lesa. Jsou tu však také pláně a čajové plantáže. Svahy brázdí dramatické vodopády. Věřte, že je zde skutečně na co se dívat.

Čajovníkové plantáže

Čajovníkové plantáže

2. Lidé

Srí Lanka je multietnická, multináboženská a multikulturní společnost. Hlavní etnické skupiny jsou sinhálské a tamilské, původně z indického subkontinentu. Pak jsou zde muslimové, kteří se usadili na ostrově od doby, kdy se stal starobylým obchodním centrem. Podobně byli k ostrovu přitahováni také Malajsijci a Číňané. Existují tu i další komunity. Bez ohledu na jejich společenskou situaci mají obyvatelé Srí Lanky přátelskou povahu, jež se odráží v přetrvávajícím usměvavém obličeji a dychtivosti, s níž pomáhají neznalým návštěvníkům.

Rybář na Srí Lance

Rybář na Srí Lance

3. Kulturní dědictví

Kulturní bohatství Srí Lanky uznává i organizace UNESCO, která na svůj seznam chráněných památek zahrnula šest místních architektonických pamětihodností a dvě přírodní památky. Jedná se o starověké město Polonnaruwa, starověké město Sigiriya, svaté město Anuradhapura, svaté město Kandy, staré město Galle a jeho opevnění, zlatý chrám Dambulla, lesní rezervaci Sinharaja a oblast centrální vysočiny.

Starověké město Polonnaruwa

Starověké město Polonnaruwa

4. Dobrodružství a sporty

Dlouhé pobřeží Srí Lanky je ideálním místem pro windsurfing, vodní lyžování, surfování, plachtění, potápění, šnorchlování i plavby lodí. Přední vodní sportoviště se nacházejí ve městě Negombo na západním pobřeží, dále na jihozápadním pobřeží letovisek Wadduwa, Kalutara a Beruwela, na jižním a jihovýchodním pobřeží měst Bentota, Hikkaduwa, Galle, Unawatuna, Koggala, Tangalle a Hambantota. Zájemci tady najdou nejmodernější vybavení a profesionální přístup.

Vyzkoušejte některý z vodních sportů

Vyzkoušejte některý z vodních sportů

Srí Lanka má rovněž množství řek, lagun a „nádrží“ (zavlažovacích jezer), takže nechybí příležitosti pro milovníky kajaků a kánoí. Dvěma zvlášť populárními místy jsou v tomto případě řeky Kalu Ganga a Kelani Ganga.

Různorodá krajina, divoká zvěř a archeologická naleziště pak vybízí k pěší turistice. Naučné stezky zahrnují deštný prales Sinharaja, národní park Horton Plains, pohoří Knuckles a přírodní rezervaci Hakgala Strict Nature Reserve. Zkrátka nepřijdou ani zájemci o paragliding, horolezectví, průzkum jeskyní a jízdu na horském kole.

Srí Lanka přímo vybízí k turistice

Srí Lanka přímo vybízí k turistice

5. Festivaly během roku

Pestrobarevné svátky na Srí Lance se týkají buddhistického, hinduistického, muslimského i křesťanského náboženství. Zdejší festivaly nicméně připomínají také vlídnost místních obyvatel a jejich smysl pro zpěv i rituály. Nejvíce turisticky orientovaným festivalem je Kandy Esala Perahera, konající se v Kandy během deseti dnů od pozdního července do začátku srpna. Vrcholí v noci zvané Esala Poya. Perahera znamená „průvod“, a to je také přesně to, co se odehrává v noci – kouzelný průvod bubeníků, tanečníků, akrobatů a slonů. Mezi hinduistické festivaly patří Vel, probíhající v červenci v Kolombu.

Festival Kandy Esala Perahera

Festival Kandy Esala Perahera

6. Ájurvéda a lázně

Srí Lanka byla vždy místem, které osvěžovalo nejen tělo, ale i mysl a ducha. Nejpopulárnější metodu obnovy a omlazení unavených těl i duší přinášela po tisíce let Ájurvéda – systém tradičního indického lékařství praktikovaný i v Česku. Programy sestávají z řady rostlinných léčiv a různých druhů lázní a masáží spolu s očistnými a revitalizačními technikami, jako je jóga, meditace a speciální diety.

V současnosti má Srí Lanka řadu lázní, především na západním pobřeží, které poskytují nejen Ájurvédu, ale i další východní a západní terapie, k nimž patří thajská masáž, vodoléčba, bylinné koupele, kosmetické ošetření atd. Pro ty, kdo hledají duchovní výživu, jsou k dispozici i kurzy meditace.

Ájurvéda na Srí Lance

Ájurvéda na Srí Lance

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Baví vás psát o zajímavých místech světa?

Hledáme nové nadšené kolegy do týmu, kteří by psali pro tento blog.

Chci psát pro tento blog