Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

8 důvodů, proč navštívit Černou Horu

Řeka Crnojevica nedaleko Skadarského jezera

Řeka Crnojevica nedaleko Skadarského jezera

Černá Hora není zdaleka jen Jadran. A i když by se mohlo zdát zbytečné vážit tak dalekou cestu autem, když v Chorvatsku je také dobře, tak se nechte přesvědčit o tom, že tato hornatá zemička skrývá řadu nezapomenutelných krás. Velkou výhodu spatřuji také v tom, že si sem zatím nenašly cestu davy turistů a tak je ideální čas k prozkoumání tohoto málo probádaného území.

1. Malá zemička s mnoha NEJ

Most přes kaňon Tara

Most přes kaňon Tara

Delší cesta do této destinace je bohatě odměněna mnoha neopakovatelnými zážitky.  Bylo pro mě novinkou, že je zde k vidění nejhlubší kaňon v Evropě (Tara, 1330 m), jezero s plovoucími ostrovy, nejdelší pláž v Evropě (12 km dlouhá Velika Plaža) i nejdeštivější místo na kontinentu (vesnička Crkvice). Řeka Bojana tekoucí zároveň nahoru i dolů (vlivem nerovností terénu) je světovým unikátem. Nachází se zde i původní prales s mnoha vzácnými druhy rostlin a živočichů. Jedinečný a velmi vřelý je i přístup místních obyvatel k turistům.

Mrkněte na nabídku zájezdů do Černé Hory

2. Vynikající kuchyně

Kavárna v přístavu Perast

Kavárna v přístavu Perast

Černohorská kuchyně je jedním z důvodů, proč bych tuto zemi ráda navštívila znovu. Vynikající čerstvá zelenina na všechny možné způsoby, grilované čerstvé ryby, voňavé koření i husté polévky nejlépe chutnají v malých bistrech a stylových hospůdkách, kde zážitek z jídla ještě umocní přátelské chování obsluhy.

Černohorský pršut

Černohorský pršut

Nemůže chybět ani silná káva připravovaná v džezvě a super sladké dezerty. Černohorci jsou velmi hrdí na svůj vynikající pršut, vyráběný z masa vepřů krmených výhradně kukuřicí. Ze svých cest po Černé Hoře jsem vezla tento skvost spolu s výborným červeným vínem a všichni obdarovaní nešetřili chválou. Dalším vynikajícím jedlým suvenýrem může být tradiční sýr, směsi bylinek nebo silná pálenka Iozova rakija.

Středověké město Kotor v Černé Hoře

Čtěte také:

Středověké město Kotor v Černé Hoře

3. Města plná historie i luxusu (Kotor, Sveti Stefan, Budva)

Uličky starobylého Kotoru

Uličky starobylého Kotoru

V Černé Hoře je k vidění mnoho krásných historických památek i malebných kosmopolitních měst. Mezi mé favority patří především Kotor ležící v krásném zálivu Boka Kotorska, je obehnán masivními hradbami, skrývajícími obdivuhodně zachovalé středověké centrum (zapsané na seznamu UNESCO). Úzké uličky lákají k procházkám a výhled z pevnosti Sv. Jana vás určitě nenechá chladnými.

Sveti Stefan, Černá Hora

Sveti Stefan, Černá Hora

Při návštěvě luxusního letoviska Sveti Stefan jsem si snažila představit, že v těchto místech byla původně nenápadná rybářská vesnička. Ta se v 60. letech 20. století proměnila v exkluzivní městečko hojně vyhledávané celebritami. Skalnatý poloostrůvek spojený s pevninou úzkou písčitou pláží si zachoval hvězdný lesk i do dnešních dní.

Budva, Černá Hora

Budva, Černá Hora

Nádherné historické letovisko je také Budva, která navíc nabízí i mnoho kulturních představení, festivalů i archeologické muzeum s mnoha vzácnými exponáty.

Cestujte bez obav: Připojištění Special vás chrání před potížemi s Covid-19

4. Skadarské jezero

Vesnice Karuc u Skadarského jezera

Vesnice Karuc u Skadarského jezera

Unikátní přírodní a ornitologická rezervace (největší v Evropě) se rozkládá na hranicích s Albánií a určitě stojí za návštěvu. Nádherná krajina plná zeleně se snoubí s vysokými horami i nekonečnou vodní hladinou (největší jezero na Balkáně), protkanou mnoha ostrůvky, které se stávají útočištěm pro 280 druhů ptáků. Místo je také velmi oblíbeným cílem rybářů. I já jsem zkoušela štěstí a koupila si jednodenní rybářský lístek. A přesně podle předpokladů jsem v oblasti s ročním výlovem ryb v řádech miliónů kilogramů neulovila ani běličku. Oblast je protkaná sítí stezek pro pěší turisty i cyklisty a k vidění jsou malebné kostelíky, pevnosti, hrady i vesničky s tradiční architekturou. V letních měsících nabízí jezero krásné koupání na celé řadě malých písčitých i oblázkových plážiček.

Objevujte s námi Černou Horu

5. Ada Bojana

Tradiční rybářské sítě na řece Bojana

Tradiční rybářské sítě na řece Bojana

Vyznavači nudismu možná již někdy slyšeli o naturistickém ráji na ostrůvku ležícím na hranicích s Albánií. Krásná tříkilometrová písčitá pláž bývala pohraniční zónou a zdejší příroda, obklopující deltu řeky Bojany, je opravdu panenská. Teplé vody jsou plné ryb a zakoupení rybářského lístku patří téměř k povinnosti (jen bych doporučila rybařit raději v oblečení, místní komáři jsou poměrně agresivní).

Černá Hora: Starověká města v objetí skal a svěží přírody   

Čtěte také:

Černá Hora: Starověká města v objetí skal a svěží přírody  

6. Národní park Durmitor

Národní park Durmitor

Národní park Durmitor

V národním parku Durmitor ukazuje Černá Hora svou divokou tvář. Rozkládá se na hranicích s Bosnou a Hercegovinou a jeho podstatná část je pod ochranou UNESCO. Nachází se zde nejvyšší vrchol Bobotov Kuk ( 2525 m.n.m.), stolová hora Crvena Greda, krasové jeskyně (v jedné z nich se za války ukrýval generál Tito), propasti, blankytně modrá ledovcová jezera i dravá řeka Tara, vytvářející 40 km dlouhý a 1 300 m hluboký kaňon (druhý největší na světě po Grand Canyonu). Zajímavým rozptýlením jsou romantické salaše obklopené ovečkami. Místní příroda je velmi bohatá na nejrůznější druhy hmyzu, motýlů a v jarních měsících (které jsou pro túru ideální) rozkvétá tisíci barevnými květy.

Nejoblíbenější bulharská letoviska, ve kterých si dovolenou užije celá rodina

Čtěte také:

Nejoblíbenější bulharská letoviska, ve kterých si dovolenou užije celá rodina

7. Plachtění

Jachting v zálivu Kotor (Boka Kotorska)

Jachting v zálivu Kotor (Boka Kotorska)

Divoké černohorské pobřeží láká v posledních letech také milovníky jachtingu. K hlavním výhodám patří nižší ceny, krásná městečka i teplé moře s menším množstvím jachet. K dispozici je 1500 stání (Herceg-Novi, Kotor, Prčanj, Tivat).

Vydejte se do Černé Hory

8. Pláže a moře

A prohlídka Černé Hory by nebyla kompletní bez návštěvy některé z vyhlášených pláží. Nejoblíbenější jsou dlouhé písčité pláže v okolí letovisek Budva nebo Bečiči. Jsou zde k dispozici střediska vodních sportů, stánky s občerstvením i lehátka se slunečníky. O poznání komornější atmosféra je v menších zátokách lemovaných útesy u městečka Ulcinj. Zdejší Velika Plaža je zajímavá vysokým obsahem léčivých minerálů (nemoci pohybového ústrojí). Ženska Plaža je nudistická pláž určená výhradně ženám. Vyvěrá zde minerální pramen s pozitivními účinky na léčbu sterility.

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Baví vás psát o zajímavých místech světa?

Hledáme nové nadšené kolegy do týmu, kteří by psali pro tento blog.

Chci psát pro tento magazín