Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Blog o cestování, tipy kam vyrazit na dovolenou

Jeden den na thajském plovoucím trhu Amphawa

Plovoucí trh Amphawa

Plovoucí trh Amphawa

Všichni zbožňují staré cestovatelské plakáty, zejména ty z počátků masového cestovního ruchu. Byly navržené tak, aby dráždily cestovatele tím, že omezí země na okouzlující klišé – z Británie se stal Big Ben a čaje s mlékem, Španělsko bylo známé pro býčí zápasy a flamenco, zatímco Japonsko znázorňovaly rozkvetlé třešně a kimona.

Pro Thajsko se hlavním tématem staly plovoucí trhy: barevné fotografie ukazovaly ženy se zářivým úsměvem na tváři pod klobouky se širokými krempami, plovoucí lodě v napěchovaných kanálech a exotické jídlo a ovoce na prodej. Přestože je to krásná představa, většina nostalgických cestovatelů ví, že obyvatelé Bangkoku raději zajdou do nejbližšího supermarketu než na místní tržnici.

Turisté jsou tedy vždy moc potěšení, když zjistí, že v okolí stále existuje několik plovoucích trhů i když ne zrovna v samotném srdci Bangkoku. Návštěvníci proto musí zajet až ke kanálům Amphawa v provincii Samut Songkhram, ale rozhodně se to vyplatí, když si pak koupí snídani z lodi a uvidí usmívající se ženy ve velikých kloboucích.

Místní ženy v kloboucích

Místní ženy v kloboucích

Amphawa nabízí náhled do toho, jak vypadal Bangkok za dob, kdy bylo více kanálů než silnic a lidé cestovali na lodích. Řeka Mae Klong zde ústí do Thajského zálivu a starověké kanály zde zavlažují krajinu. V těchto kanálech stále bydlí lidé, ale tržní lodě se objevují pouze o víkendech.

Amphawský plovoucí trh se nachází v rušném kanálu. Jeho břehy lemují přitažlivé týkové obchůdky, které jsou přístupné z vody. Když dorazíte dostatečně časně, uvidíte místní nabízet buddhistickým mnichům na jejich pravidelných plavbách jídlo a milodary. Většina návštěvníků však přijíždí kolem poledne, aby si užili jídlo z mořských plodů, které se vaří na lodích a předává se do restaurací na břehu.

Jídlo pro mnichy

Jídlo pro mnichy

Mnoho plovoucích trhů v Thajsku je upravených speciálně pro turisty, ale Amphawa zůstává autentická. Turisté jsou zde převážně Thajci, kteří si užívají původní atmosféru a místní jedinečné pochutiny. Lodě prodávají ovoce a zeleninu z okolních sadů a polí a prodavači nabízejí tradiční barevné dezerty. Dokonce i ruční výrobky, oblečení a umění se vyrábí lokálně. To znamená, že většinu tohoto zboží nenajdete v Bankokských tržnicích. Když vaše oko tedy něco zaujme, nezdráhejte se a kupte si to, nebo už na to nemusíte znovu narazit.

Autentické Thajsko

Autentické Thajsko

K večeru se břeh kanálu zaplní lidmi pojídajícími grilované dobroty a hledajícími nejvýhodnější nabídky. Barevné osvětlení zavěšené podél mostů, country hudba a lahodné vůně jídel tvoří v Amphawě pohádkové místo na zemi.

Trh však není jediná atrakce, kterou můžete navštívit. Výlety lodí do chrámů jsou zábavným způsobem, jak prozkoumat celou oblast za výhodnou cenu, zejména pokud cestujete ve skupince. Můžete také nahlédnout do života místních lidí žijících v domečcích na břehu řeky a zamávat dětem, které jsou ve vodě jako doma.

Na vidění je zde hned několik chrámů, ale rozhodně si nenechte ujít Wat Bangkhae Noi. Až se budete drápat z lodi, bude se vám zdát jako každý jiný ospalý venkovský chrám, to však jen dokud nevejdete do hlavní budovy. Interiér je složitě vyzdobený vyřezávanými dřevěnými panely, které znázorňují obrazy ze života Buddhy a příběhy z thajské mytologie. Tyto dechberoucí dřevěné rytiny byly zhotovené zručným umělcem z Phetchaburi a jejich dokončení trvalo deset let.

Wat Bangkhae Noi

Wat Bangkhae Noi

Další chrám, který musíte vidět je Wat Bang Kung, který se datuje už od Ajutthajského království. Uvnitř naleznete prastaré nástěnné malby a impozantní obraz Buddhy, ale pravým trhákem je vnějšek tohoto chrámu.

Po 200 let byl tento chrám zapomenut a okolní džungle ho zcela spolkla. V roce 1967 byl opraven, ale celá budova zůstala pokryta mohutnými kořeny fíkovníků, které nad ní rostou. Šlahouny a kořeny, které budovu svazují a svírají, ji tímto drží pohromadě a jako by ji ochraňovaly.

Wat Bang Kung

Wat Bang Kung

V Wat Bang Kung jsou také desítky soch muaythai bojovníků v životní velikosti, znázorňující tanci podobné pohyby tohoto bojového umění. Sochy ctí památku generála Phraya Phichai, oddaného stoupence Muay, který zde bojoval s barmskými bojovníky v roce 1768 po boku krále Taksina.

Amphawa je dost blízko Bangkoku na celodenní výlet. Je zde však k vidění tolik, že lidé často přenocují. K tomu slouží mnoho domáckých zařízení, díky kterým turisté mohou poznat i odlišnou stranu Thajska. Přespává se v opravdových rodinných domech, kde společně sdílíte večeři a učíte se o místním životě. Pokud zůstanete přes noc, můžete se vydat na noční plavbu za slavnými Amphawskými světluškami, které poletují v okolí kanálu. Pářící hmyz dělá kouzelnou podívanou, když osvětluje okolní vegetaci jako živé vánoční řetězy. Říká se, že lodníci díky nim nacházejí cestu zpátky domů. Rozhodně krásně zakončují pestře strávený den.

Život kolem kanálů

Život kolem kanálů

Amphawa by neměla chybět na Thajském nákupním a prohlídkovém seznamu. Tato plovoucí tržnice přeci jen nabízí zážitky, které vyplňují sliby cestovních plakátů.

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Baví vás psát o zajímavých místech světa?

Hledáme nové nadšené kolegy do týmu, kteří by psali pro tento blog.

Chci psát pro tento blog