Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Středověké město Kotor v Černé Hoře

Kotor

Kotor

Černá Hora je na evropském kontinentu poměrně mladým státem. Po rozpadu bývalé Jugoslávie nesl stát název Srbsko a Černá Hora. Samostatným státem byla oficiálně vyhlášena 03.06.2006. Stát se nachází na Balkánském poloostrově. Mezi pýchu Černohorců patří hlavně krásná nedotčená příroda, hory, moře a jejich tradice. Jedním z nejkrásnějších měst v zemi je starobylý Kotor.

Historie a poloha města Kotor

Je městem a zároveň přístavem v jihozápadní části Černé Hory. Jeho přesnější polohou je Kotorský záliv (Boka Kotorska), kde se rozkládá na úpatí horského masivu Lovćen. První zmínka o Kotoru je již ze 7. století, kdy bylo město důležitou pevností Byzantské říše. V průběhu několika století bylo pod nadvládou Benátské republiky, Osmanské říše či Rakouska. V 9. století zde vzniklo nejstarší sdružení námořníků na východním pobřeží Jadranského moře. Od roku 1929 pak patřilo město společně s celou Černou Horou pod Jugoslávii. Existovala zde slavná malířská škola, vzdělávali se zde významní stavitelé a velmi cenění byli i zdejší zlatníci. Zajímavostí je, že bylo město již v 15. století velmi vyspělé. Mimo jiné se zde nacházel lazaret, sirotčinec, lékárna, invalidovna a až do roku 1918 byl druhou hlavní základnou válečného námořnictva Rakousko-Uherska.

Vychutnejte si atmosféru Kotoru

Vychutnejte si atmosféru Kotoru

Zajímavosti v Kotoru

Již roku 1979 bylo města zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Bylo to hlavně díky masivním městským hradbám, jenž jsou 5 km dlouhé a místy až 20 metrů vysoké. Obklopují město od moře až na vrchol sv. Ivana a postaveny byly v období 9. - 18. století.

Městské hradby, Kotor

Městské hradby, Kotor

Palác Grgurina

Je nejznámější z devíti paláců, jenž jsou ve městě postaveny. Palác byl postaven v 18. století a je typickým příkladem raného baroka. Hlavním prvkem jsou kamenné balkony a balustrády. Palác byl „sídlem“ rodiny Grgurina, jenž byla jedním z hlavních obchodníků ve městě. V dnešní době se v paláci nachází námořnické muzeum.

Palác Grgurina, Kotor

Palác Grgurina, Kotor Sailko

Katedrála sv. Tripuna

Katedrála se začala stavět roku 1124 a je nejstarším románským kostelem na Jadranu. Po následcích několika zemětřesení byla trojlodní katedrála v období 12. - 17. století mnohokrát přestavována a je na ní možné tedy najít několik různých stylů. Interiér ukrývá několik fresek ze 14 století. Zasvěcena je svatému Tripunu, jenž je zároveň patronem města.

Katedrála sv. Tripuna, Kotor

Katedrála sv. Tripuna, Kotor

Náměstí zbraní

Název nese díky tehdejší benátské zbrojnici, která zde byla umístěna. Náměstí je v samotném centru města a je nejhezčím v Kotoru. Nalezneme zde například hodinovou věž ze 17. století a před ní proslulý pranýř, či renesanční palác benátského místodržícího.

Náměstí zbraní, Kotor

Náměstí zbraní, Kotor

Kotorské ulice

Všechny okouzlí spleť křivolakých uliček. Kotor se již od 14. století řídí přísnými pravidly co se týče výstavby. Ulice se zřídkakdy protínají v pravém úhlu, a tak se spíše podobají nepřehlednému labyrintu. Kotorský humor je vyhlášený a díky tomu i ulice a náměstí nesou kuriózní názvy. Například ulice Pusti me proć (Nech mě projít), je úzká tak, že dvě osoby vedle sebe by zde projít nemohly. Pak je zde i několik náměstí pojmenovaných podle surovin – Trg od brašna (Náměstí mouky), Pjaca od mlijeka (Náměstí mléka), či Trg od salate (Náměstí salátu).

Kotorské ulice

Kotorské ulice

Kotorské slavnosti

Město je bohaté na kulturní život. Hlavně v létě se koná mnoho slavností, které mají v programu koncerty, divadelní představení aj. V červnu se koná Festival filmů o podmoří. Konají se také slavnosti patrona města sv. Tripuna. Uvidíme místní lidové tance či vystoupení členů Bokelského námořnictva. V srpnu se zde koná Mezinárodní karneval a Bokelská noc. V letních měsících se několikrát konají turisty oblíbené Rybařské fešty s kulinářským programem (ryby, olivový olej, domácí chléb,..).

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Baví vás psát o zajímavých místech světa?

Hledáme nové nadšené kolegy do týmu, kteří by psali pro tento blog.

Chci psát pro tento blog