Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Udržitelné cestování aneb Jak přispět k uchování ryzí krásy planety

Udržitelné cestování

Udržitelné cestování Shutterstock

Objevování světa rozšiřuje obzory a přináší pocit čirého štěstí. Neohleduplnost na cestách za sebou však může zanechat drobné šrámy, které začínají naši planetu bolet. Objevte způsoby, jak zažít nová dobrodružství, ale zároveň ctít zásady udržitelnosti. Příroda je klenot, o který bychom měli pečovat. Ať už se vydáte kamkoli, mějte na paměti následující jednoduchá pravidla.

S ohledem na spotřebu

Shutterstock

Stejně jako doma, i na cestách bychom měli dbát na zásady recyklace. Dávejte pozor, kolik papírových map a letáků nasbíráte, tištěné brožury je po přečtení lepší vrátit. Na hotelu si vyžádejte tipy, jak sami můžete svůj odpad třídit a připravit k recyklaci. Obzvlášť v rozvojových zemích, kde chybí recyklační infrastruktura, zvažte přivážení znečišťujících produktů, jako jsou baterie nebo aerosoly. V místech, kde je nedostatek vody, zase ocení, pokud si do kufru přibalíte oblečení, které nevyžaduje časté praní. Oděvy z recyklované bavlny a dalších přírodních materiálů jsou na cestách nejen přínosné, ale i příjemné na nošení.

Objevujte s námi svět 

Podpora místní komunity

Tajine keramika v Maroku

Tajine keramika v Maroku Shutterstock

Co může být lepšího, než poznávat na cestách zvyky a obyčeje dané země? Upřednostnit místní drobné podnikatele před globálními značkami přináší nespočet výhod pro obě strany. Až si koupíte originální suvenýr od lokálního řemeslníka nebo farmářský produkt, oceníte kvalitu odvedené práce, a navíc podpoříte místní trh. Z Bali si můžete přivézt krásné tkané koberce, z Maroka zase originální ručně malovanou keramiku. Radostné pocity z dovolené vám bude připomínat i každý doušek pravého cejlonského čaje dovezeného ze Sri Lanky.

Zájezdy na Srí Lanku

Vyhýbejte se plastu

Úklid pláže v Thajsku v rámci Trash Hero

Úklid pláže v Thajsku v rámci Trash Hero Shutterstock

Komu není lhostejný osud oceánů, měl by myslet na minimalizaci plastových výrobků. Stačí malé krůčky, jako je používání vlastní látkové nákupní tašky namísto mnoha jednorázových. Plnitelná láhev na vodu navíc ušetří i vaši peněženku. Pokud navíc během procházky po pláži nebo džunglí posbíráte plastové odpadky, zahřeje vás pocit, že dalšímu kousku přírody se lépe dýchá. Přihlásit se jako dobrovolníci můžete třeba do globálního projektu Trash Hero, který vznikl v Thajsku, ale pobočky má po celém světě. Organizace pravidelně pořádá úklidové akce, kde dobrovolníci sbírají odpadky jak na pobřeží, tak v městských oblastech. Problém plastového odpadu je totiž často podceňován, pomocí takovýchto ekologických aktivit se toto téma dostane lépe do podvědomí obyvatelstva v různých koutech světa.

Podlehněte kouzlu optimistického Thajska

Čtěte také:

Podlehněte kouzlu optimistického Thajska

Správný výběr destinace

Národní park Tortuguer, Kostarika

Národní park Tortuguer, Kostarika Shutterstock

Evropským rájem udržitelného cestování jsou Azory, které můžete prozkoumat během ekologických prohlídek. Vydáte se na pěší túru sopečnou krajinou ostrova São Miguel, Terceira nebo Piko. Každá z oblastní si dala závazek k udržitelnosti a ochraně jedinečného ekosystému, který těmto barevným ostrovům můžeme závidět.

Dovolená na Azorech

S klidným svědomím se můžete vydat vstříc krásám Rwandy, kde vás čeká nezapomenutelná výprava do lůna panenské přírody. V národním parku Volcanoes se pořádají treky za gorilami a zlatými opicemi, jejichž program věrně ctí závazky k ochraně přírody. Po zdolání hustých lesnatých strání lze pokračovat do oblasti Masai Mara v Keni, kde působí výrazná protipytlácká jednotka. I díky její činnosti se můžete stát tichými hosty v domově divokých zvířat. Během projížďky safari lze zahlédnout lva či geparda přímo při lovu nebo ve větvích spatřit keňského národního ptáka, mandelinka fialoprsého.

Cestujte bez obav: Nabízíme komplexní cestovní pojištění

Dlouhodobým lídrem v oblasti udržitelného cestovního ruchu je Kostarika. Tamní vláda cílí na to, aby se země stala uhlíkově neutrální a vyráběla většinu elektrické energie pomocí obnovitelných zdrojů. O tom, jak zelená země funguje se přesvědčíte hned po příjezdu. Těšte se na široké možnosti veřejné dopravy, zvolit si můžete i z mnoha variant eko-hotelů nebo si vybrat nocování v tzv. eco-lodges. Najdete je v zapadlých přírodních oblastech, uprostřed lesů či národních parků, a spolehnout se můžete na šetrné zacházení s odpady i energiemi. A co na Kostarice zažít? Můžete třeba pozorovat ptáky ve volné přírodě, podniknout výšlap do útrob deštných pralesů, naslouchat výkladu místních průvodců a dozvědět se mnohé o biodiverzitě i ochraně tohoto unikátního ekosystému. V národním parku Tortuguer budete svědky ochranného programu, který podporuje želvy během hnízdění.

Ochrana ohrožených druhů

Korálové útesy na Fidži

Korálové útesy na Fidži Shutterstock

Udržitelné cestování přispívá k ochraně ohrožených druhů. Zdánlivě líbivé mazlení pand, sloní show nebo fronty na selfie s tygry jsou ve skutečnosti často vykořisťováním divoké zvěře. Fungování ekosystému a přirozenému chování podmořských živočichů škodí také potápění s dokrmováním. Až pocítíte nutkání krásám barevného mořského světa pomoci, vyrazte na Fidži. Jeho korálové útesy, které patří k nejkrásnějším světovým pokladům, tu po postupném strádání začínají znovu ožívat díky korálové akvakultuře. Mladé korály se tu předpěstovávají v chráněné školce a poté jsou za pomocí dobrovolníků vysazovány na přírodní nebo umělé útesy. 

Jaro v Evropě: Destinace, kde načerpáte energii po dlouhé zimě

Čtěte také:

Jaro v Evropě: Destinace, kde načerpáte energii po dlouhé zimě

Cestujte pomalu

Amsterdam na dvou kolech

Amsterdam na dvou kolech Shutterstock

Vůbec nejbolestivější je pro matku Zemi letecká doprava. Uhlíkový dopad se dá značně snížit zvolněním cestovatelského tempa. Pokud toužíte po šetrnějším přístupu, naplánujte si jízdu vlakem, autobusem či lodí. Ke zmírnění emisí přispějete i v případě, že zkusíte cestovat bez mezipřistání. Téměř čtvrtina toxických látek vzniká při vzletu a přistání. V cílové destinaci se vyplatí vyměnit jízdu taxíky za veřejnou dopravu nebo projížďku na kole. Příjemným bonusem je fakt, že se tak začleníte mezi skupinu místních obyvatel a vaše tváře příjemně ošlehá čerstvý vzduch. V zemích jako je Nizozemsko, Dánsko nebo Belgie se navíc ocitnete v naprostém cyklistickém ráji a skvělé cyklotrasy s kulisou majestátní přírody najdete i v Kanadě nebo Finsku

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Baví vás psát o zajímavých místech světa?

Hledáme nové nadšené kolegy do týmu, kteří by psali pro tento blog.

Chci psát pro tento magazín