Bosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina

Oficiální název: Republika Bosna a Hercegovina
Hlavní město: Sarajevo
Státní zřízení: republika
Náboženství: 40% muslimové, 31% pravoslavní, římští katolíci 15%, protestanté 4%
Úřední jazyk: bosenština, chorvatština, srbština
Časový posun: GMT + 1 h (+ 2 h v létě)

Lokality v Bosně a Hercegovině

Bosna a Hercegovina - zájezdy od 2 063 Kč

O BOSNĚ A HERCEGOVINĚ

Tuto jihoevropskou zemi charakterizuje především spojení vlivů křesťanské kultury, a to jak západní katolické, tak i východního pravoslaví, orientálního nádechu islámu i maurské kultury a židovství. Tyto tendence se pak významně podílely na rozvoji místní architektury, sochařství, hudby i písemnictví.

Nesmazatelné stopy tu zůstaly po každém historickém období. K nejstarším památkám se řadí bodanjské jeskynní malby, které naleznete blízko Stolce, nebo archeologické naleziště v Butmiru datující se do doby až 2 000 let před naším letopočtem. Na několika místech se tu nacházejí také pozůstatky ilyrských hradišť. Most a lázně v Ilidži v Sarajevu vás zase vrátí do doby Říše římské. Příchod Slovanů na území Bosny a Hercegoviny je spojován s kulturním úpadkem po několik století, středověký rozmach tuto situace ale významně zvrátil. K charakteristikám toho údobí patří stećci, jedinečné náhrobní kameny. Obranných a náboženských staveb středověku se dochovalo méně, ale ukázky najdete např. v Jajci nebo v Bihaći.

Nejproslulejším obdobím historie země však zůstává osmanská nadvláda. Právě rozmach obchodu podpořil rozvoj místní kultury poznamenané turecko-muslimskou tradicí. V této době vzniklo Sarajevo, Mostar, Tuzla aj., vybudován byl most ve Višegradu, v Mostaru i Žepě. Vystavěly se nové obchodní cesty, k nimž se pojí síť hanů, hamamů, mešit. Ve městech se zřizovaly školy zvané mekteby a medresy a také knihovny.

Úpadek kultury, k němuž došlo v souvislosti s oslabováním moci Turecka na Balkáně dále vystřídalo období růstu za rakousko-uherské okupace. Většina velkých měst získala evropský charakter, v Sarajevu byla vybudována katedrála, Saborna crkva, radnice, Zemské muzeum, Národní divadlo a jiné dnešní významné pamětihodnosti.

První polovina 20. století zanechala v Bosně a Hercegovině jen šrámy dvou světových válek, mnoho zmařených životů místních obyvatel a násilné přerozdělování území cizími zeměmi. Od roku 1950 si pak země s sebou nese optimističtější události, v roce 1984 byla Bosna a Hercegovina pořádající zemí zimních olympijských her.

Konec války v roce 1995 vyprovokoval obnovu hlavních kulturních a historických objektů. Celková rehabilitace Bosny a Hercegoviny tak má za cíl opětovně posílit příliv turistů.

Bosna a Hercegovina - zájezdy od 2 063 Kč

Nejnovější recenze Bosna a Hercegovina

Celkem: 4 Celkový dojem je asi ten,že už nikdy do Hotelu Neum!

  • 2 Ubytování
  • 3 Strava
  • 7 Okolí
  • 6 Cena

Celkové shrnutí
Celkový dojem je asi ten,že už nikdy do Hotelu Neum! Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Jediné pozitivní na pokojích byl výhled na moře..

Strava
Netřeba komentovat,pořád to stejné na snídani.. Večeře hrůza,ještě že mají na pláži tak dobré palačinky!

Služby hotelu
Hrůza jako kdybych byla o pár desítek let někde v jiné době..

Máte krásného čišníka,který obsluhoval u bazenu.. Jmenoval se Josip (kdoby věděl,napište mi jeho příjméní)

Pláž
Moře bylo čisté! A na pláži dobré restaurace.

Anonym, 14.08.2013, Datum pobytu: 5.8. - 12.8.2013
Oblast: Bosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina, Neum, Hotel: Neum

Byla tato recenze užitečná? Ano (16) Ne (4)

Celkem: Velmi pěkné a klidné místo. Vhodné pro rodiny s dětmi. Delegátka byla k dispozici na telefonu a v hotelu byla při příjezdu i při odjezdu...

Úvodní shrnutí
Velmi pěkné a klidné místo. Vhodné pro rodiny s dětmi. Delegátka byla k dispozici na telefonu a v hotelu byla při příjezdu i při odjezdu (odpoledne) a během pobytu měla na recepci vypsané termíny , kdy bude osobně v hotelu. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Bydleli jsme ve čtvrtém patře ve dvou pokojích se společným balkonem. Bohužel koupelna byla na chodbě. Což je pro rodinu s dětmi nepohodlné.

Pokoje se musí vyklidit do 9 hod.

snídaně 7:30-9:30

večeře 18:00-19:00

Strava
V hotelu sice vaří chutně, ale bohužel s porcemi pro děti. Snídaně jsou kontinentální - tozn. jedno máslíčko, které stačí na dva chorvatské chleby - ale musíte šetřit a přetřít lehce dírky :-), marmeládka, paštika a nutelka nebo jedno vajíčko. K tomu dva plátky sýra nebo salámu na osobu.Kukuřičné lupínky a mléko. Jednou jsme dostali dokonce i párek.

K snídani pak byla k dispozici Káva a čaj. Voda a limonáda byly k dispozici jak na snídani tak i na večeři.

Večeři jsme vybírali ze tří jídel.

Porce byly velmi malé a pro dospělého člověka nedostačující. Většinou jsme to museli řešit druhou večeří v jiné restauraci. Předností číšníků v této restauraci rozhodně nebyla rychlost.

Služby hotelu
pobyt jsme zahajovali v sobotu odpoledne. V recepci nikdo nebyl a to se nezměnilo po celý pobyt. Po příchodu na pokoj jsme zjistili, že máme pouze ručníky. Urgovali jsem tedy majitelku, kterou jsme mimochodem viděli při příjezdu a po celý pobyt už ne. Další den jsem urgovali znovu a další den jsme urgovali znovu nakonec nám další den dali dvě osušky a dva ručníky. Což je pro čtyřčlenou rodinu opravdu málo. Pokud pominu to, že musíte jeden ručník použít na zem při výstupu ze sprchy, jestliže se nechcete přerazit.

Ručníky a později i osušky nám měnili vcelku pravidelně. Koše vynášeli denně a jednou za celou dobu pobyt byl uklizený (vytřený !!!) pokoj.

Pláž
pláž je oblázková, částečně stíněna borovicemi. Je přímo naproti hotelu, kdy se musí přejít pouze místní silnička, kde je provoz minimální.

Celkový dojem
První dojem byl úžasný. Jedná se opravdu o klidnou destinaci bez hlučných diskoték s řadou restaurací a kaváren. Z pokoje byl nádherný výhled. Na pokojích byla TV, lednice a za poplatek klimatizace.

Bohužel jsme nebyli spokojeni s některými službami hotelu, které patří ke standardu a se stravováním. Celkový dojem z dovolené to narušilo a předpokládám, že budeme-li chtít v budoucnu navštívit znovu Drvenik, rozhodně si tento hotel nevybereme. Je zde totiž spousta možností jiného ubytování.

Anonym, 30.07.2012, Datum pobytu: 20.7. - 27.7.2012
Oblast: Bosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina, Neum, Hotel: Sunce

Byla tato recenze užitečná? Ano (5) Ne (4)

Celkem: Na pobyt v Neumu mě nalákala pěkná fotografie hotelu se švédskými stoly. Zážitky ovšem byly horší.

Úvodní shrnutí
Na pobyt v Neumu mě nalákala pěkná fotografie hotelu se švédskými stoly.

Zážitky ovšem byly horší. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Pokoj čistý, velký balkon,výhled na moře.

Strava
Strava na švédské stoly nebyla až tak dobrá, jak jsem očekávala a na jakou jsem zvyklá.Nedalo se to srovnat třeba s Lagunou v Gradaci.Ráno strohý výběr, večer za celý týden žádné ovoce, jen 2x za pobyt byl meloun a to na úkor pečeného cukroví.Mnozí účastníci měli průjmovitá onemocnění včetně mě.Maso někdy nedovařené,vesměs neochucené,výběr malý, výborné byly pečené brambory.Někdy se jim to povedlo,ale ryby byly hnus.Cukroví,však měli skvělé.

Služby hotelu
Služby hotelu celkem dobré,uklízení na pokojích horší,umytí balkonu žádné,ručníky měněny často.

Pláž
Hrůza a děs.Sice pod hotelem se uklízelo,ale vzhledem,že byla velmi malinkatá a nedalo se téměř nikde ležet tak strašné.Přímo v moři u pláže špína,odpadky,nedopalky cigaret....Totéž i po promenádě kolem moře.Prostě týden ležení mezi odpadkama a nebylo ani kam jít,všude situace stejná.A tisíce lidí a všude plno řevu.Nebylo kam ....

Celkový dojem
Myslela jsem si,že podle recenzí se situace v Neumu za ty roky zlepšila.Bohužel asi spíš zhoršila.Nikdy jsem se nesetkala se všemi účastníky zájezdu,že by byli nespokojení a že by se už na dané místo nikdy nechtěli vrátit.Já už tam také nikdy v životě nepojedu.Chorvatsko miluji,ale Neum - nikdy a to nejsem až tak náročná.Není kde jít k moři a není kde jít ani po večerech.Odpadky, špína a zápach - tak to je Neum.

Anonym, 24.07.2012
Oblast: Bosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina, Neum, Hotel: Neum

Byla tato recenze užitečná? Ano (8) Ne (4)

Celkem: Právě jsme se vrátili z dovolené v Bosně a již nikdy více!

Úvodní shrnutí
Právě jsme se vrátili z dovolené v Bosně a již nikdy více! Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Ubytováni jsme byli v apartmínech Agava, což nemělo chybu - nově zařízené, klimatizace, kuchyňka, terasa s výhledem na moře. Tím ale pozitivní stránka dovolené skončila viz níže

Strava
Zaplatili jsme si polopenzi - což jsme neměli dělat - v hotelu Neum. Tento hotel je 35 let starý a od té doby na něj nikdo ani nesáhnul. Jídlo monotónni, stále to samé. Velmi omezený výběr, podle všeho ohřívané jídlo... Opakovaně se vyskytovaly mezi klienty, kteří se tam stravovaly zažívací potíže. Obsluha se chovala neprofesionálně. Velmi často jsme měli pocit, že je obtěžujeme naší přítomností. TENTO HOTEL NEDOPORUČUJI!!!

Služby hotelu
Hotel Neum působí dojmem vybydlenosti. Má k dispozici bazén, který pravděpodobně má na pěstování plísní. U hotelového bazénu vybírají za lehátka stejně jako na pláži. Bazén pro děti je již delší dobu neudržovaný, o torzu minigolfu ani nemluvím.

Pláž
Pláž je oblázková - lehátko 2,5 eura na den, slunečník - 2.5 eura na den. Je třeba si přivstat a ulovit místo. Během dopoledne si okolo Vas polehají ale další tak blízko, že pocit sardinky vás nemine. Nutná obuv do moře.

Celkový dojem
Již nikdy více. Jediné, co nás zachránilo bylo ubytování v apartmánu Agava. Jinak dovolená nic moc.Myslím, že Chorvatsko je lepší volba.

Anonym, 22.08.2010, Datum pobytu: 12.8. - 20.8.2010
Oblast: Bosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina, Neum, Hotel: Apartmány Agava

Byla tato recenze užitečná? Ano (2) Ne (1)

Celkem: Vybavení a úroveň hotelu neodpovídá kategorii do které je zařazen.

Úvodní shrnutí
Vybavení a úroveň hotelu neodpovídá kategorii do které je zařazen. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Hotel je dosti vybydlen.

Strava
Snídaně celý týden stejná -žádná obměna,

Služby hotelu
Dobré

Pláž
Pro komplex kterému slouží dost malá-přeplněná

Miroslav Horáček, 02.09.2009, Datum pobytu: 21.8. - 28.8.2009
Oblast: Bosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina, Neum, Hotel: Neum

Byla tato recenze užitečná? Ano (7) Ne (0)

Všechny recenze Bosna a Hercegovina