Bosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina

Oficiální název: Republika Bosna a Hercegovina
Hlavní město: Sarajevo
Státní zřízení: republika
Náboženství: 40% muslimové, 31% pravoslavní, římští katolíci 15%, protestanté 4%
Úřední jazyk: bosenština, chorvatština, srbština
Časový posun: GMT + 1 h (+ 2 h v létě)

Lokality v Bosně a Hercegovině

Bosna a Hercegovina - zájezdy od 2 920 Kč

O BOSNĚ A HERCEGOVINĚ

Tuto jihoevropskou zemi charakterizuje především spojení vlivů křesťanské kultury, a to jak západní katolické, tak i východního pravoslaví, orientálního nádechu islámu i maurské kultury a židovství. Tyto tendence se pak významně podílely na rozvoji místní architektury, sochařství, hudby i písemnictví.

Nesmazatelné stopy tu zůstaly po každém historickém období. K nejstarším památkám se řadí bodanjské jeskynní malby, které naleznete blízko Stolce, nebo archeologické naleziště v Butmiru datující se do doby až 2 000 let před naším letopočtem. Na několika místech se tu nacházejí také pozůstatky ilyrských hradišť. Most a lázně v Ilidži v Sarajevu vás zase vrátí do doby Říše římské. Příchod Slovanů na území Bosny a Hercegoviny je spojován s kulturním úpadkem po několik století, středověký rozmach tuto situace ale významně zvrátil. K charakteristikám toho údobí patří stećci, jedinečné náhrobní kameny. Obranných a náboženských staveb středověku se dochovalo méně, ale ukázky najdete např. v Jajci nebo v Bihaći.

Nejproslulejším obdobím historie země však zůstává osmanská nadvláda. Právě rozmach obchodu podpořil rozvoj místní kultury poznamenané turecko-muslimskou tradicí. V této době vzniklo Sarajevo, Mostar, Tuzla aj., vybudován byl most ve Višegradu, v Mostaru i Žepě. Vystavěly se nové obchodní cesty, k nimž se pojí síť hanů, hamamů, mešit. Ve městech se zřizovaly školy zvané mekteby a medresy a také knihovny.

Úpadek kultury, k němuž došlo v souvislosti s oslabováním moci Turecka na Balkáně dále vystřídalo období růstu za rakousko-uherské okupace. Většina velkých měst získala evropský charakter, v Sarajevu byla vybudována katedrála, Saborna crkva, radnice, Zemské muzeum, Národní divadlo a jiné dnešní významné pamětihodnosti.

První polovina 20. století zanechala v Bosně a Hercegovině jen šrámy dvou světových válek, mnoho zmařených životů místních obyvatel a násilné přerozdělování území cizími zeměmi. Od roku 1950 si pak země s sebou nese optimističtější události, v roce 1984 byla Bosna a Hercegovina pořádající zemí zimních olympijských her.

Konec války v roce 1995 vyprovokoval obnovu hlavních kulturních a historických objektů. Celková rehabilitace Bosny a Hercegoviny tak má za cíl opětovně posílit příliv turistů.

Bosna a Hercegovina - zájezdy od 2 920 Kč

Nejnovější recenze Bosna a Hercegovina

Celkem: 7.3 Taká priemerná spokojnosť.

 • 6 Ubytování
 • 9 Strava
 • 6 Okolí
 • 8 Cena

Celkové shrnutí
Taká priemerná spokojnosť. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Hotel starší,asi ešte z čias Tita ,všade sa fajčí, či na izbách ,chodbách.Všetko by potrebovalo asi rekonštrukciu .Kúpeľňa tiež nič moc.

Strava
Strava bola úplne super, bolo z čoho vyberať a bolo všetko čerstvé , výber jedál bol bohatý ,všetko ko fungovalo. Ľudia by sa mali uvedomiť a neplytvať jedlom a nakladať si len toľko koľko zjedia. Úplná spokojnosť s jedlom.

Služby hotelu
Služby boli tiež dobré, upratovalo sa na izbách a aj všade v hotely,menili sa uteráky každý deň . Musím pochváliť personál kuchyne a hlavne obsluhy ,snažili sa či už dopĺňať stravu ,tak aj upratovať stoly a vždy boli usmiati aj úctiví. Musím ich všetkých pochváliť.

Pláž
Pláž bola taká všelijaká, bola možnosť aj na kamienkoch aj na betónovej pláži ,čo nám ale dosť vadilo ,bol trochu neporiadok a takmer žiadne odpadkové koše a tak ĺudia hádzali odpadky všade, nehovoriac o tom že všade boli samé cigaretové ohorky, bosniaci neskutočne všetci fajčia a bolo to aj vidieť a cítiť.

Ján P., Ověřená recenze (Invia.sk), Hodnoceno: 11.09.2023, Datum pobytu: 1.9. - 8.9.2023
Oblast: Bosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina, Neum, Hotel: Zenit

Celkem: 4.8 hotel zenit uz ma davno po zenitu ale s tim jsme pocitali odpovida trem hvezdam

 • 4 Ubytování
 • 6 Strava
 • 4 Okolí
 • 5 Cena

Celkové shrnutí
hotel zenit uz ma davno po zenitu ale s tim jsme pocitali odpovida trem hvezdam Zobrazit celou recenzi

Ubytování
vse zastarale usmudlane z dob komunismu jidelna jak v zotavovne roh

Strava
strava byla dobra urcite tu nikdo nezhubne

Služby hotelu
zadne jsme nevyuzili na recepci nevi neznaji neumi ale spis nechtelji sami jsme si sehnali taxi do dubrovniku mistni autobusy asi nejezdi nikdo nikde nic nevi taxi dubrovnik a zpet 120eur

Pláž
k plazi z naseho pokoje presne 200schodu cast se da sjet vytahem ale stejne ta pres sto pekne po svejch urcite nedoporucuji osobam s omezenou pohyblivosti plaz oblazkova preplnena zakaz koupani psu ale tam se zakazy nedodrzuji nikde a v nicem vsude se vali spousty odpadku kousek vedle betonova plata tam je poloprazdno slunecnik plus dve lehatka 13eur den

Lenka B., Ověřená recenze (Invia.cz), Hodnoceno: 12.07.2023, Datum pobytu: 30.6. - 9.7.2023
Oblast: Bosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina, Neum, Hotel: Hotel Zenit

Celkem: 4.5 Celkový dojem je asi ten,že už nikdy do Hotelu Neum!

 • 2 Ubytování
 • 3 Strava
 • 7 Okolí
 • 6 Cena

Celkové shrnutí
Celkový dojem je asi ten,že už nikdy do Hotelu Neum! Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Jediné pozitivní na pokojích byl výhled na moře..

Strava
Netřeba komentovat,pořád to stejné na snídani.. Večeře hrůza,ještě že mají na pláži tak dobré palačinky!

Služby hotelu
Hrůza jako kdybych byla o pár desítek let někde v jiné době..

Máte krásného čišníka,který obsluhoval u bazenu.. Jmenoval se Josip (kdoby věděl,napište mi jeho příjméní)

Pláž
Moře bylo čisté! A na pláži dobré restaurace.

Zákazník nechtěl zveřejnit své jméno, Neověřená recenze (Invia.cz), Hodnoceno: 14.08.2013, Datum pobytu: 6.8. - 13.8.2013
Oblast: Bosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina, Neum, Hotel: Neum

Celkem: Velmi pěkné a klidné místo. Vhodné pro rodiny s dětmi. Delegátka byla k dispozici na telefonu a v hotelu byla při příjezdu i při odjezdu...

Úvodní shrnutí
Velmi pěkné a klidné místo. Vhodné pro rodiny s dětmi. Delegátka byla k dispozici na telefonu a v hotelu byla při příjezdu i při odjezdu (odpoledne) a během pobytu měla na recepci vypsané termíny , kdy bude osobně v hotelu. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Bydleli jsme ve čtvrtém patře ve dvou pokojích se společným balkonem. Bohužel koupelna byla na chodbě. Což je pro rodinu s dětmi nepohodlné.

Pokoje se musí vyklidit do 9 hod.

snídaně 7:30-9:30

večeře 18:00-19:00

Strava
V hotelu sice vaří chutně, ale bohužel s porcemi pro děti. Snídaně jsou kontinentální - tozn. jedno máslíčko, které stačí na dva chorvatské chleby - ale musíte šetřit a přetřít lehce dírky :-), marmeládka, paštika a nutelka nebo jedno vajíčko. K tomu dva plátky sýra nebo salámu na osobu.Kukuřičné lupínky a mléko. Jednou jsme dostali dokonce i párek.

K snídani pak byla k dispozici Káva a čaj. Voda a limonáda byly k dispozici jak na snídani tak i na večeři.

Večeři jsme vybírali ze tří jídel.

Porce byly velmi malé a pro dospělého člověka nedostačující. Většinou jsme to museli řešit druhou večeří v jiné restauraci. Předností číšníků v této restauraci rozhodně nebyla rychlost.

Služby hotelu
pobyt jsme zahajovali v sobotu odpoledne. V recepci nikdo nebyl a to se nezměnilo po celý pobyt. Po příchodu na pokoj jsme zjistili, že máme pouze ručníky. Urgovali jsem tedy majitelku, kterou jsme mimochodem viděli při příjezdu a po celý pobyt už ne. Další den jsem urgovali znovu a další den jsme urgovali znovu nakonec nám další den dali dvě osušky a dva ručníky. Což je pro čtyřčlenou rodinu opravdu málo. Pokud pominu to, že musíte jeden ručník použít na zem při výstupu ze sprchy, jestliže se nechcete přerazit.

Ručníky a později i osušky nám měnili vcelku pravidelně. Koše vynášeli denně a jednou za celou dobu pobyt byl uklizený (vytřený !!!) pokoj.

Pláž
pláž je oblázková, částečně stíněna borovicemi. Je přímo naproti hotelu, kdy se musí přejít pouze místní silnička, kde je provoz minimální.

Celkový dojem
První dojem byl úžasný. Jedná se opravdu o klidnou destinaci bez hlučných diskoték s řadou restaurací a kaváren. Z pokoje byl nádherný výhled. Na pokojích byla TV, lednice a za poplatek klimatizace.

Bohužel jsme nebyli spokojeni s některými službami hotelu, které patří ke standardu a se stravováním. Celkový dojem z dovolené to narušilo a předpokládám, že budeme-li chtít v budoucnu navštívit znovu Drvenik, rozhodně si tento hotel nevybereme. Je zde totiž spousta možností jiného ubytování.

Zákazník nechtěl zveřejnit své jméno, Neověřená recenze (Invia.cz), Hodnoceno: 31.07.2012, Datum pobytu: 21.7. - 28.7.2012
Oblast: Bosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina, Neum, Hotel: Sunce

Celkem: Na pobyt v Neumu mě nalákala pěkná fotografie hotelu se švédskými stoly. Zážitky ovšem byly horší.

Úvodní shrnutí
Na pobyt v Neumu mě nalákala pěkná fotografie hotelu se švédskými stoly.

Zážitky ovšem byly horší. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Pokoj čistý, velký balkon,výhled na moře.

Strava
Strava na švédské stoly nebyla až tak dobrá, jak jsem očekávala a na jakou jsem zvyklá.Nedalo se to srovnat třeba s Lagunou v Gradaci.Ráno strohý výběr, večer za celý týden žádné ovoce, jen 2x za pobyt byl meloun a to na úkor pečeného cukroví.Mnozí účastníci měli průjmovitá onemocnění včetně mě.Maso někdy nedovařené,vesměs neochucené,výběr malý, výborné byly pečené brambory.Někdy se jim to povedlo,ale ryby byly hnus.Cukroví,však měli skvělé.

Služby hotelu
Služby hotelu celkem dobré,uklízení na pokojích horší,umytí balkonu žádné,ručníky měněny často.

Pláž
Hrůza a děs.Sice pod hotelem se uklízelo,ale vzhledem,že byla velmi malinkatá a nedalo se téměř nikde ležet tak strašné.Přímo v moři u pláže špína,odpadky,nedopalky cigaret....Totéž i po promenádě kolem moře.Prostě týden ležení mezi odpadkama a nebylo ani kam jít,všude situace stejná.A tisíce lidí a všude plno řevu.Nebylo kam ....

Celkový dojem
Myslela jsem si,že podle recenzí se situace v Neumu za ty roky zlepšila.Bohužel asi spíš zhoršila.Nikdy jsem se nesetkala se všemi účastníky zájezdu,že by byli nespokojení a že by se už na dané místo nikdy nechtěli vrátit.Já už tam také nikdy v životě nepojedu.Chorvatsko miluji,ale Neum - nikdy a to nejsem až tak náročná.Není kde jít k moři a není kde jít ani po večerech.Odpadky, špína a zápach - tak to je Neum.

Zákazník nechtěl zveřejnit své jméno, Neověřená recenze (Invia.cz), Hodnoceno: 24.07.2012
Oblast: Bosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina, Neum, Hotel: Neum

Všechny recenze Bosna a Hercegovina