O BOSNĚ A HERCEGOVINĚ
Tuto jihoevropskou zemi charakterizuje především spojení vlivů křesťanské kultury, a to jak západní katolické, tak i východního pravoslaví, orientálního nádechu islámu i maurské kultury a židovství. Tyto tendence se pak významně podílely na rozvoji místní architektury, sochařství, hudby i písemnictví.
Nesmazatelné stopy tu zůstaly po každém historickém období. K nejstarším památkám se řadí bodanjské jeskynní malby, které naleznete blízko Stolce, nebo archeologické naleziště v Butmiru datující se do doby až 2 000 let před naším letopočtem. Na několika místech se tu nacházejí také pozůstatky ilyrských hradišť. Most a lázně v Ilidži v Sarajevu vás zase vrátí do doby Říše římské. Příchod Slovanů na území Bosny a Hercegoviny je spojován s kulturním úpadkem po několik století, středověký rozmach tuto situace ale významně zvrátil. K charakteristikám toho údobí patří stećci, jedinečné náhrobní kameny. Obranných a náboženských staveb středověku se dochovalo méně, ale ukázky najdete např. v Jajci nebo v Bihaći.
Nejproslulejším obdobím historie země však zůstává osmanská nadvláda. Právě rozmach obchodu podpořil rozvoj místní kultury poznamenané turecko-muslimskou tradicí. V této době vzniklo Sarajevo, Mostar, Tuzla aj., vybudován byl most ve Višegradu, v Mostaru i Žepě. Vystavěly se nové obchodní cesty, k nimž se pojí síť hanů, hamamů, mešit. Ve městech se zřizovaly školy zvané mekteby a medresy a také knihovny.
Úpadek kultury, k němuž došlo v souvislosti s oslabováním moci Turecka na Balkáně dále vystřídalo období růstu za rakousko-uherské okupace. Většina velkých měst získala evropský charakter, v Sarajevu byla vybudována katedrála, Saborna crkva, radnice, Zemské muzeum, Národní divadlo a jiné dnešní významné pamětihodnosti.
První polovina 20. století zanechala v Bosně a Hercegovině jen šrámy dvou světových válek, mnoho zmařených životů místních obyvatel a násilné přerozdělování území cizími zeměmi. Od roku 1950 si pak země s sebou nese optimističtější události, v roce 1984 byla
Bosna a Hercegovina pořádající zemí zimních olympijských her.
Konec války v roce 1995 vyprovokoval obnovu hlavních kulturních a historických objektů. Celková rehabilitace Bosny a Hercegoviny tak má za cíl opětovně posílit příliv turistů.