Popis
Maďarsko se může pyšnit jedním z nejbohatších zdrojů termální a pramenité vody na světě. Není proto divu, že tradice lázeňské kultury v Maďarsku trvá již po 2 000 let. Sílu a moc těchto vzácných pramenů totiž objevili a využívali již samotní Římané. V současné době slouží k lázeňské rekreaci přibližně 300 termálních vřídel, minerálních a léčivých pramenů je registrováno celkem 500, přičemž téměř polovina patří k hlavnímu městu Maďarska, Budapešti.
Zadunají
Většinu místních sídel proslavila právě činnost termálních lázní a výskyt léčivých pramenů. Působení zadunajských termálních pramenů má zpravidla hned několik faktorů – kromě klasické příjemné teploty a vřídelní síly jsou to také speciální chemické účinky ve vodě rozpuštěných látek. Vzhledem k tomu, že značná část těchto užitečných látek proniká do těla kůží, používají se zdejší prameny především k léčebným koupelím. Nejznámějšími lázeňskými centry oblasti Zadunají jsou lázně Balf, Bükfürdö, Györ, Kehida, Harkány, Pápa, Mosonmagyaróvár, Sárvár a Zalakaros. Zaměřují se především na léčbu onemocnění pohybového ústrojí, gynekologické a dermatologické potíže.
Balaton
Rozvoj lázeňského života v dnešní podobě začal v okolí největšího jezera střední Evropy na konci 19. století. Dnes patří Balaton mezi nejrušnější turistická centra Maďarska. První prameny, kterým byly připsány léčebné účinky, se nacházejí ve městě Balatonfüred, kde se lázeňská tradice začala rozvíjet již kolem roku 1700. První lázeňský dům tu byl vybudován v 19. století. Severní pobřeží Balatonu bylo z velké části zformováno sopečnou činností, což je příčinnou výskytu sirných a uhličitých pramenů v těchto místech. Tyto mírně radioaktivní prameny přitékají i do jezera Hévíz. Známým lázeňským centrem při Balatonu je Tapolca, kde se pod hřebenem hory Szent Gyorgy ukrývá jeskyně s jezírkem naplněným krasovou vodou. Do této oblasti se nejčastěji léčí jezdit onemocnění dýchacích cest, chronické degenerativní choroby kostí a kloubů, a revmatismus.
Severní Maďarsko
Tento region nabízí až neskutečně širokou škálu možností sportovního a kulturního vyžití, můžete poznávat zdejší historii v podobě mnoha zámků, hradů a kostelů, lidové tradice v nejrůznějších ukázkách folklóru, navštěvovat známá i méně známá muzea, provozovat tradiční i méně tradiční sporty. Lázeňské procedury jsou zde záležitostí tak spíše vysloveně relaxační a také příjemným doplňkem k jiným aktivitám. Mezi lázeňskými středisky Severního Maďarska vynikají Eger, který je nejnavštěvovanějšími lázněmi Maďarska s radonovou vodou, Egerszalók se solným kopcem, po němž stéká horká minerální voda, jeskynní lázně Miskolctapolca a Mezökövesd s vřídlem, jehož voda má vzácné protizánětlivé účinky díky obsahu hořčíku, vápníku a hydro-karbonátu.
Jezero Tisza
Tisza je druhým největším maďarským jezerem a jeho typickým znakem je nenarušená příroda a jedinečně dochovaná původní fauna i flóra. V okolí jezera se například vyskytuje neuvěřitelných 200 druhů ptáků. Termální voda v této oblasti vystřikuje z hloubky 1 000 metrů pod zemským povrchem a nejčastěji se využívá k léčbě gynekologických problémů, kožních chorob a revmatických a kloubních potíží. Pocit úlevy se dostavuje velmi rychle a při správné aplikaci léčebných procedur je dosažený efekt zlepšení dlouhodobý. Nejvyhledávanějšími centry lázeňské rekreace u jezera Tisza jsou Berekfürdö a Tiszaújváros. Kromě osvědčených léčebných postupů poskytují účinné formy celkové relaxace a regenerace organismu včetně blahodárného vlivu na nervovou soustavu člověka.
Velká maďarská nížina
Velká maďarská nížina si dlouhodobě udržuje prvenství v počtu hodin slunečního svitu za rok a dá se říci, že místní léčebné prameny navazují jeden na druhý – tato oblast Maďarska je jimi doslova protkána. Jakýmsi srdcem lázeňství je v oblasti Velké maďarské nížiny městečko Hajdúszoboszló s parkem lázní o rozloze 30 ha. Jedná se o největší lázeňský komplex v Maďarsku. K parku patří jezero, plavecký bazén a aquapark, obří skluzavky a další bazény s umělým vlnobitím – pro milovníky vodních radovánek je to učiněný ráj. K tomu můžete vyzkoušet 50 různých termálních lázeňských procedur. Nezapomenutelné zážitky slibují svým návštěvníkům také mediteránní zážitkové lázně Aquaticum v Debrecenu, hradní lázně Gyula se zcela novým wellness-centrem a léčebné lázně Orosháza, které bývají díky širokému spektru nabízených služeb nazývány ,,Perlou Velké nížiny“. Lázeňští hosté si do oblasti Velké maďarské nížiny jezdí léčit především gynekologické obtíže, problémy pohybového ústrojí a kožní choroby.
Většinu zdejších léčivých pramenů ocení především pacienti, které trápí problémy spojené s funkcí pohybového aparátu a lidé trpící revmatickými potížemi. Účinnou pomoc ale maďarské termální prameny poskytují také na potíže gynekologické a kožní, problémy s látkovou výměnou, ledvinami a žaludkem. Procedury a další speciální ozdravné kúry probíhají v lázních, léčebných a wellness hotelech a sanatoriích, kde na jejich průběh dohlíží vysoce odborný a kvalifikovaný personál. Samozřejmostí je rovněž vysoká úroveň všech dalších služeb, jež lázeňské komplexy poskytují tak, aby svým návštěvníkům mohly nabídnout dokonalý komfort pro jejich relaxaci.
Toho mnohá zařízení dosáhla nedávnou rozsáhlou rekonstrukcí, která dala vzniknout špičkovým moderním lázeňských areálům. Najdete zde obsáhlou nabídku mnoha dalších aktivit, kromě pěší turistiky například vodní radovánky v aquaparku, cyklistiku, jízdu na koni, tenis, golf nebo rybaření. Maďarské lázeňství lze rozdělit do několika geografických oblastí, z nichž každá je připravena, poskytnout svým hostům trochu jiný charakter služeb. Tak si každý potencionální návštěvník může vybrat lázeňské středisko přesně podle svých potřeb a přání. Hlavními lázeňskými oblastmi Maďarska jsou Budapešť, Zadunají, Balaton, Severní Maďarsko, Jezero Tisza a Velká maďarská nížina.