Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

9 důvodů, proč vyrazit na dovolenou do Turecka

Máte rádi hádanky? Pak zkuste odhalit, ve které zemi se můžete těšit na dokonale namixovaný koktejl slunečného počasí, krásných písčitých i oblázkových pláží, úchvatných historických památek, lahodné kuchyně, přátelské atmosféry, zázemí luxusních hotelových resortů, péče špičkových wellness center a špetky orientu. Turecko v sobě snoubí to nejlepší z oblíbených dovolenkových destinací a navíc přidává velkou dávku neodolatelného šarmu. Nevěříte? Tak čtěte!

1. Pláže téměř karibské  

Laguna Oludeniz, Turecko

Laguna Oludeniz, Turecko Shutterstock

Dáváte přednost dlouhým písčitým plážím, romantickým zálivům, divokým skaliskům nebo si raději dopřejete reflexní masáž chodidel jemnými oblázky? Turecké pobřeží je připraveno na každý váš plážový rozmar. Vybírat můžete mezi proslulou písčitou Kleopatřinou pláží, pláží Kaputas skrytou mezi útesy, poklidnou oblázkovou Konyaalti a stovkami dalších, jejichž čistotu a bezchybný servis potvrzuje i velké množství udělených prestižních Modrých vlajek.

Mrkněte na nabídku zájezdů do Turecka

2. Moře jako v Řecku 

Modrá laguna, Fethiye, Turecko

Modrá laguna, Fethiye, Turecko Shutterstock

Přirovnávat krásu tureckého moře k nekonečné modři toho řeckého na návštěvě u tureckých přátel by asi nebyl nejlepší nápad. Historické křivdy dvou hrdých národů jsou zakořeněny příliš hluboko. Je jen na vás, zda se rozhodnete trávit svou dovolenou u břehů Egejského či Středozemního moře. Můžete se spolehnout, že si užijete vodní radovánky v průzračně čisté vodě plné života, jako stvořené pro divoké vodní sporty, potápění, plavecké rekordy i první nesmělá tempa.

Objevte pohádkovou krajinu turecké Kappadokie

Čtěte také:

Objevte pohádkovou krajinu turecké Kappadokie

3. Klima jako na Kypru

Rozkvetlá ulice v Bodrumu, Turecko

Rozkvetlá ulice v Bodrumu, Turecko Shutterstock

V Turecku má každé roční období své osobité kouzlo. Začátek jara se nese ve znamení poznávání historických památek i přírodních krás, velikonoce už můžete strávit na plážovém lehátku. Léto a i velká část podzimu má příchuť soli, sportovních aktivit i bezstarostného lenošení a před lezavou českou zimou můžete uniknout do zázemí stylových wellness center.

10 nejkrásnějších pláží Turecka

Čtěte také:

10 nejkrásnějších pláží Turecka

4. Luxusní letoviska jako ve Španělsku 

Luxusní i historické letovisko Side

Luxusní i historické letovisko Side Shutterstock

Donesly se k vám zvěsti o španělské Marbelle, kde si světové celebrity při snídani připíjejí šampaňským nebo okázalých střediscích Playa de Muro či Alcúdia, v jejichž přístavech kotví jachty za milióny dolarů? I Turecko se může pyšnit exkluzivními letovisky, jejichž lesk nemají na svědomí jen luxusní hotely, ale i jedinečné historické památky a okolní příroda. Jedním z nich je malebné Side, které si pro svá milostná vyznání vybrala i Kleopatra s Markem Antoniem. Pětihvězdičkovou podívanou slibuje výhled na západ slunce nad Apollonovým chrámem, obří amfiteátr, nádherné pláže i panorama okolních hor.

5. Historické skvosty jako ve Francii  

Hagia Sofia, Istanbul

Hagia Sofia, Istanbul Shutterstock

Turecko se může pochlubit fascinující historií. I v případě, že se dějepis neřadil mezi vaše oblíbené školní předměty, jistě vám v paměti utkvěl příběh o bájné Tróji, velkolepém Artemidině chrámu nebo obraz perly byzantské architektury – istanbulského chrámu Hagia Sofia. Na zajímavé památky jsou bohatá i přímořská letoviska. Klenotem Turecké riviéry je město Side. S krásnými písčitými plážemi, přívětivým stínem kamenných uliček, romantickými rozvalinami Apollonova chrámu i obřím římským amfiteátrem z 2. století př.n.l.. Procházku Bodrumem, ležícím na Egejské riviéře, vám zpříjemní pohled na mohutnou středověkou pevnost, historický přístav, římský amfiteátr či pozůstatky jednoho ze sedmi starověkých divů světa – hrobku krále Mausóla.

Cestujte bez obav: Připojištění Special vás chrání před potížemi s Covid-19

6. Kulinářská jízda jako v Itálii

Orientální sladkosti a věž Maiden

Orientální sladkosti a věž Maiden Shutterstock

Dovolenou v Turecku můžete pojmout jako cestu světem jídla. Pohled pod pokličku tureckých hospodyněk vám zanese do Indie, Asie, Řecka i na Balkán. Nešetří se tu masem, čerstvou zeleninou, vonným kořením ani medem. Během dovolené zjistíte, že místní kuchyně není jen o kebabech. Oslní vás i grilovaná zelenina, kuličky z mletého masa, čerstvé ryby, křupavé zeleninové saláty, ostře kořeněné omáčky i voňavá rýže či bílý chléb. Konec hostiny patří tradičně sklence silného černého čaje se štědrou dávkou cukru nebo turecké kávě, která nemá s oblíbeným nápojem našich maminek pranic společného.

Pamukkale – nejúchvatnější turecký div přírody

Čtěte také:

Pamukkale – nejúchvatnější turecký div přírody

7. Nákupy jako v Dubaji 

Trh v Istanbulu

Trh v Istanbulu Shutterstock

Vykouzlí-li vám úsměv na rtech kufr plný oblečení a s radostí podléháte nákupní vášni, pak si vás zaručeně získá atmosféra tureckých bazarů. Pro našince, vyrůstající v domnění, že ceny v obchodech jsou fixní, může být smlouvání zpočátku mírně diskomfortní, ale po krátkém tréninku vás zkušení obchodníci zaručeně vtáhnou do hry. Na pultech přetékajících hedvábnými pašmínami, tričky s lesklými nápisy, ručně tkanými koberci, výrobky z kůže i měděnými lampami, zaručeně ulovíte kousek, po němž vaše srdce touží.

Objevujte s námi Turecko

8. Příroda jako na Madeiře

Vodopád Duden, Antalya, Turecko

Vodopád Duden, Antalya, Turecko Shutterstock

Turecko oplývá mnoha přírodními krásami, nejen při pobřežích, omývaných hned čtyřmi moři. Jen málo míst na Zemi vyzařuje tak magickou atmosféru jako divoká Kappadokie, jejíž pohádkové komíny formovala eroze několik miliónů let. Romantickou krásou uchvátí bazény v Pamukkale, velkolepém díle přírody, jež nemá na světě obdoby. Jedinečná je i biblická hora Ararat, jejíž vrcholky pokrývá i uprostřed žhavého léta sněhová čepice. Temné hlubiny Vanského jezera, ležícího na východě země, jsou podle pověstí domovem turecké obdoby Lochnesské příšery. Matka příroda byla k Turecku štědrá i v oblasti národních parků s nesčetnými vodopády, jeskyněmi, kaňony, strmými skalisky, loukami i hustými lesy, jež slouží jako útočiště mnoha vzácným druhům zvířat.

7 tipů na zážitky v turecké Antalyi, kromě božského jídla a plážového povalečství

Čtěte také:

7 tipů na zážitky v turecké Antalyi, kromě božského jídla a plážového povalečství

9. Aktivity pro malé i velké jako v Tunisku 

Apollonův chrám v Side

Apollonův chrám v Side Shutterstock

Ať už jste duší sportovec nebo se k pohybu donutíte jen zcela výjimečně, v tureckých letoviscích vyjdou vstříc každé vaší sportovní vášni. Těšit se můžete na prvotřídní golfová hřiště, tenisové kurty, střediska vodních sportů, potápěčská centra i moderní fitness centra. Vzniku nežádoucích tukových polštářů, vzniklých konzumací skvělých tureckých dezertů, zamezí pravidelné hotelové lekce aqua aerobiku, zumby, jógy či pilates. Malé cestovatele nadchne návštěva některého z aquaparků, hřiště na minigolf, zábavné programy v hotelových mini klubech i rodinná návštěva delfinária.

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Baví vás psát o zajímavých místech světa?

Hledáme nové nadšené kolegy do týmu, kteří by psali pro tento blog.

Chci psát pro tento magazín