Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Blog o cestování, tipy kam vyrazit na dovolenou

Bulharsko, jak ho neznáte

Aneb kam se vrtnout v Bulharsku, když vás omrzí pláže a ta nejprofláknutější místa jste už viděli. Zkusím vám představit místa, která jsou úžasně fotogenická. Většinou zde nepotkáte davy turistů a jako bonus můžete dávat přátelům hádat, kde že jste to byli na dovolené.

1. Levandulová pole

Za voňavými fialovými lány levandule už se nemusíte trmácet až do Provence. Stačí se během toulek Bulharskem zastavit v Údolí růží, kde na začátku července začíná sklizeň této voňavé bylinky. Fialové květy jsou následně odvezeny do palírny, kde je z nich získáván vysoce ceněné vonné silice. Takže pro milovníky květin je tato 200 kilometrová zajížďka ze Sofie téměř povinností.

Levandulová pole v Údolí růží

Levandulová pole v Údolí růží

2. Ďáblův most

Jedním z míst, které mi v Bulharsku doslova vyrazilo dech, je nepochybně Ďáblův most. Tento kamenný most, klenoucí se nad řekou Arda v jednom z údolí Východních Rodop je skutečně jedinečný. 11,5 metrů vysoká stavba se třemi oblouky se odráží v temných vodách řeky a nabízí tak výjimečnou podívanou. Most postavili v letech 1515 – 1518 osmanští Turci, kterým sloužil jako důležitá obchodní trasa. Po právu je zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Ďáblův most

Ďáblův most

3. Rilská jezera

Dalším z mých splněných snů byla návštěva pohoří Rila se sedmi jezery ledovcového původu. Méně zdatní turisté mohou využít lanovku a nechat se dovézt téměř až k prvnímu z jezer. Já doporučuji překonat lenost a absolvovat celý výstup pěšky. Okolní příroda je skutečně nádherná. V nadmořské výšce 2 100 – 2 500 m. se před vámi otevře překrásná vyhlídka na temně modrou hladinu jezer, která dostala svá jména podle polohy nebo předmětů či tvarů, které připomínají (Dolní, Slza, Dvojčata, Ledvina, Rybí, Trojlístek, Oko). Ideálním obdobím pro návštěvu je červenec či srpen (jezera jsou obvykle pokryta ledem od října do června).

Sedm Rilských jezer

Sedm Rilských jezer

4. Římské divadlo v Plovdivu

I naprostému kulturnímu barbarovi by neměla uniknout návštěva obdivuhodně zachovalého antického divadla, postaveného ve 2. století císařem Trianem. Pokoušela jsem si představit tu atmosféru, když se zde sešlo šest tisíc diváků. V současnosti je památka stále využívána ke kulturním vystoupením. Myslím, že Verdiho opera tady musí dostat úplně nový rozměr.

Amfiteátr v Plovdivu

Amfiteátr v Plovdivu

5. Jeskyně Devetaki

Jako v pohádkové krajině jsem si připadala při návštěvě jeskyní Devataki, které jsou zvláštní hlavně díky obrovským otvorům ve stropě (připomínajícím oči). Obrovským skalním útvarem vede pohodlná stezka, a když budete mít štěstí, tak zahlédnete i obří kolonii netopýrů.

Jeskyně Devetaki

Jeskyně Devetaki

6. Skalní kostely v Ivanovu

Rozsáhlý areál kostelíků a kapliček umně vytesaných do skály se nachází na severovýchodě Bulharska, v blízkosti města Ruse. Již od 12. století si zde vykopávali svá obydlí potulní mniši a poutníci. Obdivuhodně dochované malby (14.století) dokazují výjimečné nadání umělců spadajících pod tarnovskou malířskou školu. Jedná se o vrchol bulharského náboženského malířství. Pětikilometrové údolí se 300 jeskyněmi je součástí světového kulturního dědictví UNESCO.

Skalní kostely v Ivanovu

Skalní kostely v Ivanovu

7. Pyramidy v Melniku

Nedaleko městečka Melnik je k vidění zajímavý přírodní úkaz. Na území 17 km2 se rozprostírá snová krajina s pískovcovými útvary ve tvaru pyramid. Několik stovek pyramid je rozeseto na zalesněných svazích i v roklích. Příjemným zpestřením výletu může být návštěva některého z vinných sklípků a ochutnávka vyhlášeného melnického vína.

Melnické pyramidy

Melnické pyramidy

8. Městečko Koprivštica

A na konec trochu folklóru. Uprostřed lesů, jen 110 kilometrů do Sofie, se skrývá opravdový unikát. Městečko s kouzelnou atmosférou, kde na vás dýchne minulost. Malebné domky porostlé břečťanem si zachovávají historický ráz. Pečlivě upravené zahrádky plné květin a kamenné mosty přes řeku Topolnica vás přenesou zpátky do minulosti. Místní ženy se věnují tkaní ozdobných dek a šatů (vhodný suvenýr pro babičky). A vrcholem romantiky jsou projížďky na koních, které nabízí místní ochotní farmáři.

Suvenýry z Koprivštice

Suvenýry z Koprivštice

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Baví vás psát o zajímavých místech světa?

Hledáme nové nadšené kolegy do týmu, kteří by psali pro tento blog.

Chci psát pro tento blog