Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Blog o cestování, tipy kam vyrazit na dovolenou

Na Djerbě se rozhodně nudit nebudete

Velbloud, symbol Djerby

Velbloud, symbol Djerby

Ostrov Djerba je pro většinu našinců synonymem dovolené v obřím hotelovém resortu se spoustou jídla a jistotou krásného počasí. Horké a suché léto zde trvá od dubna do listopadu a slunce zde svítí 320 dní v roce. Byla by velká škoda strávit celou dovolenou jen v hotelu a neokusit něco víc z tohoto krásného ostrova, omývaného vlnami Středozemního moře. Cestu sem našel i bájný Odysseus, jehož námořníci zde ochutnali krmi zvanou lotos, která jim zachutnala tak, že odmítli plout dál. Pokud byly tímto bájným pokrmem čerstvé datle, tak se jim ani nedivím. Djerba má sice tvar brambory, ale tahle brambora umí příjemně překvapit. Pojďte se shuttermnou okusit všechny její chutě.

Luxusní balneologická a thalasso centra

Součástí většiny luxusnějších resortů (Vincci Djerba Resort, Djerba Plaza Thalasso and SPA) na ostrově jsou moderní balneologická centra, využívající léčivých účinků mořské vody. Kult péče o tělo má v Tunisku tradici již od dob antiky a dále se rozvíjel za dob turecko-arabské nadvlády. Specializovaná centra vypracují ve spolupráci s lékařem relaxační program ušitý klientovi přímo na míru. Můžete se těšit na bahenní zábaly, masáže, parní lázeň, lymfodrenáž, sauny, kosmetické ošetření, detoxikační kůry a mnohé další procedury, které dostanou vaše tělo i duši do ideální kondice.

SPA v luxusních resortech

SPA v luxusních resortech

Moderní golfové hřiště

Moderní golfové hřiště bylo slavnostně otevřeno nedaleko letoviska Midoun v roce 1995. Skládá se ze tří 9 jamkových hřišť, vhodných pro začátečníky i velmi zkušené hráče. Díky precizní práci britského architekta Martina Hawtree, citlivému umístění v krajině i ideálním klimatickým podmínkám je považováno za nejlepší hřiště ve středomoří. Hráči mají k dispozici dvě odpaliště, 6 putting greenů, golfovou akademii, služby profesionálních trenérů i stylovou restauraci. Vášniví milovníci golfu se mohou ubytovat v některém z resortů umístěných v blízkosti hřiště (Yadis Djerba Golf Thalasso and SPA).

Djerba Golf Club

Djerba Golf Club

Krásné pláže

Dlouhé písčité pobřeží je chloubou ostrova i velkým magnetem pro milovníky vodních radovánek. Pozvolný vstup do moře i blankytně modrá voda jsou na Djerbě sázkou na jistotu. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit pláž u hotelu Club Calimera Yati Beach. Písek je bílý jako mouka, břeh klesá jen velmi zvolna a na moře by musel malíř použít všechny odstíny modré. Milým zpestřením relaxace na pláži jsou projížďky na velbloudech. Za malý obnos zjistíte, proč se těmto roztomilým zvířatům říká koráby pouště. Houpavá chůze vám zaručeně zvedne náladu.

Pláž u hotelu Club Calimera Yati Beach

Pláž u hotelu Club Calimera Yati Beach

Malebná městečka

Nebojte se využít služeb místních taxikářů a nechte se zavézt do některého z měst. Zajímavým zážitkem je bezesporu tradiční berberská svatba, která se koná každé úterý ve městě Midoun. Toto vnitrozemské městečko je proslulé zejména díky místním trhům, kde si můžete koupit čerstvé ovoce, tradiční keramiku, turistické suvenýry, drogerii i elektroniku. Jako ve většině arabských zemí patří k místnímu koloritu smlouvání. Nebojte se rozehrát s prodavačem jeho hru. Odměnou vám bude nižší cena zboží a většinou i výčet jmen slavných českých fotbalistů či modelek. Největším městem ostrova je Houmt Souk. Můžete si zde projít křivolaké uličky, posedět v některé z kaváren či obdivovat místní mešity či synagogy. Nejvýznamnější synagoga v Tunisku se nachází jen kilometr od Houmt Souk. Působivá El Griba byla podle legendy postavena na místě, kam dopadl svatý kámen z nebes, již v roce 586 př.n.l. Současná podoba pochází z 20. století a zaujme především kombinací modré barvy a tmavého dřeva. Dvanáct oken symbolizuje dvanáct izraelských kmenů. Nachází se zde také schrána na Tóru (jeden z nejstarších svitků světa).

Synagoga El Griba

Synagoga El Griba IssamBarhoumi

Krokodýlí farma

Od roku 2002 si můžete svou dovolenou zpestřit návštěvou unikátní krokodýlí farmy Djerba Explore Park. Nachází se nedaleko letoviska Midoun a k vidění je zde více než 400 krokodýlů různých druhů. Ve velkých nádržích můžete z uctivé vzdálenosti sledovat nedávno vylíhnuté krokodýli drobečky i úctyhodné matadory měřící až 4 metry. Celý areál je osázen datlovými a banánovými palmami, poskytujícími příjemný stín. K vítaným atrakcím patří krmení krokodýlů i jejich líhnutí, které probíhá zpravidla v červnu. Součástí areálu je také stylová vesnička s mnoha obchůdky, kavárny, skanzen s ukázkami tradičních řemesel i muzeum mapující vývoj islámské kultury.

Krokodýlí farma

Krokodýlí farma

Nádherná keramika

Městečko Guellala je známé jako centrum výroby tradiční ostrovní keramiky. V malebných bílých domcích s modrými dveřmi můžete nakouknout pod ruce mistrům hrnčířům a v některém z obchůdků si jejich výrobky i zakoupit. Barevné keramické střípky jsou zde využity jako osobitá ozdoba plotů, pecí i garáží. Pestrobarevný hrnek, mistička či talířek bude dozajista vítaným suvenýrem z dovolené.

Obchůdek v Guellale

Obchůdek v Guellale

Sporty všeho druhu

Součástí většiny hotelových resortů jsou fitness centra, sportoviště či bazény kde si při troše štěstí můžete zacvičit aqua aerobic nebo zahrát vodní pólo. Plážová střediska vodních sportů se předhánějí v nabídkách adrenalinových atrakcí. Vyznavači potápění či šnorchlování by neměli vynechat návštěvu skalnatých útesů Ras Taguerness, které jsou domovem mnoha mořských živočichů. Nachází se zde i velmi fotogenický maják.

Adrenalin ve vlnách

Adrenalin ve vlnách

A ještě si dovolím přidat jednu osobní zkušenost k nezaplacení. Když vás omrzí bohaté švédské stoly hotelového resortu, zkuste se vydat do některé z okolních restaurací. Nikdy nezapomenu na tázavé pohledy místních mužů, pokuřujících vodní dýmky, směřující na hotelové náramky na našich zápěstích. Porce super pálivé omáčky s kuskusem, doprovázená hejny dotěrných much, byla nečekaně  výborná. A přístup personálu až dojemně rodinný.

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Baví vás psát o zajímavých místech světa?

Hledáme nové nadšené kolegy do týmu, kteří by psali pro tento blog.

Chci psát pro tento blog