Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Objevte řecký klenot: Rajskou pláž Elafonisi na Krétě

Pláž Elafonisi na Krétě

Pláž Elafonisi na Krétě

Věděli jste, že pro fotografie z dokonalé karibské pláže nemusíte nutně obletět půlku zeměkoule? Stačí se vypravit do Řecka. Na ostrově Kréta se nachází pobřeží, které dokonale splňuje nároky i těch nejnáročnějších plážových povalečů. Postavit v blízkosti Elafonisi luxusní hotel patří k tajným snům nejednoho dravého developera. Naštěstí je celá pláž součástí chráněné rezervace a tak zde zejména brzy ráno můžete zažít skutečnou romantiku.

Pláž Elafonisi leží 76 km na západ od letoviska Chania, v jihozápadním cípu ostrova Kréta. Nejedná se o pláž v pravém slova smyslu. Jedinečný přírodní útvar vytváří spojení mezi pevninou a ostrůvkem Elafonisi. Asi 500 m široký a 400 m dlouhý písečný val tvoří 40 centimetrů hlubokou prohlubeň, kterou ocení zejména rodiny s malými dětmi. Překonání podvodního příkopu zvládnou i méně zdatní plavci – v nejhlubším místě je hluboký maximálně 1,2 metru. Odlehlejší zátoky v západní části ostrova skýtají dostatek soukromí i pro vyznavače nudismu.

Mrkněte na nabídku zájezdů v Chanii

Řecký ráj to na pohled

Lehátka a slunečníky na pláži Elafonisi

Lehátka a slunečníky na pláži Elafonisi

Dokonale prohřáté tyrkysově zbarvené moře, jemně narůžovělý písek, malebné palmové háje i okouzlující výhled na horský masiv. O blaho návštěvníků pečuje několik plavčíků, personál nedalekého snack baru i stylové taverny. K dispozici jsou také sprchy, lehátka se slunečníky, šatny i rozlehlé parkoviště.

Mořský narcis na pláži Elafonisi

Mořský narcis na pláži Elafonisi

Na písečných dunách můžete zahlédnout jemná květenství mořských narcisů či jalovcové keře. Ti největší šťastlivci možná spatří majestátní mořskou želvu karetu obrovskou, která si zdejší pláže vybrala pro pravidelnou snůšku vajec.

Kam se vydat o letní dovolené? Na nejlepší řecké ostrovy!

Čtěte také:

Kam se vydat o letní dovolené? Na nejlepší řecké ostrovy!

Temná historie

Pláž spojuje pevninu s ostrůvkem Elafonisi

Pláž spojuje pevninu s ostrůvkem Elafonisi

Připomíná ji plaketa umístěná na nejvyšším místě ostrova. Na Velikonoční neděli roku 1824 se na ostrově ukryli místní obyvatelé v obavě před útokem osmanských vojsk. Čekání na záchranu v podobě lodi plující na Iónské ostrovy překazil výpad vojáků, kteří popravili většinu z 850 Řeků. Přeživší byli prodáni do egyptského otroctví. Velký dřevěný kříž pak připomíná ztroskotání parníku Österreichischer Lloyd, nazývaného Imperatrix, kterému se v roce 1907 staly osudným silné severozápadní větry vanoucí k útesům. Všech 38 obětí bylo pohřbeno na ostrově a trosky parníku stále odpočívají na mořském dně.

Cestujte bez obav: Připojištění Special vás chrání před potížemi s Covid-19

Malebné okolí Elafonisi

K pláži Elafonisi vede málo frekventovaná asfaltová silnice, která přechází u menšího hotelového komplexu v prašnou cestu s nezpevněným povrchem. Cesta plná zatáček se vám odmění nezapomenutelnými výhledy do malebné krajiny. Neměli byste minout tradiční vesničku Topolie se starobylým mlýnem a několika rukodělnými dílničkami. Stejnojmenná impozantní roklina je ideální kulisou dovolenkových fotografií. Historie na vás dýchne při návštěvě pravoslavného kláštera Chrysoskalitissa. Stavba pocházející ze 17. století byla vystavěna na vysoké skále z níž je nádherný panoramatický výhled na Libyjské moře.

Klášter Chrysoskalitissa

Klášter Chrysoskalitissa

Pokud se ve vás při čtení těchto řádků rozhořela touha po návštěvě tohoto krásného místa, pak není nic jednoduššího než se poohlédnout po některém ze zajímavých hotelů v oblasti Chania. Doporučujeme například rodinný hotýlek Venus Beach, kde zažijete pravou řeckou atmosféru. Výlet na proslulou pláž mají v nabídce všechny místní cestovní kanceláře a zajíždí sem i linkový autobus z Chanie.

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Baví vás psát o zajímavých místech světa?

Hledáme nové nadšené kolegy do týmu, kteří by psali pro tento blog.

Chci psát pro tento magazín